Hamilelik

Hamilelikte Çatlakların Önüne Nasıl Geçilir?

Hamilelik dönemi, bir kadın için en özel dönemlerden biri olduğu gibi vücudunda ciddi oranda değişimlerin ve Hamilelikte Çatlaklar oluşabildiği bir dönem olarak da bilinmektedir. Hem kilo alımı hem de hormonsal değişimler kadınların bedensel olarak farklı bir görünüm kazanmasına neden oluyor. Bu süreçte bedensel sağlığa önem verildiği gibi cilt sağlığına da önemli ölçüde dikkat edilmesi gerekiyor. Kadınların hamilelik sürecinde dert yakındıkları en önemli konu ise vücudun belirli yerlerinde oluşan çatlak görünümüdür. Bu çatlakların oluşmaması için kadınlar farklı yöntemler deneyebiliyorlar. Bu yöntemler içerisinde bazıları oldukça etkili olup oluşan çatlakların rengini büyük ölçüde soldurmaktadır.

Hamilelikte Çatlaklar Neden Oluşur?

Çatlak oluşumu yalnızca hamilelik sürecinde oluşan bir cilt sorunu değildir. Hemen her kadında bu sorun ile karşılaşılması son derece doğal bir durumdur. Ancak hamile kadınlarda biraz daha sık yaşanan bir sorun olarak bilinmektedir. Hamilelik çatlakları kadınların hızlı şekilde kilo almasından kaynaklanan bir sorundur. Bu çatlaklar hamile kadınlarda genel olarak hamileliğin 6. ya da 7. aylarında ortaya çıkıyor. Hamile kadınlar bu dönemde bir genetik geçiş dönemi yaşadıklarından çatlak oluşumuna en müsait aday konumunda oluyorlar. Bu çatlakların oluşumunu tamamen önleyen bir krem ya da kür bulunmasa da oluşumu yavaşlatılabiliyor ya da azaltılabiliyor.

Çatlak Oluşumunda Hyaluronik Asit Uygulaması

Hamilelikte oluşan çatlakların tedavi sürecinde çatlakların en yoğun ve kırmızı olduğu dönem çok önemlidir. Bu dönemde iyi bir tedavi uygulanırsa son derece hızlı bir şekilde renklerin solması ve cildin daha pürüzsüz olması sağlanabilir. İçeriğinde Hyaluronik Asit bulunan jeller 12 hafta boyunca düzenli bir şekilde kullanıldığında basen ve kalça kısımlarında yoğun olan çatlakların giderilmesi sağlanıyor. Daha yoğun olan çatlaklar için ise doktor eşliğinde yapılan lazer uygulamaları da iyi sonuç veren yöntemler arasındadır.

Peeling Yöntemi İle Çatlaklardan Kurtulabilirsiniz

Hamilelik dönemi sona erdikten sonra çatlak tedavisini kimyasal peeling, dermoroller, kozmetik kremler ve lazer gibi yöntemler ile yaptırabilirsiniz. Medikal anlamda tretinoin yani A Vitamini bu süreçte oldukça etkilidir. Ancak emzirme döneminde bu ürün çok tavsiye edilmiyor. Peeling yöntemleri oldukça etkili olan çatlak tedavi yöntemleridir. Bu süreçte cilt özelliği, çatlak evresi, mevsim gibi şartlar son derece önem taşıyor.

Hamilelik Çatlaklar İçin Bitkisel Çözüm

Hamilelik Çatlaklarına Bitkisel Çözüm
Hamilelik Çatlaklarına Bitkisel Çözüm

Çatlaklar bir defa oluştuğu zaman onlarda kurtulmak oldukça zordur. Bu sorunların giderilmesi için kimyasal ya da tıbbi bir tedavi görmek istemeyen kadınlar hamilelik sürecinde bitkisel yağlar kullanarak çatlağın oluşmasını önleyebilirler. Çatlak oluşumunu azaltan en önemli yağ çeşitleri kakao yağı, aloe vera yağı, argan yağı gibi yağ çeşitleridir. E vitamini yoğunlukta olan losyonlarla da bu çatlakların oluşumunu en aza indirebilirsiniz. Bu süreçte bol olarak su tüketmek, sebze ve meyveye ağırlık vermek de çatlakların oluşumunu azaltacaktır. Hamilelik sürecinde çok hızlı kilo almak ve vermek bu çatlakların oluşmasında birincil nedenler olduğu için mümkün olduğunca sağlıklı beslenmek hızlı kilo almamaya çalışmak gerekiyor.

Spor Yapmak Çatlakları Önlüyor

Hamilelik sürecinde olan kadınlar günlük belli spor hareketlerini yaptıklarında vücut daha esnek bir hale geliyor. Bu esneklik de kadınlarda çatlak oluşumunu engelliyor. Kan dolaşımını hızlandırmak için spora ek olarak çilek, kiraz ve kızılcık gibi kan yapıcı meyveler tüketilebilir. Duş esnasında karın bölgesine dairesel masajlar uygulamak leke ve çatlak oluşumunu engelleyen hareketler arasında yer almaktadır. Evde uygulanabilecek doğal kremler ve spor ile bu çatlakların oluşması engellenebiliyor. Ancak bu süreçte anne adaylarının beslenmesine ve hareket etmesine büyük özen göstermesi gerekiyor.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu