Hamilelik

Hamilelikte Duygusallık Neden Olur?

Hemen hemen her kadın bir erkeğe oranla çok daha duygusaldır. Yapılan araştırmalar ve anne adaylarının anlattıkları Hamile kadınların bu dönemde daha da hassaslaştıklarını gösteriyor.

Hamilelik kadında yalnızca bedensel değil, ruhsal olarak da pek çok değişikliğe yol açan bir dönemdir. Bir kadının hayatındaki en önemli olaylardan biri olan hamilelik, kadında değişik duygulanımlara yol açabilir. Hamileliğin ilk haberinin alınması, bunu özlemle isteyen kadında ve eşinde büyük sevinç yaratabilirken, sosyal ya da ekonomik nedenlerle buna hazır olmayan çiftlerde sıkıntılı bir dönemi başlatabilir.

Hamilelik, anne adayının ruhsal dengesinin bozulmasına yol açabilecek bir tehdit unsuru olarak görülebilir. Hemen her kadın yeni bir çocuğun doğumu ile aile içi ilişkilerde olabilecek değişiklikler ve bunun sonucunda yaşayacaklarının kendisini daha çok etkileyeceğini düşünerek sıkıntı yaşayabilir. Yeni koşullara uyumu iyi olan kadınlar, eşleri de kendilerine destek verdiği takdirde bu durumu çabuk atlatırlar.

Hamileliğe psikolojik hazırlık

Hamilelik döneminde kadının tutum ve davranışları kültür, yaşanılan çevre, Hamilelik öncesi aile içi ilişkiler ve eğitim düzeyi ile yakından ilgilidir. Hamileliğini kabul etmiş ve içine sindirmiş bir anne adayı Hamileliğinden ya da bebeğinden “Hamilelik” veya “bebek” diye değil, “Hamileliğim” ya da “bebeğim” diye bahseder. Benzer şekilde Hamileliğe uyum sağlamış bir kadın, Hamileliğin yarattığı sıkıntılardan, rahatsızlıklardan sızlanır tarzda değil, büyük bir ilgiyle ve sohbet havasında bahseder.

Hamileliğin benimsenmesi, ilerleyen haftalarda bebek hareketlerinin hissedilmesi ve kontrollere gidiliyorsa, ultrasonografide bebeğin ana hatlarının görülmesi, kalbinin sesinin dinlenmesi ile zirveye çıkar. Ancak Hamileliğin son aylarının gelmesi ile artan ağırlık, ağrı vb. şikâyetler nedeniyle anne adayının sıkıntıları artar. Bir yandan bebeğin tam olarak gelişmesi ve sağlıklı olarak dünyaya gelmesi için günleri sayarken diğer yandan da üstündeki gittikçe artan ağırlık nedeniyle bir an önce doğumun gerçekleşmesini isteyebilir.

Hamilelikte duygusallık nedeni hormonlar mı?

Hamilelik kadının duygusallığının ve alınganlığının arttığı bir dönem olarak da ortaya çıkabilir. Diğer zamanlarda sıradan olarak değerlendirilebilecek bir söz, davranış ya da bir bakış, kimi zaman anne adayını çileden çıkarabilir. Bu durum kadını olduğu kadar erkeği de rahatsız eder ve aile içi ilişkilerin bozulmasına neden olabilir. Bu duruma neden olarak Hamilelikte meydana gelen hormonal değişiklikler zaman zaman suçlanmıştır.

Hamileliği; “yumurtalıkların fonksiyonlarının geçici olarak emzirme süreci bitene kadar durması” olarak tanımlayan Anderson’a göre Hamilelik “adetin ikinci döneminin yoğunlaşarak uzamasıdır”. Gerçekten de adet öncesi gerginlik sendromu olarak bilinen premenstruel sendrom (PMS) tanısı konan hastalarda da hemen hemen aynı yakınmalar söz konusudur. Bu sendromla ilgili olarak yapılan çalışmalarda kimi hormonların değerlerinde farklılıklar ortaya çıktığı ileri sürülmüşse de, bu olaydan tam anlamı ile sorumlu olabilecek bir hormon tam olarak gösterilmemiştir.

Hamilelikte de benzer bir durumun olduğunu düşünürsek, Hamilelikteki psikolojik değişiklikleri birebir hormonlarla açıklamanın güç olduğunu görürüz. Ancak sanıldığının aksine Hamilelik, Hamile olmayan kadınlarda ve lohusalarla karşılaştırıldığında, ciddi ruhsal bozuklukların azaldığı bir dönemdir. Bu dönem kadının ruhsal olarak eşinin ve çevresindeki yakınlarının psikolojik desteğine ihtiyaç duyduğu bir dönemdir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu