in

Hamilelikte İlk 3 Ay Yapılmaması Gerekenler

Gönderi paylaş:

Hamileliğin ilk 3 ayı yapılmaması gereken birçok unsur bulunur.  gebeliğin ilk 3 ayı yani ilk trimester dönemi oldukça riskli 1 dönemdir çoğunlukla düşük tehlikesi gibi unsurlar ile bu dönemde karşılaşılır bu unsurlar ile karşılaşmamak ve risk almamak için hamileliğin ilk 3 ayı boyunca dikkat edilmesi gerekir. O dönemde anne adayları kadar çevresindeki insanların da koşulları iyileştirmesi ve gereken özeni göstermeleri beklenir. Hamilelikte ilk trimester dönemi yüksek risk içerebilir. Yüksek risk içeren 1 dönem olduğu için uzman doktorlar tarafından da bu dönem kontrol altına alınmaktadır.

Hamileliğin İlk 3 Ayında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gebeliğin ilk 3 ayında dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunur. Bu unsurların başında anne adayının beslenmesinden gireceği cinsel birlikteliğe kadar her bir aşamaya dikkat edilmelidir. Hamileliğin ilk 3 ayında dikkat edilmesi gereken unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Protein ve vitamin ağırlıklı beslenilmesi gerekir.
  • Doktor kontrollerinin aksatılmaması gerekir.
  • Doktor tarafından önerilen her bir unsura dikkat etmek ve gerekli özen gösterilmelidir.
  • Rahat kıyafetler giyilmelidir.
  • Yüksek stresten ve ani duygu değişimlerinden uzak durulmalıdır.
  • Ağır kaldırılmalı ve hareketlere özen gösterilmelidir.
  • Karna baskı yapılmamalı ve yatış pozisyonuna dikkat edilmelidir.

Hamilelikte ilk trimester döneminde özellikle bu unsurlara dikkat edilmesi ilk trimesterin sağlıklı bir şekilde tamamlanmasını sağlar.

Gebelikte İlk 3 Ay Nasıl Yatılır?

Hamilelikte İlk 3 Ay Yapılmaması Gerekenler
Hamilelikte İlk 3 Ay Yapılmaması Gerekenler

Gebeliğin ilk 3 ayında yatış pozisyonu nasıl olmalı sorusu birçok kişi tarafından merak edilir. Gebeliğin ilk 3 ayı tehlikelidir ve risk içerir. Dolayısıyla bu dönemde yatış pozisyonundan uyku süresine kadar birçok unsura dikkat edilmesi gerekir. Gebeliğin ilk 3 ayı boyunca karna baskı yapmayan şekilde yatırılmalıdır. Yüz üstü yatılmaması gerekir. Çoğunlukla hafif yana doğru yatılması ve rahme baskı uygulanmaması istenir.

Hamileliğin İlk 3 Ayında Tehlikeli Olanlar Nelerdir?

Hamileliğin ilk 3 ayı tehlikeli olarak sınıflandırılır. Bu dönemde özellikle karın üstüne yatmak, ağır işler yapmak, yoğun tempoya girmek gibi unsurlar tamamen engellenmelidir. Kişinin günlük stres seviyesini dengede tutulmalı ve ani değişimler yaşanmasının önüne geçilmelidir. Hamilelikte ilk trimester döneminde yoğun antrenman da yapmamak gerekir.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: annemce1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir