Hamilelik

Hamilelikte Epilasyon Nasıl Yapılır? Zararı Varmıdır?

Her kadının ortak. sorunu; istenmeyen tüylerden zahmetsiz ve kalıcı bir biçimde kurtulmak. Tabii hamilelik döneminde de! Ancak bu dönemde tamamen değişen hormon dengesi, onlardan istediğiniz yöntemle kurtulmanıza imkan tanımıyor.

istenmeyen tüyler, her dönemde olduğu gibi, hamilelik döneminde de bütün kadınların sıkıntısı. Elbette istenmeyen tüylerden kurtulmanın çeşitli yöntemleri var! Ancak, eğer bir anne adayıysanız, bu yöntemlerin hepsi size göre değil. Şimdi gelin, epilasyon yöntemlerini ve bunlardan hangilerinin size uygun olduğunu araştıralım. Özellikle de günümüzde kullanımı gittikçe yaygınlaşan lazerle epilasyonu inceleyelim. Çünkü bu konuda uzmanların bazı uyarılarını dikkate almanız gerekiyor!

Hamilelik döneminde lazerle epilasyon uygulanabiliyor mu?

Son zamanlarda çok popüler olan bir epilasyon yöntemi; lazerle epilasyon. Diğer iğneli epilasyona göre çok daha kolay, pratik ve komplikasyonsuz olan bu yöntem bütün kadınlara önerilebiliyor, ama ne yazık ki anne adayları hariç!

Uzmanlar, hamilelik döneminde uygulanabilecek epilasyon yöntemleri hakkında şunları söylüyor: “Ben bir uzman olarak, kadınlara hamilelik döneminde kalıcı bir epilasyon yöntemini kesinlikle önermiyorum. Yani ‘İğneli epilasyon ya da lazeri kesinlikle yaptırmasınlar’ diyorum. Bunun yerine tüy dökücü krem, ağda ya da jilet kullanabilirler.

Gerekirse bunu başkalarına da yaptırabilirler. Ancak lazer veya iğneli epilasyondan kaçınsınlar. Gerçi bu yöntemin hamilelikte zararlı olduğuna dair kesin bir bilgi yok elimizde. Ancak her ihtimale karşı lazer gibi epilasyon tekniklerini, uzman olarak ne öneriyoruz, ne de uyguluyoruz” Lazerle epilasyon yönteminin olumlu yönü, hamilelikten hemen sonra uygulanabiliyor olması.

Çünkü hiçbir yan etkisi yok ve emzirmeyi hiçbir şekilde engellemiyor. Lazerle epilasyonun uygulanabilmesi için, tüylerin tam olarak çıkması şart. Burada vurgulanması gereken önemli bir nokta da; lazerle epilasyonun beyaz veya sarı tüyler üzerine uygulanamıyor olması.

Çünkü bu tüyleri lazer ışını tanımıyor. Çıkmış olan tüyler öncelikle makasla biraz kısaltılıyor. Sonra bu bölgeye cildin serin kalmasını sağlayan bir jel sürülüyor. Bunun amacı, lazer ışınının deriyi fazla ısıtmasını engellemek.

Ardından gözlere özel gözlükler takılıyor ve uygulamaya başlanıyor. Epilasyon süresince, lazer ışınları bütün tüylerin üzerine, bölge bölge tutuluyor. Bu yöntemin süresi, uygulanan bölgenin alanına göre değişiyor.

Tüylerin yoğunluğuna, bulunduğu bölgeye ve kişinin yapısına göre, bu uygulama 4 – 5 seans tekrarlanabiliyor. Her seans, tüyler yeniden çıktığında tekrarlanıyor. Bu da, ortalama 1 – 2 ay kadar bir zaman alabiliyor. Uygulama sonrasında çıkan tüyler, bir önceki haline göre çok daha zayıf oluyor. Ve son seansın ardından, artık o bölgede tüy kalmıyor.

Jilet tüyleri kalınlaştırıyor mu?

Bazı kadınlar tüylerini jiletle almaktan kaçınıyor. Çünkü jiletin bu tüyleri kalınlaştırdığını düşünüyorlar. Oysa uzmanlar tarafından bu bilgi çürütülüyor. Ayrıca tüylerden kurtulma konusunda, jiletin getirdiği rahatlık da ayrı bir konu. Bu nedenle hamileliğiniz süresince, hiç çekinmeden jiletle epilasyon yapabilirsiniz.

Ağda mi, epilasyon aletleri mi?

Ağda, tüm epilasyon yöntemleri arasında en etkili olanı. Elektrikli aletler ne kadar geliştirilirse geliştirilsin, tüyleri ağda kadar kökten çıkaramıyorlar. Ancak gebelik süresince ağdayla epilasyon yapmanız fiziksel şartlardan dolayı biraz güç olabiliyor. Bu nedenle, eğer mutlaka ağdayla epilasyon yapmak istiyorsanız, bunu birinden yardım alarak yapabilirsiniz.

Tüy dökücü kremler etkili mi?

Buna verebileceğimiz yanıt: “Evet” ve “Hayır”. Aslında bu kremler, tüyleri kimyasal etkileri sayesinde ortadan kaldırıyor. Bu yolla, tıpkı jilette olduğu gibi tüyün sadece gözüken kısmı yok oluyor. Ancak her iki durumda da etki aynı düzeyde, yani derinin yüzeyinde gerçekleşiyor. Dolayısıyla her iki durumda da tüylerin uzama süresi aynı oluyor. Aradaki tek fark; tüy dökücü kremlerin kimyasal etkileri nedeniyle bazen tüylerin daha geç çıkmasını sağlayabilmeleri.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu