Hamilelik

Hamilelikte Hayati Önem Taşıyan Testler

Günümüzde modern doğum biliminin gelişmesi sayesinde, gebelikte anne ve bebeğin sağlığı yakından takip edilebiliyor. Bu takiplerde laboratuvar testlerinin çok büyük önemi var. Gebelik süresince anne ve bebeğin sağlığını tehdit edebilecek her türlü olasılığı uzmanlar şu başlıklar altında topluyor:

Gebelik Testi

Gebelikte laboratuvar tetkikleri daha ilk başlangıçta, gebeliği doğrulama safhasında gündeme gelir. Anamnez, ultrasonografi, gebelik testi gibi yöntemlerle, gebelik kesin olarak belirtildikten sonra, daha başlangıçta anne adayına laboratuvar tetkikleri uygulanır.

Hamilelikte İlk Tetkikler

Henüz gebeliğin başlangıç döneminde yapılması gereken testler şöyle:

Kan sayımı: Burada gebenin hematokrit, hemoglobin, trombosit ve eritrosit sayımı yapılmalıdır.

Kan grubu ve Rh tayini: Bu tetkikte amaçlanan, gebede bir kan uyuşmazlığı olup olmadığını tespit etmek. Bunun yanında, bazı enfeksiyon hastalıklarının geçirilip geçirilmediği konusunda da yapılması gereken kan tetkikleri mevcut.

Tam idrar tetkiki: Bu tetkikte idrarda şeker, albümin ve iltihap hücreleri aranır. Aşırı bulantı veya kusma durumlarında ise idrarda aseton aranmalıdır.

Gebeliğin henüz başlangıç dönemlerinde anamnez alırken, özellikle doğumsal sakatlığı veya genetik hastalığı olan yakın akrabalar veya yakın akraba evlilikleri de göz önünde bulundurulur.

Enfeksiyonlar (kızamıkçık, toksoplasma, sitomegaloviriis, herpes virüs tip 11.), annenin diğer sistem hastalıkları ( tiroid bezi hastalıkları, şeker hastalığı, uzun süre devam eden yüksek ateş) ve civa zehirlenmesi, alkol, çinko, folik asit eksikliği, sitotoksik ilaçlar ve hatta sigara gibi çevresel etkenleri bilinerek çeşitli laboratuvar metodları ile açığa çıkarılabilir.

Down Sendromu

Zeka geriliğine en çok sebep olan “Down Sendromu” bir kromozom anomalisi olarak değerlendirilir. Ve ne yazık ki bu çocuklarda, zekâ geriliğinin yanı sıra kalp anomalileri, sindirim sistemi anomalileri, göz, kulak anomalileri de birlik te görülür. İşte bu hastalığın tanısı amacıyla, üçlü tarama testi ve amniyosentez tetkikleri yapılıyor.

Üçlü tarama testi

Bu test, gebeliğin 16 – 18. haftaları arasında yapılıyor. Koldan alınan kanla yapıldığı için de gebeye az zarar veriyor. Ancak Down Sendromu için çok kesin bir test değil. Günümüzde 35 yaşın altında olup, genetik araştırmalarda kalıtsal bir hastalık bulunmayan tüm hamilelere uygulanması tavsiye ediliyor.

Hamilelikte Amniyosentez Testleri

Gebelikte genetik tanı ve Down Sendromu için kesin tanı amacıyla 16 – 18. haftalarda yapılıyor. Ultrasonografi kontroitinde fetüsten ve plasentadan uzak bir bölgeden amniyo sıvısı alınıyor ve hemen laboratuvara gönderiliyor. İşlem sonrası 2 – 3 gün yatak istirahati tavsiye ediliyor. Amniyosentez sırasında ortaya çıkacak komplikasyon ihtimali ise yüzde I ‘in altında. 35 yaşın üzerinde ve genetik bozukluk riski taşıyan her gebeye bu testin yapılması tavsiye ediliyor.

Hamilelikte Şeker Yükleme Testi

Özellikle fazla kilolu olanlarda ve 25 yaş üzerindeki gebelerde, glikoz toleransı bozuluyor. Bu nedenle bütün gebelere, gebeliğin henüz birinci 3 aylık döneminde glikoz toleransı testi (şeker yükleme testi) yapılarak anneye ait bir bozukluk erken dönemde ortaya çıkarılıyor. Böylelikle sağlıklı bir bebeğin doğumu için daha fazla imkana sahip olunuyor.

Hamilelikte Hepatit B Testi

Gebe bir kadın gebeliği sırasında veya daha önceden Hepatit B mikrobu ile karşılaşabilir. Bu durumda ya vücut antikor oluşturarak bağışıklık kazanıyor ya da mikrop sürekli kanda bulunur hale gelerek taşıyıcı anne oluyor. Bunun tespiti İçin öncelikle gebelerde Hbs Ag ve Anti Hbs tetkiki yapılıyor. Çünkü gebeliğinde Hepatit B mikrobu taşıyan bir annenin yeni doğan çocuğunda kronik hepatit, siroz ve karaciğer kanseri gelişme riskleri var. Bu hastalıklar ise bebeğe, vajinal doğum sırasında çocuğun ağzına anne kanının veya dışkısının bulaşmasıyla geçiyor. Bu nedenleHbs pozitif olan taşıyıcı annelerin bebeklerine, doğumdan hemen sonra Hepatit B immunglobulin’i ve Hepatit B aşısı yapılarak, bebeklerin yüzde 90 oranında taşıyıcılıktan kurtarılıyor.

Hamilelikte TORCH

Hamilelik sırasında fetüse zarar veren öncelikli mikroorganizmalar bu ad altında gruplandırılıyor. bu gruba toksoplasma, kızamıkçık, sitemegalovirüs, herpes simplex, kazamık, hepatit b ve AIDS dahil en sık karşılaşılan kızamıkçık, sitomegalovirüs ve toksoplasma fetusta düşük veya ölü doğum, kalp-böbrek anormalikleri, çocuğun baş ve beyin gelişim anomalileri, doğumdan sonra ortaya çıkan anomaliler, göz – kulak anomalileri gibi zararlara yol açabiliyor.

 En iyi korunma yolu ise, bütün çocukların ve gebelikten önce genç kızların aşılanması. Mikrop vücuda girdikten sonra gribal ateş, yorgunluk, adale ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkıyor ve en ciddi tahribatı gözde ve beyinde bırakıyor. Yaşla birlikte de bu mikrobun vücuda bulaşma ihtimali artıyor. Gebelikte bulaşma İse tahminen 16. Haftalarda oluyor. Ancak tanı konulduğu takdirde antibiyotiklerle tedavi imkanı var.

Hamilelikte Kan uyuşmazlığı Testi

Kan uyuşmazlığı tanısı, anne adayının ve eşinin kan grupları tayini sonucu belirleniyor. Kısaca açıklamak gerekirse; anne Rh negatif, baba Rh pozitifolan bir çiftte, Rh uyuşmazlığı mevcut oluyor. Bu durum gebelikte i.coombs testi denilen bir laboratuvar yöntemi ile araştırılıyor ve sonuç pozitif olduğu durumlarda tehlikenin başladığı anlaşılıyor. İlk gebeliklerde tehlike söz konusu olmuyor, ancak düşük veya kürtaj gibi müdahalelerle risk artabiliyor. Pozitiflik derecesi arttıkça risk de artıyor ve bu nedenle daha ileri tetkik yöntemleri ile çocuk yaşam kriterlerine ulaştığında, günü gelmeden doğurtuluyor. Günümüzde Rh uyuşmazlığı olan bir gebede 28. gebelik haftasında koruyucu olarak Anti D immün gammaglobulin profilaksisi yapılması gerekiyor.

Hamilelikte Periyodik tetkikler

Sizlere detaylarıyla verdiğimiz bu tetkikler dışında 8. Gebelik ayına kadar periyodik olarak Hct, tam idrar, Hb tetkikleri yapılıp, 8. aydan itibaren de bu tetkiklerin daha sık tekrar edilmesi gerekiyor. Çünkü ancak bu şartlarda sağlıklı bir çocuk doğurma şansına sahip olunabiliyor.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu