Hamilelik

Hamilelik Öncesi ve Hamilelikte Folik Asit Kullanımı

Folik asit, birçok takviye gıdada bulunan bir B vitamini çeşididir. Folik asit folatın sentetik şeklidir. Folik asit vücudunuz tarafından yeni hücreler yapmak ve DNA üretmek için kullanılır. Bu vitamin yaşamınız boyunca büyümeniz ve gelişmeniz için gereklidir.

Folik asit almak özellikle hamilelik öncesi ve hamilelikte hayati önem taşır. Oluşacak olan ya da gelişmekte olan bir bebeğin sağlıklı organ oluşumu için önemlidir.

Araştırmalar gebe kalmadan önce folik asit kullanımının, spinal bifida, ensefalosel (nadiren) ve anensefali gibi ciddi nöral tüp defektleri gibi doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Hamilelikte Folik Asit Almanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Her yıl dünya çapında ciddi oranlarda nöral tüp defektine sahip bebekler doğmaktadır. Normalde, nöral tüp gebe kaldıktan 28 hafta sonra omurilik ve beyinde gelişir.

Nöral tüp defektleri, nöral tüpün düzgün kapanmadığı durumlarda meydana gelir. Anensefali, beynin gerektiği gibi gelişmediği bir durumdur. Anensefali ile doğan bebekler hayatta kalamazlar. Spinal bifida veya ensefalosel ile doğan bebekler ise çok sayıda ameliyatlarla, felç ve uzun süreli sakatlıklarla karşılaşabilir.

Araştırmalar ayrıca erken gebelikte folik asit takviyesinin yarık dudak ve yarık damak oluşumunun önlenmesindee yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu doğum kusurları, ağzın ve dudağın bazı kısımları hamileliğin ilk altı ila onuncu haftasında bir araya gelmediği takdirde meydana gelir. Durumu düzeltmek için genellikle bir veya daha fazla ameliyat gerekir.

Ne Kadar Folik Aside İhtiyacınız Var?

Ne Kadar Folik Aside İhtiyacınız Var?

Tüm hamile kadınlar günde en az 400 mikrogram folik asit almalıdır . Doğum öncesi vitaminlerin çoğu 600 mcg folik asit içerir.

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra sadece folik asit almak yeterli olmayabilir. Birçok kadın hamile olmasına rağmen ilk altı hafta belkide daha uzun bir süre hamile olduğunu bilmiyor. Nöral tüp defektleri gebeliğin ilk ayında, genellikle hamile olduğunuzu fark etmeden önce ortaya çıkar.

Vücudunuzda nöral tüp hasarlarını önlemek için yeterli folik asit bulunduğundan emin olmak için doktorunuza danışın. Hamile kalmayı planlayan veya çocuk doğurma yaşında olan kadınların günlük 400 mcg folik asit almasını önerilir.

Bebeğiniz nöral tüp defekti ile doğmuşsa, bir sonraki hamileliğinizin ilerleyen aylarında ve hamileliğin ilk birkaç ayında daha yüksek dozlarda folik asit almanız gerekmektedir. Doktorunuz size doğru dozu önerecektir.

Aşağıdaki durumlarda daha yüksek dozlarda folik asite ihtiyacınız olabilir:

  • böbrek hastalığınız var ve diyaliz tedavisi görüyorsanız
  • orak hücre hastalığınız varsa
  • karaciğer hastalığınız varsa
  • alkol tüketiyorsanız
  • epilepsi, tip 2 diyabet, lupus, sedef hastalığı, romatoid artrit, astım veya iltihaplı bağırsak hastalığını taşıyorsanız ve düzenli ilaç kullanıyorsanız

Yiyeceklerden Yeterince Folik Asit Alabilir Misiniz?

Doğal folat, yeşil yapraklı sebzeler, pancar ve brokoli gibi birçok gıdada bulunur. Zenginleştirilmiş kahvaltı gevreklerinin çoğu, ihtiyacınız olan folik asidin yüzde yüzünü içerir. Buna rağmen, yediğiniz her şeyde folat ve folik asit miktarlarını incelemeden tam olarak ne kadar aldığınızı bilmek zor olabilir. Yalnızca yiyeceklerden yeterince folik asit alacağınızın garantisi yoktur, bu nedenle bir ek takviye önemlidir.

Yeterince folik asit aldığınızdan emin olmak için doktorlar genellikle, hamilelikten önce ve hamilelik sırasında folik asit içeren bir doğum öncesi vitamini almanızı önerir. Yinede yeterli ve dengeli beslenmeyle bu ihtiyacın karşılanabileceğini unutmayın. Her zaman bu tür durumlarda hekiminize danışmanız en doğrusu olacaktır.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu