Hamilelik

Hamilelikte İlişkiye Girilir Mi? Bebeğe Zararı Var Mıdır?

Doktorlar, özellikle penisin hareketlerinin ya da rahim kasılmasının bebeğe hiç bir zararı olmadığı görüşünde birleşirler. Özellikle normal seyreden hamileliklerde seksin hiçbir zararı olmadığı bilinir. Çünkü rahim boynunun dokusu ve amniyos sıvısı bebek için harika bir koruyucudur. Sadece amniyos suyunun erken boşalması söz konusu olduğunda seksten uzak durulmalıdır. Düşük tehlikesi olduğunda, rahimin ağzı cerclage yöntemiyle bağlanır.

Böyle bir durumda doktorlar seksten uzak durulmasını tavsiye ederler. Çünkü sperm içinde yer alan bazı maddeler rahim ağzını yumuşatır ve zamansız açılmasına neden olur. Daha önce birkaç düşük yaşayan kadınlarda, doktorlar dikkat edilmesini önerirler. Doktor, kadının durumuna göre seksi yasaklayabilir. Doktorun yasakladığı durumlarda çiftler birbirine yine de yaklaşabilirler. Mutlaka bir birleşme söz konusu olmayabilir.

Eşimle birlikte olduğumuzda daha önce hiç yaşamadığım hazlar alıyorum.

Birçok kez arka arkaya orgazm olabiliyorum. Hamile kalmadan önce hiçbir zaman arka arkaya orgazm yaşamamıştım. Hatta çok ender olarak orgazm oluyordum. Fakat bunu hiçbir zaman kendime problem yapmadım. Benim için önemli olan bedensel yakınlıktı, eşimin memnun olması beni de mutlu ediyordu. Ama bu yeni keşfettiğim hazlardan artık vazgeçmek istemiyorum.

Dilerim bebek doğduğunda da cinselliği yaşarken aynı duyguları tadabilirim”. İşte bir okurumuz Hamilelikte cinsellik konusunda yaşadıklarını bu şekilde tanımlıyor. Bu duygular sadece ona özel duygular değil, birçok kadın Hamilelik döneminde hemen hemen aynı duyguları yaşar.

Hamileliğin ikinci yarısından sonra Hamile kadının bütün karin boşluğunda yani vajina ve ferç dudaklarında da kan dolaşımı yoğunlaşmıştır. Bu da kadının haz almasını daha çoğaltır. Böylelikle kadın hangi bölgelerden ve ne şekilde uyarıldığını daha yoğun hisseder. İşte kadının yeni keşfettiği bu duygular bundan sonra hep onunla olacaktır.

Kadının artık vücudunu daha iyi tanıması erkeğin de yararınadır. Çünkü eşinin orgazm olduğunu görmek her erkeğin hoşuna gider. 28 yaşındaki Nurcan’ın da Hamilelik döneminde cinsel yaşantısında farklılıklar olmuş. “Eskiden cinsellikten pek zevk almazdım. Cinselliği daha çok bir görev gibi görüyordum. Fakat hamile olduğumdan beri durum değişti. Artık daha fazla arzu duyuyorum, hatta inisiyatifi ele geçirip eşime seks yapmak istediğimi belirtiyorum. Bu hareketime eşim çok şaşırıyor.”

Hamilelikte cinsellik daha yoğun yaşanır

Hamilelikte cinselliği daha yoğun yaşayan kadınlar genellikle çocuk sahibi olmak isteyen kadınlardır. Çünkü bu tip kadınlar takvime göre seks yaptıklarından ve seksi çocuk yapmak olarak gördüklerinden zevk alamaz hale gelir. Bu yüzden Hamile kalmaları onları rahatlatır.

Şimdi seksin tadını çıkarma sırası onlardadır. Eskiden erkekler sevişme sıklığını belirlerdi. Fakat bir çok kadın Hamilelikten sonra bu konu hakkında söz sahibi olmaya başladılar. 22 yaşındaki Zennur bu konuda ilginç bir tecrübe yaşamış. Eşiyle ortak bir karara varan Zennur bir süre için çocuk sahibi olmama kararındadır. Fakat düşündüklerinin aksine bir süre sonra hamile olduğunu fark eder, eşiyle birlikte gelecek olan minik misafiri sabırsızlıkla beklemeye başlar. “Seks hayatımız da birdenbire canlandı. Ben daha fazla şeyler hissetmeye başladım. Bunun nedeni sanırım artık dikkat etmek zorunda olmamamızdan kaynaklanıyordu”.

Hamile olan kadınlar bu durumlarından korkmaz ve rahatsızlık duymazlar.

Bu çift henüz bir çocuk sahibi olmak istemiyordu. Belki bunu savunacak haklı nedenleri vardı. Ama duyguları onlara ihanet etti. Çünkü içlerinden bir ses onlara “anne veya baba olmak istiyorum” diyordu. Bunu şimdi birbirlerine itiraf edebiliyorlar. Bu açıklama onları birbirine daha da yaklaştırdı. Kadınlar Hamilelik döneminde yeni ve bilmedikleri bedensel duygular yaşarlar. 32 yaşındaki Feride  anlatıyor: “Vücudumla çok gurur duyuyorum. Vücudum her zamankinden daha diri ve daha dolgun. Artık eşimle cinsel ilişkide bulunurken, ışığı açık bırakıyorum. Eşim ne kadar güzel bir vücuda sahip olduğumu ve iri göğüslerimle ne kadar çekici olduğumu görsün.”

Hamilelik döneminden önce kendilerini hamilelik için şişman bulan kadınlar, bu dönemde karınlarının büyümesini bir bebeği olmasına bağlamaktadırlar. Kadınlar, doğumdan sonra yine eski hallerine döner ve vücutlarını olduğu gibi kabul etmekte zorlanırlar. Kadınların fazlalık olarak algıladıkları bu kilolar eşlerin hoşuna gider ve onları daha erotik bulurlar. Bazı kadınlar Hamilelik döneminde cinsel ilişkiden aldıkları hazza şaşırırlar. 26 yaşındaki Nadire yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Hamileliğimin 4. ayından sonra eşimle birlikte olmaktan büyük zevk aldım. Tüm vücudumun diken diken olduğunu hissediyordum. İlişkimiz çok zevkliydi.”

Kadınlar, Hamileliğin ilk 3 ayında cinsel ilişkide bulunmak istemezler.

Bunlardan bazıları çocuklarını kaybedeceklerinden korkarlar. Ancak 4. aydan sonra rahatlamaya başlar. Hormonal değişimin etkisiyle, kendilerini daha çekici bulurlar. Bazen bu duygu çok güçlü hissedilir. Kadın bütün erkeklerin onu arzuladığı duygusuna kapılır. Bu tür duygu ve tecrübeler bir yere yazılmalıdır. Çünkü bunlar doğumdan sonra kolayca unutulabilir ve bunların hatırlanmaması üzücü olabilir.

Hamileyken ilişkiye girmek bebeğe zarar verir mi?

Bazı deneyimler kadınların bocalamasına sebep olur. 34 yaşındaki Kader yaşadıklarını şöyle hatırlıyor: “Doğumuma 8 hafta kalmıştı ve ben hala kocamla birlikte olmak istiyordum. Sekse hala eskisi kadar önem veriyordum. Ama kocam beni bir türlü anlamıyor ve bana dokunmak istemiyordu. Çocuğunun onu gözlediği hissine kapıldığını ve ona zarar verebileceğini söylüyordu.” Erkeklerin bu korkuyu hissetmeleri olağan değildir. Bu çoğunlukla onların yetiştirilme tarzından kaynaklanır. Onlara hamilelik esnasında seks yapılmaz mesajı verilmiş. Ayrıca kadının anne olacağı ve bir anne ile sevişilmeyeceği de söylenmiştir çoğu kez. Fakat bebeğin canını yakma korkusunun nedeni açıklanamamaktadır.

Oysa bebek amniyos sıvısı tarafından darbelerden korunur. Ayrıca penisin vajinadan bebeğe dokunması imkansızdır. Anne adayı, eşinin eliyle vajinasını araştırmasını sağlamalıdır. Böylece baba adayı vajinanın ne kadar derin olduğunu ve bebeğe zarar veremeyeceğini anlayacaktır. Eğer bu araştırma ve bu konu hakkında yapılan konuşmalar hiç bir işe yaramazsa, erkek eşine en azından şefkat göstermeyi ihmal etmemelidir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu