in

Hamilelikte Kansızlığa Ne İyi Gelir?

Gönderi paylaş:

Hamilelikte özellikle doğuma yaklaşıldıkça kansızlık görülmeye başlanır. Anne adayları kansızlığa ne iyi gelir sorusunu kendilerine sorarlar. Aslında hamilelik döneminde kadının yaşam tarzı ve alışkanlıkları neredeyse tamamen değişiyor. Bu büyük değişim, özellikle beslenme konusunda gerçekleşiyor. Ancak anemi hastası anne adayları için özel bir durum söz konusu.

Ülkemizde beslenme konusunda genel bir bilinçsizliğin hakim olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Hamilelik döneminde de yazık ki bu durum devam ediyor. Edinilen bilgilere göre, sağlıklı anne adayları kadar birtakım hastalıklar taşıyan anne adayları da beslenmelerine gerektiği kadar dikkat etmiyor.

Kansızlık yani Anemi; yani kansızlık, ülkemizde yaygın olarak görülen bir sağlık sorunu. Hamilelik dönemi gibi özen isteyen ve uzun bir süreçte, anemi hastası anne adayının sağlığına eskisinden daha çok dikkat etmesi gerekiyor, özellikle de beslenme şekline. Çünkü aldığı gıdanın yararı da zararı da bebeğini etkiliyor.

Kansızlık, hamilelik döneminde yalnızca anne adayının değil, bebeğin de sağlığını ciddi boyutlarda tehdit edebiliyor. Bu nedenle, öncelikle aneminin nedeni belirlenmeli ve hastalık mutlaka tedavi edilmeli. Haberimizi Beslenme Uzmanlarının verdiği bilgiler ve öneriler ışığında hazırladık.

Peki hamilelikte kansızlığa nelerin iyi geldiğine bakalım

Hem hamilesiniz, hem de anemi hastalığı taşıyorsunuz. Sizin herkesten daha çok dengeli ve yeterli beslenmeye dikkat etmeniz gerekiyor. Öte yandan anemide kanın oksijen taşıma yeteneği azaldığı için hastalık kişide baş dönmesi, yorgunluk, iştahsızlık ve sindirim sisteminde bazı bozukluklara yol açar.

 • Kansızlık hastalarının genellikle bağışıklık sistemi zayıf olur ve çalışma gücü azalır.
 • Kesinlikle az ama öz yemelisiniz.
 • Aldığınız gıdaların protein, karbonhidrat ve vitamin değerlerini mutlaka öğrenin.
 • Bunun için beslenmenizde koyu yeşil yapraklı sebzelerin ve C vitamini yönünden zengin meyvelerin önemli yeri bulunuyor.
 • Diğer taraftan, demir ve protein yönünden zengin gıdalardan oluşan bir beslenme programını uygulamanız, uzmanımız tarafından öneriliyor.
 • Eğer şişman bir anne adayı iseniz, fazla yağlı ve şekerli gıdalardan mutlaka kaçınmalısınız.

Hamilelikte Kansızlığa İyi gelen Besinler Hangileridir?

 1. Tahin ve Pekmez kan yapıcı gıdalar içinde her zaman öne çıkar. Ölçülü tüketmeniz gerektiğini unutmayın.
 2. Kırmızı ve Beyaz Et hem vitamin deponuzu doldurur hemde kansızlığa birebir çözümdür. Özellikle karaciğer.
 3. Kuru üzüm çeşitleri ve kuruyemişlerde kansızlığa bire bir fayda sağlayan besinlerdir.
 4. Koyu yapraklı yeşil sebzeler de gerçek anlamda folik asit yönünden zengindir. Ispanak, brokoli gibi sebzeler fazla demir içerdiğinden kansızlığa birebirdir.
 5. Bunun dışında, dut kurusu, karaüzüm kurusu, keçi boynuzu ve ısırganın da kansızlığa çok iyi geldiği bilenmektedir.

Özellikle hamilelikte kan yapan yeşil sebzelerin tüketilmesi daha sağlıklı olduğunu unutmayın. Elbette burada da yine yeterli ve dengeli beslenmenin önemi ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden her besinden aşırı tüketmek yerine yeterince tüketmek en doğrusudur.

Hamilelikte demir eksikliği anemisi

Kansızlığın birçok nedeni olabiliyor. Bunlar arasında en önemlisi, demir eksikliği. Yapılan araştırmalara göre, ülkemizdeki anne adaylarının yüzde 74’ünde demir eksikliği anemisi bulunuyor. Anne adayının hamilelik süresince yaklaşık olarak

1.130 mg demire gereksinimi bulunuyor. Yapılan araştırmalarda, demir takviyesi yapılmayan hamilelerde yüzde 85 – 100 oranında demir eksikliği anemisinin ortaya çıktığı gözlemleniyor. Demir eksikliği anemisi, toplumda en sık rastlanan sağlık sorunlarının başında geliyor ve özellikle büyüme ve gelişme süreci içinde olan çocuklarda, hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlarda yaygın olarak görülüyor.

Hamilelikte daha fazla demir

Kadınlarda hamilelik dönemiyle birlikte kan üretimi de arttığından demire olan ihtiyaç da artış gösterir. Sağlıklı bir anne adayının bedeni bu duruma uyum sağlayabilir. Ancak, bazen anne adayının demir stokları yeterli olmayabilir ve anemi görülebilir. Yapılan araştırmalar, hamilelik döneminde demir eksikliği görülen annelerin çocuklarının ileriki yaşlarda yüksek tansiyon sorunuyla karşı karşıya kalma risklerinin yüksek olduğunu gösteriyor. Bunu gidermek için hekiminizle görüşerek demir

Ne kadar folik asite ihtiyacınız var?

Hamilelik döneminde sıklıkla görülen ikinci anemi tipi, folik asit eksikliğidir. Fetüsün normal gelişimi için gerekli olan folik asit gereksinimi, hamilelik döneminde ortalama 3 kat artar. Ciddi anemi sorunu olan anne adaylarında, bebekte gelişme geriliği, prematüre doğum ya da anemi görülebilir. Kadınlar kansızlık sorunları varsa hemen vitaminlere yönelirler.

Temel vitaminler dışında, vitamin kullanımı – anemi olsun ya da olmasın – hiçbir anne adayına uzmanlarca pek önerilmiyor. Buna karşılık, özellikle ilk 3 ayda folik asit alınması tavsiye ediliyor. Günde 400 mcg’lik folik asidin yeterli olacağı belirtiliyor.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.