Hamilelik

Hamilelikte Güzel Görünmek ve Bakımlı Olmak İçin Ne Yapmalı?

Hamilelik döneminde kadınların cildi daha da fazla bakım ve özen ister. Bir bebek bekliyorsanız, bakım ve kozmetik ayrı bir anlam taşır. Şimdi sadece cildinizin korunmasını sağlamak değil hormonal değişimlerden doğan değişiklikleri de kabullenmek ve hamileliğinizin son haftalarında bedeninizin sınırlarını zorlayan bu duruma da kendinizi hazırlamak zorunda kalırsınız. Bedeninize bu dönemde göstereceğiniz yoğun ilgi ruhsal olarak da size iyi gelir.

Hamilelik dönemi sırasında bir kadının vücudunda çok fazla değişme yaşanır. Her kadını farklı şekilde etkileyen bu dönemde kilo artışı da kadınların gündemi arasındadır. Hamile olmak, güzelliğinizi es geçmeniz ve tarzınızdan ödün vermeniz anlamına gelmez. Bugünlerde bile kendinizi daha özel hissetmenize neden olacak pek çok yol vardır.

Hamilelik süresince cildiniz daha çok kurur, hassaslaşır ve şimdiye kadar bedeninize yaptığınız bakım da yetersiz kalmaya başlar. Ayrıca vücudunuz daha önce kullandığınız ürünlere de tahammül edemez duruma gelir.

Evde Sivilce Maskesi Nasıl Yapılır?

Buna rağmen sevdiğiniz bütün ürünleri atmak zorunda değilsiniz. Bunların ağzım iyice kapatıp soğuk bir ortamda saklamanız durumunda hemen hemen bütün kozmetik ürünleri bir yıl dayanır.

Eğer bundan tereddüt duyuyorsanız ürünlerinizi aldığınız yere giderek bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Etkili bir bakım programının ana kaynağı yumuşak ama itinalı bir temizliktir. Örneğin banyo sütü cildiniz için yeterince yumuşak bir üründür.

Buna ek olarak haftada bir kere cildinize peeling uygulayabilirsiniz. Duş ya da banyo yaparken suyu her zaman bacaklarınızın alt kısmından yukarıya doğru tutun, bu şekilde kan dolaşımınız hızlanır ve varislere ve hücre zedelenmelerine engel olmuş olursunuz. Yüzünüz için ayrı ve yumuşak bir temizleme maddesi kullanın yani alkollü toniklerden uzak durun.

Hamilelikte Cildin Gerilmesi

Şimdi vücudunuz daha çok gerilir ve kaşınır. Bu sebeple banyodan sonra zengin içerikli bir losyon ya da besleyici yağ ile cildinize masaj yapın. Tabii ki karnınızın özel bir ilgiyi ve bakıma ihtiyacı vardır.

Hamilelikte karında oluşabilecek çizgilere engel olmak tam anlamıyla mümkün değilse de bu etkileri azaltabilmek için özel ürünler kullanın. Ve daireler çizerek ürünün cildiniz tarafından emilmesini sağlayın.

Aynı şekilde kaba etlerde, kalça ve baldırlarda da çizgiler oluşabilir, bu sebeple kullandığınız ürünü bu kısımlara da masaj yaparak emdirin.

Göğüsler büyür ve yumuşak cildiniz kuvvetli bir şekilde gerilir. Bunun için de uygun bakım ürünleri kullanılmalıdır.

Hamilelikte Aşırı Terleme

Kadınlar hamileliklerinde normalden daha çok terlerler çünkü metabolizmaları daha çok çalışır. Cildin tahriş olmasına engel olmak için (göğüs altına, karın altına ve kaba etlere) cilt kıvrımlarına pudra serpin, bu şekilde buradaki ıslaklığa engel olursunuz. Koltuk altlarındaki ter üretimi de gebelik döneminde artar. İyi bir deodorant kullanmanız kötü kokulardan arınmak için yeterlidir.

Hamilelikte Varisler

Ayrıca varislere engel olmak için bacağınızdaki kan dolaşımını hızlandıracak ürünlerle masaj yapın hatta yorucu bir günde bunu birkaç kere tekrarlamanız iyi olacaktır. Daha iyi bir etki için yatağa girmeden önce ürününüzle bacaklarınızı ovun ve yatağa yattığınızda ayaklarınızı havaya kaldırın.

Hamilelikte Ayak Bakımı

Ayakların da özel bir bakıma ihtiyacı vardır çünkü doğuma kadar normalden 12 ya da 14 kilo kadar daha fazlasını taşımak zorunda kalacaklardır. Ayaklarınızı kremlerken kuvvetlice masaj yapın bu şekilde ayağınızdaki baskıyı azaltmış olur ve cildinizi yumuşak tutarsınız. Eğer karnınız buna engel olacak kadar büyüdüyse bir pedikürcüye giderek ayak bakımı yaptırabilirsiniz.

Hamilelikte Yüz Bakımı

Evde Sivilce Maskesi Nasıl Yapılır?

Yüz deriniz de hormonların değişiminden etkilenir. Çoğunlukla kuru ve mat aym zamanda da hassastır, genelde pigment lekeleri oluşur ki bunlar da zaten gün ışığının da etkisi ile daha da artar. Bu sebeple günlük bakım hem tahriş edici olmamalı hem de kullandığınız ürünün ışıktan koruyucu bir faktörü olmalıdır. Cilt, geceleri etkili maddeleri daha kolay emer bu sebeple yüzünüze süreceğiniz bakım ürünlerini geceleri yatmadan önce uygulayın. Haftada bir kere nemlendirici bir maske uygulayın bunun daha da iyi etki etmesini istiyorsanız, küvete su doldurup, içine oturun ve gevşeyin.

Doğanın getirdiği etkin maddeler

Yüz: Hamileliğin başlarında ciltte sivilceler oluşabilir. Bunları sakın sıkmayın ve doğal yollarla tedavi etmeye çalışın.

Hamilelikte Çatlakların Oluşumu

Çatlaklar, derinin destek tabakası olan dermiste meydana gelir. Derinin orta tabakası olan dermişte kolajen melastın lifleri yer alır. Bu lifler deriye esnekliğini verirler. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte bu lifler hamilelik esnasında İncelip parçalanabilirler. Nedenler hakkında teoriler çeşitlidir. Kadının yaşı, gebelik öncesi kilosu, cildindeki kolajenln kalitesi ve genetik özelliklerinin üzerinde durulmuştur.

Gebelik esnasında kanda glukokartlhold hormon düzeylerinin artması ile flbroblastların yani dermisteki liflerin oluşumunu sağlayan hücrelerin faaliyetlerinin baskılandığı düşünülmektedir. Bunun sonucunda özellikle karın derisinin de aşırı gerilmeye maruz kalması da göz önünde tutulursa bu lifler daha da hassas hale gelerek parçalanırlar ve çatlak adı verilen oluşumlar meydana gelir.

Göğüsler: Eğer göğüslerinizi bebeğinizi emzirmeden önce hazırlamak istiyorsanız, Göğüs uçlarınızı doğumdan yaklaşık sekiz hafta önce soğuk su ile ıslatılmış bir bez ile ovalayın ve limon suyu sürün.

Sırt: Eşinize ya da arkadaşlarınıza sırtınıza masaj yaptırın. Bu şekilde hem cildinize bakım sağlamış olursunuz hem de gevşersiniz. Kendi masaj yağınızı kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için pahalı ürünler satın almanıza gerek yok. Masaj yağını elde etmek için 50 ml. badem yağı ile 15 damla biberiye yağını bir kap içinde karıştırmanız yeterli olacaktır.

Bacaklar: Yorgun bacaklar için, I litre soğuk suya otuz damla nane yağı damlatın. İki adet gazlı bezi hazırladığınız karışımın içine koyun. Bacaklarınızı yumuşak bir baskı ile ayağınızdan dizinize kadar bu bez ile sarın ve yaklaşık on beş dakika kadar ayaklarınızı yukarıda tutun ve fazla ayakta kalmamaya da özen gösterin.

Karında Oluşabilecek Çatlakların Engellenmesi

Hamilelikte Çatlak Oluşumunu Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Karında oluşabilecek çatlakların engellenmesi amacı ile, kolajen içeren yağlı, silikonlu kremler, cildin elastikiyetini artırıcı ampuller, kolajen sentezinl uyarıcı kozmetik ürünleri denenebilir.

Söz ettiğimiz ürünlerin yanı sıra vücut peelingleri, alfa hidroksiasit (AHA) İçeren (özellikle glikolik asit) vücut kremleri (glikolik asidin kolajen sentezini uyarıcı özelliğinden söz edilmektedir) ve östradlol ampulleri yine kolajen sentezi stimülasyon amacı ile dışarıdan lontoforez yöntemi kullanılarak  deriye uygulanabilir. Bu tedaviler kozmetik sorunu hafifletici nitelikte olabilir.

Diyete Dikkat Etmeli

Hamilelerin her gün 2000 ile 2500 kalori arasında beslenmesi yeterli olacaktır. Kalori alımına mutlaka dikkat edilmesi, sağlığınızın riske atılmasının da önüne geçmiş olur.

Hamilelikte fazla kilo almak, hem kadınları psikolojik etkileyen bir durum olurken, hem de doğumun daha zor bir şekilde gerçekleşmesine neden olacaktır.

30 Dakika Egzersiz Yapmalı

Düzenli olarak bir egzersiz programının belirlenmesi, kadınların daha fit ve psikolojik anlamda daha iyi hissetmesine neden olacak çalışmalar arasındadır. Özellikle hafif çaplı egzersizler sayesinde, kendinizi daha zinde hissedebilir ve enerjinizi arttırmaya başlayabilirsiniz.

Yeterince Su İçmek

Dehidrasyon; su kaybı  özellikle hamilelik dönemlerinde oldukça zorlu bir problemdir. Yeterli miktarda su içtiğinizde ise, daha sağlıklı ve güzel görünmenize de yardımcı olursunuz. Hamileler için günlük su alımı diğer kişilere nazaran biraz daha fazla olmalıdır. Bu konuya dikkat ettikten sonra hem cilt renginiz daha canlı bir hal alacak, hem de daha dinç hissetmiş olacaksınız.

Hamilelik Masajı

Hamilelik sırasında kendinizi daha iyi halde hissetmenizi sağlayabilmek için, masaj yaptırmayı tercih edebilir bu sayede psikolojik açıdan da oldukça olumlu hissetmenin yolunu açabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın.

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu