Hamilelik

Hamilelikte Güzelleşirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Belki hayatınızın en güzel ve en heyecanlı dönemini yaşıyorsunuz. Unutmayın hamilelikte de her zamankinden daha güzel ve çekici olmayı başarabilirsiniz. Bu özel günlerde vücudunuzun en zayıf noktalarına özen gösterip güzel ve bakımlı kalabilirsiniz.

Güneşten korunun. Dudak üstlerinde, yanaklarda, kaşların altında, çenede hoş olmayan bazı lekelerin ortaya çıkması biraz da güneşin suçudur. Halk arasında “Hamilelik maskesi” adı verilen bu koyu kahverengi lekeler cilde bronzluk veren, güneşten yanık bir bola gelmemizi sağlayan, dokularımıza renk kazandıran “melanin’in düzensiz ve başıboş salgılanmasından kaynaklanır. İşte bu nedenle hamilelik süresince yaz ya da kış, günesin zararlı ışınlarından korunmak gerekir. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında, güneşe çıksanız da çıkmasanız da, mutlaka yüzünüze koruyucu faktörü yüksek bir güneş kremi sürerek yüzünüzü sakının.

Hamilelikte Maske Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Cildinizi nemlendirin. Cildiniz aslında kuru olmasa bile, hamilelik süresince, eskisinden daha kuru bir görünüm alacaktır. Bunu doğal karşılamak gerekir. Çünkü cildin yağ hücreleri eskisinden çok daha az sebum üretirler. O halde cildinizin esnekliğini ve nemini kaybetmemek ve kırışıklara meydan vermemek için düzenli olarak iyi bir nemlendirici krem kullanmalısınız. Hatta biraz ileri gidip yüzünüze her zamankinden daha yoğun bakım ürünleri kullanın.

Karin çatlakları. Kalçalarda, göğüslerde en önemlisi de karında ortaya çıkabilecek çatlaklar cildin esnekliğini sağlayan dokulardaki güçsüzlük nedeniyle görülür. Dokuların aşırı gerilmesiyle ortaya çıkan bu çatlaklar, biraz da kalıtımın ve yaşın etkisini taşırlar. Bazı ince çatlaklar zamanla giderek silinse de, genellikle derin olurlar ve ömür boyu kalıcıdırlar. Bunu önlemek için aşırı ve ani kilo almamaya dikkat etmek gerekir.

Bazı özel kremlerle cildin dokusunu güçlendirmek, çatlamayı önlemek mümkün olabilir. Plasenta, kolojen ve sarmaşık özü içeren bazı ürünlerin bu konuda çok yardımcı olduğu biliniyor. Bu durumda hamileliğin üçüncü ayından itibaren bu tür krem ve yağlarla vücudun karin, göğüs ve kalça gibi en hassas bölgelerini düzenli olarak beslemelisiniz.

Aslında sanıldığının aksine, hamilelik diş çürümesini arttırmaz. Ancak daha önceden var olan gizli çürükleri ortaya çıkararak, onları ciddi birer sorun haline getirir. Bu yüzden dişçiye gitmeyi ihmal etmeyin. Dişlerinize baktırın. Çünkü diş çürüğü demek, mikroplara açık kapı demektir. Basit bir çürük, vücudunuzu mikroplara karşı zayıf bir duruma getirebilir. Bu da hem annenin, hem de bebeğin sağlığını tehdit edecektir. Dişlerinizi düzenli bir şekilde fırçalayın, sık sık diş doktoruna görünün. Süt ve sütlü ürünlere ağırlık vererek beslenin. Arada sırada dişlerinizi kanamalara karşı tuz ya da karbonatla ovun.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu