Hamilelik

Hamilelikte Mide Bulantısı İçin Ne Yapmalı?

Çoğu kadın için hamileliğin ilk haftaları pek kolay geçmez. Bebeğin rahime yerleşmesiyle birlikte organizma değişikliğe uğradığından dolayı, mide bulantıları artar. Her üç hamile kadından ikisi mide bulantısı, kusma isteği ve bazı gıdalardan iğrenme gibi hisler yasarlar. Bu hisler bazı kadınların tüm bebek sevincini alıp götürür. Haftalarca kendilerini çok kötü hissederler. Bu mide bulantısının tıbbi açıdan hiç bir zararının olmadığına ve en geç üç ay sonra her şeyin tekrar normale döneceğine kadınlar bir türlü ikna olmak istemezler.

Çok nadir olarak üç aydan sonra sanki sonu gelmeyecek hissi veren bir kusma da görülebilir. Bugüne kadar hiç kimse hamilelikteki mide bulantılarının sebeplerini bulamamıştır. Gerçi bu konuda bir kaç teori var, ama bu teorilerin her hamile kadın için geçerli olduğuna dair bir kanıt yok. Amerikalı bilim adamlarına göre, bu olgu bize avcı ve koleksiyoncuların döneminden kalmadır. O dönemlerde doğa, annenin embriyoya zarar verecek bir şeyler yemesini ve yerse bu zararlı maddelerin vücutta kalmasını önlermiş.

Tip uzmanlarına göre hamilelikteki mide bulantılarının sorumlusu hormonal değişiklikler. Özellikle progesteron hormonunun artması mide bulantılarına sebep olarak gösterilir. Progesteron hormonunun artması rahim ağzı kaslarının aktivitesini zayıflatır, önceden oluşabilecek doğum sancılarını engeller. Ama aynı zamanda mide – bağırsak adalelerini de etkiler.

Böylece besinler daha uzun bir süre midede kalır ve mide suyu da daha kolay yemek borusuna geri akar. Sonuç ise mide bulantısı ve mide yanmasıdır. Ayrıca hamilelikte korkular, güvensizlik, eş ile olan sorunlar da, nadir de olsa mideye etki eder ve bulantılara sebep olur.

Mide bulantılarının sebebi ne olursa olsun, bu zor dönemleri atlatmanın da kolay çözümleri var:

  • Yeterince uyku ve bol temiz hava.
  • Etimek, ekmek, bisküvi, ılık süt ve çaydan oluşan, yatakta yapılacak bir kahvaltı.
  • Üç öğün yemek yemek yerine, günde beş – altı kere ufak öğünler yiyin.
  • Canınız istemese bile yemek yiyin.
  • Ekmek, patates, muz gibi karbonhidratlı besinleri, çorbaları, sebze pürelerini tercih edin.
  • Her iki saatte bir, bir etimeki yavaşça çiğneyin. Bunun yanı sıra ilik, asidi kaçmış bir Kola içebilirsiniz (Kola yararlıdır, ama mutlaka asitsiz olmasına dikkat edin).
  • Demir içeren vitamin besinleri midenin mukoza zarını tahriş edebilir. Bu tür besinlerin gerekli olup olmadığını doktorunuza danışın.
  • Nane, kuşburnu veya papatya gibi bitki özlü çaylar için. Hatta bu çayların sabah içilmesinin daha çok faydası vardır. Çayı termosa koyarak, her an için elinizin altında bulunmasını sağlayın.

Anne kendini pek iyi hissetmiyor, peki bebeğin durumu nasıl?

Normal bir mide bulantısının bebeğe bir etkisi yoktur. Eğer anne, midesinde hiç bir besini tutamıyorsa, yani günde beş kereden fazla kusmak zorunda kalıyorsa, o zaman bir sorun var demektir.

Doktorlara göre, bu durum, yani sonu gelmeyen bir kusma, çok nadir görülen bir rahatsızlık. Ayrıca tehlikesi de var, çünkü kusma esnasında vücut sıvı kaybına uğrar ve böylece vücuttan sodyum, potasyum ve magnezyum gibi çok önemli besin maddeleri ve mineraller atılır. Bu maddeler vücutta azaldığı için de bebeğin hayatını tehlikeye sokar, çünkü bebek yeterince beslenemez. Bu durum da onun gelişmesini, özellikle de büyümesini engeller. Bu yüzden de sonu gelmeyen kusmanın mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Sağlıcakla Kalın.

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu