Hamilelik

Hamilelikte Saman Nezlesi ve Çözüm Önerileri

Özellikle hamilelik döneminde sağlığımızda meydana gelecek en küçük değişim bile anne adaylarını çok olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. İşte Saman nezlesi de bunlardan bir tanesi. Çiçek tozlarına karşı alerjik reaksiyonlar mı veriyorsunuz? Ve de hamile misiniz? O zaman bu mevsim değişiminde hamile olduğunuz için hoş bir sürpriz yaşayabilirsiniz. Çünkü bazı hamileliklerde değişen hormon dengesiyle beraber polen alerjisinin sorumlusu olan zayıf bağışıklık sistemi de güçlenir.

Vücudun kendi ürettiği kortizon miktarı artar. Ve dolayısıyla da burun, göz ve bronş mukozalarının gösterdiği alerjik tepkiler azalır. Ancak bu durum her anne adayı için geçerli değildir. Bazı anne adayları hamilelik döneminde de kaşınan ve akan gözlerinden, burun akmalarından ve de astım belirtilerinden şikayetçi olurlar. Ama bütün bu şikayetlerine rağmen bebeklerine zarar verir endişesiyle ilaç kullanmak istemezler.

Hamilelikte saman nezlesi şikâyetlerini hafifletebilirsiniz:

 • Gözlerdeki kaşınma hissini hafifletmek için düzenli aralıklarla ve de sade suyla gözleri yıkamanız iyi gelecektir.
 • Tıkanan burunlar için en ideali buruna tuzlu su çekmektir. Bir çay kaşığı tuzu yarım litre suya karıştırın ve bu karışımdan avucunuza dökerek, burnunuza çekin.
 • Astımı olanlar rahatlatıcı nefes egzersizleri yaparak kendilerini daha iyi hissedebilirler. (Nefes egzersizlerinin ne şekilde yapılması gerektiği doktorunuz tarafından verilmelidir.)
 • Polenlerden mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışmalısınız.
 • Çiçekli ortamlardaki piknik ve yürüyüşlerden kaçınmalısınız.
 • Açık havada sizi yoracak türden işler yapmamalısınız: Cam silmek, çimenleri biçmek, hamile jimnastiği yapmak… gibi.
 • Araba kullanıyorsanız pencerenizin kapalı olmasına dikkat etmelisiniz. Hatta mümkünse havalandırmanızı da çalıştırmayın veya havalandırmanıza polenleri süzebilen bir filtre taktırın.
 • Hemen hemen her akşam saçlarınızı yıkamaya özen gösterin. Aksi takdirde gün boyu saçınızda biriken polenleri gece solumanız sonucunda şikayetleriniz ortaya çıkacaktır.
 • Giysilerinizde de polen birikmiş olabileceğinden akşamları giysilerinizi yatak odanızda değiştirmeyin.
 • Halılarınızın düzenli olarak temizlenmesine dikkat edin. Ancak bu temizliği kesinlikle siz yapmayın. Bir yakınınızın yardımına başvurun ya da temizliğe yardımcı alın.
 • Saçlarınızdaki polenleri her akşam yıkamalısınız. Aksi takdirde gece bu polenleri soluyabilirsiniz.

Aldığınız bütün bu önlemlere rağmen şikayetlerinizde bir azalma göremiyorsanız ya da şikayetleriniz sizi oldukça fazla rahatsız ediyorsa mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

Bu hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemli. Çünkü sizin stresli olmanız bebeğinizi de strese sokacaktır.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu