Hamilelik

Hamilelikte Kadınlar Neden Daha Çok ve Enteresan Rüyalar Görürler?

Kadınlar, hamilelik döneminde duygularını farklı yoğunlukta yaşadığı için, diğer zamanlara göre daha yoğun ve renkli rüyalar görürler. Doğum olayı kadının yaşamında çok önemli bir aşamadır. Yepyeni bir durum, yepyeni bir heyecan, yepyeni bir beklenti. Eğer kadının duyarlılığı ve heyecanı biraz korkuya yakınsa, doğum yaklaştıkça bu korku onu daha da tedirgin eder. Bugün gebelik ve doğum eskiye oranla daha sağlam koşullarda gerçekleşse bile, çocuk sahibi olmak kadın için her zaman heyecan dolu ve farklı bir duygu olarak kalacaktır.

Anne adayı çocuğu için çok sevinse de, doğumdan sonra bütün yaşantısının farklı olacağını ve çocukla beraber büyük sorumluluklar aldığının farkındadır. Nasıl ki insan yabancı bir ortama girdiğinde uyum sağlamakta bir müddet zorlanır, gebe kadınında bebeğin varlığına alışması önce zaman alır. Hatta bazı kadınlar ilk aylarda karnındaki bebeği garipserler, içinde yabancı bir varlık taşıyormuş gibi hissederler ve tedirgin olurlar. Ancak, eşleri elini karnına değdirip hafif bir şekilde okşadığında rahatlarlar. Gün içinde birçok duygular güncel düşüncelerle bastırılabilinir, fakat gece olduğunda bebeğe dair hissedilen korkular ve heyecanlar ortaya çıkar.

Rüya, kişinin bilinçaltında taşıdığı duygu, düşünce, hayal ve korkularının uyku esnasında yüzeye çıkmasıdır. Gebe kadınlar çok fazla hassas ve duyarlı olduklarından, rüyaları diğer zamanlara göre daha yoğun ve renkli öykülerle doludur. Bazı rüya bilimcileri gebelerin gördüğü bu heyecanlı ve yaratici görüntülere imrenirler.

Anne adayının rüyaları renk dolu ve heyecanlıdır

Bazı uzmanlar, gebe kadınların rüyalarında ellere sığacak kadar küçük veya yeni doğmuş olmasına rağmen yürüyüp konuşabilen bebekleri sık gördüklerini söylüyorlar. Bazı kadınların ise rüyalarında kedi veya köpek yavruları doğururlar, ardından onları garip bir şekilde kaybederler. Sonra o rüyayı unutup üzerinde durmazlar. Rüyada görülen bebekler doğum esnasında veya sonrasında çok minik, bağımsız veya görüntüsüz olduğundan, kadını pek tedirgin etmez. Psikologlar ise, gebe kadınların rüyalarında gördükleri bu renkli rüyaların, hayal gücüne bağlı olduğunu söylüyor.

Anne adayları, bilim adamlarının bu rüyalara karşı meraklarını paylaşmazlar. Çünkü bazı rüyadan korku ve panik içinde uyanırlar ve bunları kimseye anlatamazlar. Bunun sebebi, gördükleri rüyadan dolayı kendilerini suçlu veya itici hissetmeleri. Oysa rüyaları eşe veya en azından doktora anlatmak, hem rahatlama hem de bir anlam verme açısından sağlıklıdır. Rüyalar çoğunlukla belli bir durumu ifade eder ve çoğunlukla bir fonksiyonu vardır. Uzmanlara göre gebe kadınlar, rüyalarında gördükleri ürkütücü durumlar karşısında oluşan korkularını yenmeleri gerekiyor. Hatta bazı deneyimli kadın doğum uzmanları, görülen rüyalardan anne adayının kaçıncı gebelik döneminde olduğunu tespit edebildiklerini savunuyorlar. Bir rüya bilimcisi böyle düşleri etkileyici bulduğunu, rüyalarda hareketli görüntüler olmasından dolayı, kişilerin istek ve korkularıyla meşgul olmalarınin çok doğal olduğunu savunuyor. İki çocuk sahibi olan bir terapist, gebelik dönemindeki tipik ve tedirgin edici rüyaların önemli, olumlu ve destekleyici fonksiyonları olduğunu belirtiyor.

Bazen gebe kadınlar rüyalarında çocuklarının rolüne girerler.

“Gebelik dönemimde, rüyamda çocuğumun kaybolduğunu gördüm. Her yerde koşuşturuyorum; salonda, sokakta, ormanda. Paniğe kapıldığım halde bir lokomotif gibi tüm gücümle koşuyorum. Duraksamadan bir dağın yamacından aşağı yuvarlanıyorum ve bir yere takılıyorum. Ölü gibi ağaç gövdelerinin arasından aşağı doğru iniyorum. Aynı anda çocuğumun benimle konuştuğunu, beni çağırdığını duyuyorum, ama göremiyorum.

Kendimi frenleyemiyorum, birden biri ayaklarımdan tutuyor. Terler içinde uyaniyorum.” Rüyanın başlangıcında birçok gebenin karşı karşıya kaldığı bir motif var, doğum çoktan gerçekleşmiş, çünkü birçok kadın öyle olmasını tercih eder. Sonra rüya gören kişi sancılar çekmeye başlar. “Lokomotif gibi dinlenmeden, duraksamadan güçlüce ilerlemesi, doğum anını sembolize eder. Başka bir uzmanın yorumuna göre bu rüya, sürekli bebeğe yöneliktir. Gebe kadın onu daima yanında işitir ve hisseder. Sonra birden onun rolüne geçer, engeller arasında duraksamadan sürekli aşağı doğru kayması bebeğin annenin karnından çıkma anını yansıtır. Birden biri ayaklarından tutar. Rüyalarda herşey için yer vardır, uyuyan kimsenin meşgul olduğu ve dokunduğu herşey için. Kadın rüyalarında özellikle içinde ailesine ve bebeğine karşı duyduğu gizli tepkilerle sık karşılaşır.

“Bebeğim var, annemin mutfağında oturuyoruz. Çocuğu olmayan ablam da orada. Bebeğimi koluma alıyorum, göğsüme sokuluyor. Gözleri eşiminkiler kadar mavi. Birden bebeğim yeni doğmuş bir kedi yavrusuna dönüşüyor. Aniden kolumdan atlıyor ve duvara tırmanmaya başlıyor. Şaşkınca onu izliyoruz, çünkü tavanda bile yürüyebiliyor. Aşağı indiğinde ablamın yetişkin kedisiyle karşılaşıyor. Ablamın kedisi kendi bölgesini savunmak için ona hırlıyor. Ben, büyük kedinin kedi yavruma birşey yapacak diye korkuyorum. Fakat nihayet herşey kavgasız bitiyor ve huzur buluyorum.” Bir uzmanın açıklamasına göre, bu rüya ilk bakışta anlaşılır gibi görünüyor; çocuksuz abla kardeşinin bebeğini kiskanır. Fakat bu önyargılı sembolik davranış kesinlikle gerçeği göstermez. Ancak gebe kadın ablasıyla ilişkisini yorumlayabilir. Kedi rüyasında gebenin annesi de vardır. Rüyalarda anne ve babalara çok sık rastlanılır. İlk bebekle kadın kendi gelişimi için kararlı bir adım atmıştır; bir annenin çocuğuyken, kendisi bir anne olur. Bazen, rüyada ailenin evinde olmak, güvenli bir ortamı vurgular.

Rüyamda doğacak olan bebeğimi görüyorum

Yüzü ve mimikleri aynı annemin yüzüne benziyor. Hatta sanki annem bebek şekline girmiş ve benim çocuğum olarak dünyaya gelmiş, çünkü bebek aynı zamanda annem gibi sevimli gülücükler de veriyor. Bu duruma hem şaşırıyorum hem de onun varlığından huzur duyuyorum.”

Bazı kadınlar anne veya babalarına çok düşkün olurlar ve rüyalarında bebeklerini onlara benzer halde görürler. Bunun sebebi, onlara olan düşkünlükleri ve sevgileridir.

“Bir sabah banyoda duruyordum, birden vücudumdan bir yumurta düşüyor. Onu yerden elime alıyorum. Elimde büyümeye başlıyor ve zar gibi kabuğundan içerde kızımı görebiliyorum, yani şimdiki Sibel’i…” Birçok rüyalarda kadın bebeğinin nasıl olacağını veya nasıl bir bebek istediğini görür.

“Rüyamda ağrısız bir şekilde sancılarım başlıyor, kocamla ikimiz hastaneye gidiyoruz. Doğumhanede doktor bana ön odada koltuğa oturup, televizyon izlememi söylüyor. Doktor eşime, onu doğumhaneye giderken takip etmesini söylüyor. Biraz şaşırıyorum, fakat doğumun nasıl olacağını onun daha iyi bileceğini düşünüyorum. Rahat bir şekilde oturmaya devam ediyordum, birden kocamın, kolunda bir bebekle çıktığını görüyorum. Bebeği bana veriyor ve beraberce eve gidiyoruz.” Bir kadın rüyasında sancılarını ve doğumu tamamen kocasına devreder; böyle rüyalar gerçekte eşler arasında karşılıklı ve yoğun bir güvenin işaretidir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu