Hamilelikte sağlıklı beslenme nasıl olmalı?

annemce
Hamilelikte sağlıklı beslenme nasıl olmalı?

Hamilelik, bir kadının hayatındaki en önemli dönemdir. Bu dönemi sağlıklı ve rahat geçirmek için dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise dengeli beslenme. Beslenme Uzmanları, anne adaylarını sağlıklı beslenmeleri ve “iki kişilik yemek” hatasına düşmemeleri konusunda uyarıyor.

Hamilelik boyunca alınacak ideal kilo her kadın için özel olarak belirlenmelidir. Normal olarak bir kadın gebeliği boyunca yaklaşık 10 – 12 kilo kadar alır. Aslında gerçekte bu kiloların ancak 6 – 7’si bebeğin gelişimi için alınması gereken kilolardır. Peki, bu alınması gereken zorunlu kiloları vücut ne için kullanır?

Fetüsün gelişimi: Bebek, gebeliğin son dönemine kadar yaklaşık 3 – 3,5 kiloya ulaşır. Bebeğin içinde bulunduğu amniyos sıvısı: Bebeğin doğuma kadar içinde yaşamını sürdürdüğü bu sıvı, 1 – 1,5 lt. civarındadır. Anne ve bebek arasındaki besin değişimlerini sağlayan plasenta: En son dönemde yaklaşık 500 grama ulaşır.

Anne adayının vücudundaki değişimler

Rahmin bebeğin gelişimine bağlı olarak büyümesi ve süt vermeye hazırlanan göğüslerin dolgunlaşmasıyla fazladan 1,2 – 1,3 kilo kadar alınır. Hamilelik boyunca, burada sözü edilen zorunlu durumlar için, belirtilen oranlarda kilo alınması uygundur. Ancak burada, annenin sağlıklı bir hamilelik geçirmesi ve bebeğin gelişimi için gereken kilolardan fazlasını almamaya dikkat etmek gerekir.

Hamilelikte kilo alımında en önemli etkenler, kadının metabolizması ve genetik özellikleridir. Çok zayıf kadınlar hamilelik süresince rahatlıkla 15 – 18 kilo kadar alıp doğumdan sonra bu kilolarından kurtulabilirken, hamilelik öncesinde de kilolu olan kadınların, her hamilelikten sonra en az 3 – 4 kilo fazlalık kalabileceğini düşünerek daha dikkatli olmaları gerekir.

Hamilelikte sağlıklı beslenme nasıl olmalı?

Hamilelikten önce de dengeli ve sağlıklı beslenen kadınların bu dönemde beslenme alışkanlıklarını değiştirmelerine gerek yoktur. Gebe bir kadının öncelikle, çok yaygın ve yanlış bir inanış olan “iki kişilik yemek” fikrine kapılmaması, bunun yerine iki kişilik düşünmeye başlaması gerekir. Kadın, taşıdığı bebeğin sorumluluğunun farkında olmalı ve ona göre hareket ederek, onun sağlığını da düşünerek beslenmesine dikkat etmelidir.

Nelerden kaçınmalı?

Hamilelikte ideal beslenme düzenine uyabilmek, bebeğin ilerideki sağlığını da etkileyeceği için çok önemlidir. Özellikle gerekli olduğu düşünülen birçok besinin gerçekten faydalı olup olmadığı iyi araştırılmalıdır. Bazı durumlarda; örneğin, genel anlamda süt ve süt ürünleri tüketimi önerilirken bu ürünlerin bazı çeşitlerinin zararları göz ardı edilebilir.

Hamilelikte doğru beslenme için nelerden kaçınmak gerekir?

Süt ve süt ürünleri: Bu grup besinlerden, pastörize edilmiş yağlı süt ve evde yapılmış sade ya da meyveli yoğurtlar tavsiye edilirken yağsız ya da hazır meyveli yoğurtlar ve çok az miktarda kalsiyum içerdiği için taze peynirler önerilmemektedir. Ayrıca yine tüketilmesi riskli olan; çiğ süt, krem peynir ve çiğ sütten yapılmış peynirlerin (enfeksiyon riskinden dolayı) hamilelik dönemi beslenmesinde yer almaması gerekmektedir.

Ekmek ve unlu gıdalar: Çavdar, kepek ve mısır ekmeği gibi tahıllı ekmekler hamilelikte güvenle tüketilebilir. Hamilelikteki en büyük şikayetlerden biri olan bağırsak tembelliğinde olumlu rol oynadığı için kepek ekmeği özellikle tavsiye edilir. Bununla beraber, beyaz ekmek, tost veya sandviç ekmeklerinin fazla tüketilmemesi gerekir. Ayrıca ince ya da beyaz unla, nişastayla hazırlanmış unlu gıdalardan da kaçınmak gerekir.

Et ve et ürünleri: Haftada iki kez yenecek yağsız tavuk ve dana eti, et ihtiyacınızı karşılamak için yeterlidir. Burada dikkat etmeniz gereken, eti yağda kızartmamak olacaktır. Satın alınan ya da evde yapılan sucuk ve salam gibi et ürünleri bu dönemde tavsiye edilmez. Çünkü çiğ ya da az pişmiş et ürünlerinde bebeğin hayatını tehlikeye atabilecek toksoplazma virüsüne rastlanma olasılığı yüksektir. İçinde bol miktarda A vitamini bulunan karaciğer de hamilelik döneminde fazla tüketilmemesi gereken bir besindir. Unutmayın A vitaminin fazlası bebeğinize zarar verebilir.

Meyve ve meyve suları: Taze ve mevsime göre seçilmiş meyveler en sağlıklısıdır. Kışın narenciye, yazın ise çilek, şeftali ve karpuz gibi meyveler seçilebilir. Taze sıkılmış meyve suları da önerilebilir. Konserve meyve suları çok miktarda şeker içerdikleri için, üzüm ve muz gibi meyveler de çok kalorili olduğu için fazla miktarlarda tüketilmesi tavsiye edilmez. İyi yıkanmamış ve kabukları soyulmamış meyvelere dikkat edilmeli ve pestiller ve konserve meyvelerden uzak durulmalıdır.

Sağlıcakla Kalın.

Benzer Yazılar

Yorum Bırak