Hamilelik

Hamilelikte Çamur Gibi Kahverengi Akıntı Neden Olur?

Hamilelikte bazen çamur gibi kahverengi akıntı görülür. Beraberinde kasık ağrısı da yaşayanlar bu akıntı neden olur? kaç gün ve ne kadar sürer, nasıl geçer diye endişelenirler. Öncelikle yazımıza başlamadan önce bu kahverengi akıntının hekiminiz tarafından dikkatlice takip edilmesi gerektiğini sizlere hatırlatalım. Daha sonra bu kahverengi akıntıyla ilgili sizlere detaylı bilgi verelim. Merak etmeyin  hamilelerin yüzde yirmisine yakınında bu çamur gibi kahverengi akıntı görülür.  Peki bu kahverengi akıntı nedir? ne değildir? gelin beraber bakalım.

Hamilelikte çamur gibi kahverengi akıntı neden olur?

Hamilelikte bazı durumlarda kahverengi akıntının görülebileceğini söylemiştik. Bazen de bu kahverengi akıntıya kasık ağrısı da eşlik edebilir. Bunların neden kaynaklandığını bilmek mevcut duruma müdahale etmeyi daha kolaylaştıracaktır.  Hamilelikte bazen kahverengi akıntı normal rutin bir durumken bazı durumlarda ise tehlike çanlarının habercisiniz. Gelin şimdi onlara bir bakalım;

Yerleşme Kanaması

Yerleşme kanaması adet gününden bir kaç gün önce görülen kahverengi bir tarzda bir kanamadık. Bu kanama gebeliğin ilk haftalarında da kendini gösterebilir. Bu kanama döllenen ebriyonun rahim duvarına yerleşmesiyle yerleştiği yerde bir miktar kanama oluşturması nedeniyle görülür. Bu kanamada korkulacak bir durum yoktur. Hamileliğin rutininde olabilecek bir durumdur.

Aşırı egzersiz, cinsel ilişki veya jinekolojik muayene

Bazen aşırı spor yapılması, cinsel ilişkiye girilmesi veyahut jinekolojik muayene sonrasında hafif çamur şeklinde kahverengi akıntı görülebilir. Bu durumlarda da korkulacak birşey yoktur. Ancak eğer kanama rengi kırmızı yada pembemsi ise hekiminize başvurmanız gerektiğini unutmayın.

Düşük tehdidinde kahverengi kanama

Bazı durumlarda bebeğin içerde yanlış yerleşmesi gibi durumlarda hafif kahverengi kanama görülebilir. Bu kanama eğer pembemsi renge dönüşüyorsa içerlerde önemli bir sorunun habercisidir ve hekime başvurulması gerekir.

Doğumun Yaklaşması

Doğum nişanıda denilen bu kanamada rahim ağzını kapatan tıkaç dışarı atılabilir bu tıkaç kahverengi kan pıhtısı şeklindedir. Bu durumda korkulacak birşey olmasa da doğumun yaklaştığının önemli bir işaretidir.

Molar Gebelik

Molar gebelik rahimde bebekle beraber başka dokularında olduğu durumlardır. Başka dokuların dışarı atılmasıyla kahverengi bir kanama görülebilir. Yine kanamanın uzun sürmesi ve kırmızıya dönüşmesi durumunda hekime başvurulmalıdır.

Hamilelikte çamur gibi kahverengi akıntı ne zaman olur?

Hamilelikte kahverengi kanama hamileliğin ilk aylarında ve son aylarında görülür. Genelde önemli bir sorun olmadığını varsaysak da kırmızı yada pembemsi renge dönüşmesi durumunda hekime başvurulması gerekir.

Hamilelikte çamur gibi kahverengi akıntı  ne kadar sürer?

Yukarda saydığımız nedenlere bağlı olarak akıntının ne kadar süreceği değişiklik gösterir. Her hangi bir sorun olmadığı durumlarda çok kısa lekelenmeler şeklinde olup kısa sürebileceği gibi önemli bir sorunda bir yada bir kaç gün çamur şeklinde kahverengi akıntı görülebilir. Uzun sürmesi durumunda hekime başvurulması gerekir.

Hamilelikte kahverengi akıntı tehlikeli mi?

Hamilelikte çamur şeklinde kahverengi akıntı yukarda anlattığımız üzere bazı durumlarda hiç bir tehlikesi yokken bazı durumlarda tehlikeli olabilmektedir.

Bu durumu şu şekilde ayırabiliriz. Eğer kahverengi akıntı çok küçük lekelenmeler şeklinde ise ve çok kısa sürüyorsa önemli bir sorun olmadığı anlaşılır. Ancak eğer lekelenmeler uzun sürüyorsa veya pembemsi yada kırmızımsı renge dönüşüyorsa önemli bir problem var demektir. Bunların yanında kasık ağrıları da görülüyorsa mutlaka hekimizine görünmeniz ve durumun takip altına alınması gerekir.

Bu tür kahverengi akıntıların görülmemesi için,  sakin bir cinsel yaşam tercih edilmeli, aşırı stresten mutlaka uzak durulmalı, ağır spor ekzersizlerinden kaçınılmalı ve sağlıklı beslenilerek sakin bir hamilelik dönemi geçirilmesi tavsiye edilmektedir.

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu