Hamilelik

Hamilelikte Göğüs Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Göğüslerin bakımı daha gebelik döneminde başlamalı. Birçok kadın bir bebek beklediğini önce göğüslerinden anlar. Adet kanamasının başlaması gerektiği günlerde göğüsler şişer, göğüs uçları da her zamankinden daha hassas olur. Göbeğin, gebeliğin ikinci yarı döneminde belirginleşmeye başlamasına rağmen, göğüsler ilk dört ay içerisinde büyüme gösterir. Bu süre içerisinde göğüsler sıkıldığında 1 – 2 damla sütün gelmesi (galaktre) birçok anne adayını şaşırtır. Bu olumlu bir işaret olduğu gibi, aynı zamanda bebek için bir “davet” de sayılır. Daha bu dönemde bile, göğsünüzü emzirmeye hazırlayabilirsiniz.

Göğüsleri güçlendirmek

Göğüslerinizi sürekli olarak günde bir defa fırçalamaya (masaj eldiveni ya da masaj fırçasıyla) ve ardından soğuk suyla duş yapmaya veya yıkamaya alıştırmalısınız. Ayrıca sıcak ve soğuk suyu değişimli olarak memeye uygulamanız daha iyi gelir. Bu hareket özellikle kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Ayrıca şu egzersizi günde bir kaç kez uygulayın: Dirseklerinizi dışa kırarak avuçlarınızı birleştirin.

Hamilelikte göğüslerin bakımı

Her gün duştan ya da banyodan sonra göğüslerinize özel bir cilt yağı ile masaj yapın. Böylece gebelik izleri önlenmiş olur. Bu sırada ellerinizi önce bir, sonra diğer göğsünüzün üzerine koyun, başparmak ve parmak uçlarıyla göğüs ucuna doğru yumuşakça ovun. Göğüs ucu ve göğüs ucunun çevresi yağlanmamalı, aksi takdirde buradaki deri hassaslaşır.

Göğüs uçlarını yumuşatmak Bebeğin güçlü emmesinden dolayı zamanla özellikle göğüs çevresi ve uçları çok kolay tahriş olabilir. Oysa bunu doğumdan önce önlemeniz mümkün. Günde iki kez göğüs uçlarını kuru bir bezle olabildiğince güçlü bir şekilde ovun. Daha sonra parmak uçlarınin arasına alıp, birkaç kez hafifçe daireler çizin ve öne doğru çekin (özellikle göğüs uçları belirsiz olan kadınlar için.

Artık sutyen kullanmak şart

Doğumdan iki ay önce her gün, günde bir defa olmak üzere biraz tükürük ya da limon suyunu göğüs uçlarına sürerek kurumaya bırakın. Özellikle eşler arasında uygulanabilecek faydalı bir uygulama da, eşin göğüs ucunu emmesidir. Sutyen kullanmıyorsanız bile artık mutlaka göğüsleri desteklemek için bu alışkanlığı edinmelisiniz.

İlk 3 – 4 ay içerisinde göğüs iki numara büyüyebilir. Bu yüzden pahalı modeller almanıza hiç gerek yok. Hamilelik için en uygun olan sutyenler, göğüslerin büyümesiyle beraber genişleyen sutyenlerdir. Eğer koşuyor, yürüyor ya da bisiklete biniyorsanız, her zaman için göğüse iyi oturan sutyenler kullanmalısınız.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu