Hamilelik

Hamilelikte Cilt Bakımı ve Formda Kalmak

Hamilelikte cilt bakımı ve formda kalmak hamile hanımlar için önemli bir konudur. Bebek beklemek dünyanın en özel duygularından biridir. Tabii eğer bu istenilen bir bebekse, durum daha da güzelleşir. Anne adayı heyecanlı bir şekilde bebeği için hazırlıklar yaparken, vücudu günden güne değişime uğrar. Bu değişim ne kadar alışılmadık olsa da, aslında çok güzeldir. Çünkü kadın içinde bir bebek büyütüyordur.

Vücutta oluşan farklılıkların en belirgini karın ve göğüslerde görülür. Karın zaman içinde büyümeye başlar ve göğüsler dolgunlaşarak irileşir. Gebeliğin daha ilk haftalarında anne adayının cildi farklı görünmeye başlar. Hormon üretiminin artmasıyla cilt pembeleşir ve vücut su depolamaya başladığı için de, küçük kırışıklar belirginliğini kaybeder. Bunun yanında östrojen üretimi de gözenekleri etkisi altına alır. Cilt ya kurur ya da fazla yağ üreterek gözeneklerin tıkanmasına neden olur.

Hamilelikte Tepeden Tırnağa Bakım İçin Hazır Mısınız?

Hamilelikte Tepeden Tırnağa Bakım İçin Hazır Mısınız?
Hamilelikte Tepeden Tırnağa Bakım İçin Hazır Mısınız?

Eğer problemli bir cildiniz varsa, hata yapmamak için ürün seçerken bir güzellik uzmanına danışmanız doğru olur. Fakat bütün cilt tipleri için değişmeyen bir kural vardır; iyi bir cilt temizliği. Hafif bir peelingle ciltteki ölü hücreler uzaklaştırılabilir ve böylelikle daha sonra uygulanan bakım ürünü cilt tarafından daha kolay emilir. Peelingten sonra yüzünüze bir maske uygulayabilirsiniz. Çünkü maske sayesinde cildiniz nem ve tazelik kazanır.

Eğer isterseniz evinizde her cilt tipine uygun olan yumurta maskesini hazırlayabilirsiniz. Bunun için iki yemek kaşığı süzme yoğurt, 1 çay kaşığı tatlı krema ve yarım yumurta sarısını bir kasede karıştırın. Ardından 10 dakika soğumaya bırakın ve yüzünüze uyguladıktan sonra 20 dakika cildin emmesini bekleyin. Cildinizin ne kadar canlandığını göreceksiniz.

Bu dönemlerde cildiniz çok hassas olduğundan, güneş ışığının etkisiyle kolaylıkla lekeler oluşabilir. Bunu önlemek için sabahları yüzünüze koruma oranı yüksek nemlendirici veya güneş kremi sürün.

Hamilelikte Cilt Bakımı ve Formda Kalmak İçin Göğüslerinize ve Karnınıza Bakım Yapın

Çoğu kadında gebeliğin belirtileri özellikle göğüslerde daha fazla hissedilir. Göğüsler büyür ve uçları koyu bir renk alır. Göğüslerin güzelliğini kaybetmemesi için, onlara her gün soğuk ve sıcak su banyosu yaptırın. Ardından dıştan içe doğru daireler çizerek kremleyin.

Hassas olan meme uçlarını başlangıçta uygulama dışı bırakmanız daha iyi olur. Gebeliğin sonlarına doğru meme uçlarınıza da hafif bir masaj uygulayarak, onları emme dönemine hazırlayabilirsiniz. Meme uçlarına masaj için havluyla kurulama hareketleri yapmanız veya yumuşak bir fırçayı üzerinde gezdirmeniz uygun olur. Ayrıca bu dönemlerde göğüslerin formunu koruması için kalın askılı geniş sutyenler kullanmanız önerilir.

Özellikle gebeliğin son aylarında karın bölgesinin zorlandığı kadar başka hiçbir bölge zorlanmaz. Dolayısıyla karın, gebeliğin son dönemlerinde özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Bunun için özel krem veya yağlarla gebelik çatlaklarını kolaylıkla giderebilirsiniz.

Ancak çatlakları giderme ya da tamamen engelleme konusunda bir garanti vermek zordur. Çünkü bazı kişilerde gebelik çatlakları genetik kaynaklı olduğundan, bunlar ne yapılırsa yapılsın giderilemeyebilir.

Karnınızı düzenli olarak her gün hassas bir şekilde okşayın. Ayrıca göbek deliği bölgenizden başlayarak, işaret ve başparmağınızla derinizi hafif hareketlerle çimdikleyin. Bu işlemi deriniz pembeleşinceye ve krem ya da yağı emene kadar devam ettirin. Aynı uygulamayı baldırlarınıza da yapabilirsiniz. Böyle bir masaj derinizin esnekleşmesini sağlar. Fakat sonucun gerçekten başarılı olmasını istiyorsanız, uygulamanızı her gün tekrarlamalısınız. Aksi takdirde çabalarınızın hiçbir yararı olmaz.

Hamilelikte Bacaklarınıza Yük Bindiğini Unutmayın

Gebelik döneminde özellikle bacaklarınız büyük bir baskı altına girer. Bu nedenle mümkün olduğunca ayaklarınızı yüksek bir yere dayayarak dinlendirin. Ayrıca bacaklarınızı ayaklardan başlayarak baldırlara kadar hafifçe fırçalayın ve masaj uygulayın. Bacaklarınızın alt bölgesine soğuk suyla yapacağınız duşun da sizi rahatlattığını hissedeceksiniz. Bütün bu işlemler yorgun bacaklarınızı canlandırır, damarlarınızı güçlendirir ve metabolizmanızı uyarır. Bunun yanında şişlik giderici krem ya da jeller de bacaklarınıza iyi gelir.

Eğer vücudunuz alışıksa, gebelik döneminde de hamam veya saunaya gidebilirsiniz. Birçok kadın bu dönemde buhar banyosunun ıslak sıcağını, saunanın kuru sıcağına tercih eder. Çünkü ısı vücudu rahatlatır, ruhu dinlendirir ve kan dolaşımını harekete geçirir. Bütün bu yararlara rağmen vücudun reaksiyonlarına dikkat etmek gerekir. Çünkü sıcaklık belli bir süre sonra rahatsızlık da verebilir. Dolayısıyla hamama gitmeden önce doktorunuza danışmanızda yarar var.

Sağlıcakla Kalın.

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu