Hamilelik

Hamilelik Şikayetlerine Doğal Çözüm Önerileri

Hamilelik döneminde karşılaşılan bazı şikayetler vardır ki; çoğu zaman bunlara karşı gerekli önlemler almak ve bazı ayrıntılara dikkat etmek çözüm sağlayabilir. Hamilelerin ortak sorunu; mide bulantısı, kusma, sık idrara çıkma, sırt ağrıları, bacaklarda şişme ve benzeri şikayetlerdir. Anne adayı birçok kadın bu şikayetlerine boyun eğmeye çalışarak hamilelik dönemini sıkıntılar içinde geçirir. Oysa anne adaylarının bazı tedbirlerle bu şikayetlerini hafifletebileceklerini, hatta tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Hamilelikte sık idrara çıkma

Hamileliğin ilk 3 ayında genellikle bütün hamilelerde sık sık idrara çıkma gereksinimi görülür. Bu durum birdenbire büyüyen döl yatağının idrar kesesine baskı yapması sonucu ortaya çıkar. İdrar yaptıktan hemen sonra bile, yani idrar kesesi boşken bile hamile adeta tekrar idrar yapma hissi duyar. Bunun nedeni; büyüyen döl yatağının idrar kesesi üzerine yaptığı baskıdır. İlerleyen aylar içinde döl yatağı büyüyüp, leğen kemiği içinden üst karın bölgesine doğru gelişirken, bu baskı ve sık idrara çıkma şikayeti azalır. Ancak hamileliğin son haftalarında, bebeğin aşağıya doğru baskısı sonucu hamile tekrar sık sık idrara çıkma gereksinimi duyar. Bu basit şikayet hamilelikte büyük sorunlar yaratabilen idrar yolları enfeksiyonu ile karıştırılmamalıdır.

Hamilelikte mide bulantısı ve kusma

Hamileliğin getirdiği hormonal ve bazı diğer değişimlerle, hamileliğin ilk 3 ayında bazı hamilelerde mide bulantısı ve kusma gibi yakınmalar olur. Çoğu kez bu durum sabahları hafif mide bulantısı şeklinde ortaya çıkar. Bazı durumlarda ilaç tedavisi gerekirse de bazı basit önlemlerle şikayetler ortadan kalkabilir. Özellikle sabah bulantıları için şu önlemler önerilir:

 • Sabahları uyandığınızda yataktan yavaşça kalkın ve yatağın kenarında 1 – 2 dakika dinlenin.
 • Yataktan kalkmadan önce ufak bir dilim ya da yarım dilim kuru ekmek yiyin. Daha sonra yataktan kalkın.
 • Günde 3 öğün yemek yerine ufak porsiyonlar halinde 5 ya da 6 öğün yemek yemek daha uygun olur. Bu şekilde hem midenizi boş tutmamış, hem de fazla doldurmamış olursunuz.
 • Rahatsız edici kokulardan ve ağır parfüm kokularından uzak durun.
 • Aç karnına fazla miktarda sıvı almayın. Özellikle mide bulantınız fazla olduğunda sıvı tüketiminizi azaltın.
 • Mümkün dolduğu kadar dinlenmeye bakin. Stres ve yorgunluk, bulantı ve kusmayı artırabilir.
 • Bulantınıza karşı ilaç kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışın.
 • Bulantı ve kusma şikayetleri genellikle 12. haftadan sonra kalkar. Eğer 12. haftadan sonra da şikayetleriniz devam ediyorsa doktorunuza danışmalısınız.

Hamilelikte baş ağrısı

Bu durum yorgunluktan ya da yüksek tansiyondan kaynaklanabilir. Dolayısıyla mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir. Yorgunluktan kaynaklanan baş ağrısına ise alın ve şakaklarınıza yaptıracağınız masaj iyi gelir. Ayrıca nemli ve serin bir bezin alnınıza konması da ağrıyı hafifletecektir.

Hamilelikte kan dolaşımı sorunları

Sabahları uyandığınızda kendinizi şiş hissediyorsanız ılık ya da soğuk duş almanız faydalı olacaktır. Bunun için öncelikle sol ayağınızı ve yavaş yavaş yukarı doğru çıkarak sol bacağınızı ıslatın. Eğer gün boyu kendinizi yorgun hissediyorsanız ve gözünüzün önünde bir şeyler uçuşuyorsa doktorunuzla irtibata geçmelisiniz. Çünkü bu durumda tansiyonunuzun düşük olması ihtimali oldukça yüksek. Düşük tansiyon ise plasentanın işlevini tam olarak yerine getirememesine yol açarak, bebeğinizi etkileyebilir.

Hamilelikte uyku sorunları

Doğuma çok az bir zaman kala karnınız artık iyice büyüdüğü için ya da bebeğiniz geceleri hareket ederek sizi uyandırdığı için uykusuzluk sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Kokulu ılık bir banyo birçok anne adayı için yatıştırıcı bir etki yaratır. Yatmadan önce içeceğiniz bir bardak ılık süt de uyumanızı sağlayabilir.

Hamilelikte kabızlık

Genellikle hamilelerin yüzde 50’sinde büyük abdeste çıkmada peklik sorunu görülmektedir. Hamilelikte hormonların değişimi sonucu olarak bağırsak sisteminin çalışmasında bazen tembellik görülür. Hamileliğin son haftalarına doğru bebeğin büyümesine bağlı olarak makat bölgesine doğru gelişebilen baskı, hastayı daha da rahatsız eder. İlaç tedavisinden önce bazı basit önlemleri denemekte büyük fayda vardır:

 • Bol meyve suları için.
 • Selüloz içeren meyve ve sebzeleri çiğ olarak yiyin. Örneğin; domates, salatalık, üzüm vs. Bu meyve ve sebzeleri kabuklarını soymadan yemelisiniz.
 • Günlük hareketlerinizde hamilelik jimnastiğine önem verin. En azından düzenli olarak yürüyüş yapın.

Hamilelikte ayak bileklerinde şişlikler

Hamilelik sırasında kadının ayakları ve ayak bileklerinin daha toplu görülmesi normal kabul edilebilir. Yaz aylarında bu sorunlar daha fazla belirgin hale gelir. Yüz ve ellerdeki şişliğin anlamı değişik olacağından mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünmelisiniz. Ayaklardaki şişliği azaltmak için mümkün olduğu kadar ayakta durmaktan kaçınmalı ve ayaklarınızı uzatarak oturmalısınız. Özellikle hamileliğin ileri aylarında uzanarak dinlenirken, yan yatmanız önerilir. Ağızdan aldığınız tuz miktarını azaltın. Bu tür şişliklere karşı hiçbir zaman idrar söktürücü ilaçları doktorunuza danışmadan kullanmayın.

Hamilelikte varisler

Kadınlarda varisler genellikle hamilelikte daha da gelişir. Varisler daha çok bacaklarda görülürse de, dış ve iç dudaklar civarında ve döl yolunun ağzında da görülebilir. Hamilelikte artmasının nedeni; bebeğin büyümesine bağlı olarak döl yatağının da büyümesi ve leğen boşluğu içine bacaklardan gelen damarlara baskı yapmasıdır. Bu nedenle uzun süre ana toplardamarlar üzerine baskı yapmamak için, sırtüstü yatmayın ve uzun süre ayakta durmayın. Varisler rahatsız edici ağrılar yapabildiğinden, bazı önlemler alınmalıdır. Varislerin en önemli komplikasyonu, bu gibi kimselerde damar tıkanması olaylarının daha fazla görülmesidir. Alınabilecek önlemler:

 • Mümkün oldukça ayaklarınızı uzatın.
 • Uzattığınızda ayaklarınızı yastıklarla destekleyerek sizden daha yüksek seviyede olmalarını sağlayın.
 • İşinizi oturarak yapıyorsanız, arada ayağa kalkıp dolaşarak dolaşımı hareketlendirin.
 • Uzun süre hareketsiz olarak ayakta durmayın.
 • Ayaklarınıza sıkı çoraplar giymeyin.
 • Gerekirse varis çorabı giyin.

Hamilelikte sırt ağrıları

Hamilelik sırasında hamilelerin en önemli şikayetlerinin başında sırt ağrıları gelmektedir. Büyüyen hamilelik ile hamilenin sırt ağrısı şikayetleri artabilir. Teşhis için ağrıyan bölgeyi doktorunuza göstermelisiniz. Hamilelik süresince bu ağrılara ilaç tedavisi uygulamasından çekinildiği için, bazı basit önlemler alabilirsiniz:

 • Yerden bir şey almanız gerektiğinde eğilirken dikkatli olmalısınız. Eğilirken dizlerinizi bükerek, çömelir gibi eğilin.
 • Alçak topuklu ayakkabılar giyin. Tamamen düz, topuksuz ayakkabı giymeyin.
 • Otururken rahatsız sandalyelerden kaçının.
 • İşte ya da evde çalışırken hareketlerinizde vücudunuzun gerilmesine engel olun.
 • Sırt ağrılarını giderici sırt hareketleri yapmayı öğrenin. Ağrıları geçirmek için dizleri kırıp, sırtüstü yatmak yeterli olacaktır. Ağır ev işlerinden de kaçınmak gerekir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu