Hamilelik

Hamilelikte Memenin Etrafındaki Kabarcıklar

Memenin etrafındaki belirgin kabarcıklar hamilelik süresince oluşan değişimlerin bir kaçından bir tanesidir. Peki bu kabarcıklar neden olur? bunlar bir sağlık sorunun göstergesi midir? noktasında sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Unutmayalım ki hamilelik ilerledikçe bebeğin yaşamını sürdürmek için gerekli olan herşeye anne vücudu kendini hazırlamaya başlar. Memedeki değişimlerde bunlardan bir tanesidir. Gelin konuya biraz daha açıklık getirelim.

Bildiğimiz üzeren bebek doğduktan sonra her bebeğin en az 6 ay emzirilmeye ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı tabiki anne karşılar. Anne vücudu hamilelik boyunca hem normal doğuma vücudu hazırlarken hemde bebeğin ihtiyacı olan sütün bebeğe ulaşması için anne göğüslerini de emzirmeye hazırlar. Bu hazırlık 9 ay sürer.

Hamileliğin başlamasıyla birlikte göğüslerde değişim başlar. Göğüsler hem büyürler hemde emzirmek için gerekli sütün üretilmesi için süt kanallarının oluşturulması hamilelik sürecinde başlar. Aslında göğüslerin büyümesinin nedeni hem süt kanallarının hemde süt bezlerinin büyümesi nedeniyledir. Genç kızken meme ucu çok küçük ve kabarcık yoktur. Hamilelikte bu kabarcıkların oluşması anne adayını korkutmasın bu tamamen doğal hamilelik sürecinin sonucudur.

Göğüslerin iç kısmında bu gelişmeler olurken dış kısım da da meme ucu büyür ve memenin hemen çevresinde kabarcıklar oluşmaya başlar. Bütün bunlar hamileliğin ilk aylarında azken son aylarında göğüsler yeterince büyümüş ve meme dışında meme ucu da genişlemiş ve meme çevresi kabarcıkları oluşmuş olur. Bu kabarcıklar anne olan her kadında bulunur.

 

Burada önemli olan bir hususu hatırlatalım.  Anne göğüslerinden süt dışarıya sadece tek bir noktadan değil meme çevresinde oluşan bu kabarcıklardan da çıkar. Yani anne göğsünün ucunda tek bir süt deliği değil süzgeç gibi kabarcıklarla beraber bir çok noktadan süt çıkar. Çünkü bebeğin ihtiyacı olan sütün tek bir noktadan çıkıp bebeği doyurması imkansızdır bu nedenle meme ucu etrafındaki kabarcıklarda da süt delikleri bulunur ve bebek buralardan da süt emer.

İşte hamilelik boyunca meme etrafında oluşan bu kabarcıkların tüm amacı budur. Yani canınız ciğerimiz bebeğimizin doyması için vücudumuzun buna hazırlık yapmasının sonucudur. Bu kabarcıklar emzirmeden sonra yine küçülür ve azalırlar ancak hiç bir zaman bekarken olduğu zamandaki gibi bir görünüme geri dönmezler.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu