Hamilelik Öncesi Testler

Annemce Yazar Ekibi
Hamilelik Öncesi Testler

Hamilelik şüphesi olan kadınlar genellikle evde gebelik testi yapmayı tercih etmektedir. Bu, reçetesiz olarak eczaneden alınabilecek bir idrar test kitidir. Test, bir kadının hamile olup olmadığını gösterebilir. Bu test türü nitel bir test olarak bilinir. Sadece hamilelik hormonu beta-hCG’nin varlığını test edebilir. Test hamilelikte çok erken bir dönemde yapılmışsa, hormon seviyesi hala negatif olabilir. Evdeki hamilelik testlerinin çoğu, kaçırılan ilk adet döneminden hemen sonra olumlu sonuçlar verebilir.

Hamilelik Öncesi Ultrason

Bir doktor rahim, yumurtalıklar, embriyo veya fetus gibi pelvik yapılarını incelemek için ses dalgaları kullanabilir. Aşağıda ultrason çeşitlerini ele aldık. Ultrason çeşitleri hakkında bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.

Transabdominal ultrason:

Karın üzerine iletken bir jel sürülürek ses dalgalarını yayan el tipi bir değnek ile iç yapıları incelemek üzere sistematik bir düzende hareket edilir. Bu test dolu bir mesaneye ihtiyaç duyar, böylece söz konusu organlar mesane doldukça pelvisten kaldırılır. Hastadan testten bir saat önce başlayarak iki ila üç bardak su içmesi istenebilir. Fetus iyi geliştiğinde bu yöntem daha ileri gebelikler için en iyi sonucu verir. Gebeliğin uterus içinde olduğundan emin olmak ve ektopik bir hamileliği ekarte etmek için ilk trimesterde  vajinal bir tarama yaptırılabilir. Fetalin kalp atışını ve hareketini görselleştirmek ayrıca düşük riskini değerlendirmek de mümkündür.

Tarama Testi Sırasında Ne Olur?

Vajinal tarama  uterusta birden fazla gebelik olup olmadığını da belirleyebilir. Gebeliğin geri kalanında taramalar, fetüsün yaşını ve gelişimini değerlendirmek, uterus içindeki pozisyonunu kontrol etmek ve 16 ila 20 hafta arasında fetal cinsiyetini belirlemek için kullanılabilir.

Ultrasonografi anne ve fetusun gelişimine engel olabilecek bir engel taşımaz Ultrason muayeneleri doktorlara doğru bir doğum tarihi belirlemelerinde yardımcı olur. İlk ultrasonun hamileliğin erken döneminde yapılması durumunda, tahmini doğum tarihi belirlenebilir.

Endovajinal veya transvajinal ultrason:

Uzun, ince, ses dalgası yayan bir nesne, vajina içine yerleştirilmiş iletken jel ile doldurulmuş bir prezervatifle kaplanır . Bu tip ultrason genellikle fetusun intrauterin yerini doğrulamak için hamilelik döneminin erken aylarında yapılır. Bu tip bir ultrason ayrıca kadının serviksinin yapısı ve erken embriyonik anatomisi hakkında da daha fazla ayrıntı verir.

Hamilelik Öncesi Hedeflenmiş Ultrason Testleri:

Hedeflenmiş ultrason muayenesi yani diğer adıyla seviye II ultrasonografi, fetal anatomisinin ayrıntılı  değerlendirilmesini sağlar. Diğer testlere veya geçmişe dayanan fetal problemler için endişeler varsa önerilir. Genellikle bir perinatolog tarafından yapılır.

Hamilelik Öncesi Nukal Kat Saydamlık Testleri:

Genetik bozukluklar için yapılan non-invaziv bir taramadır. Sertifikalı bir ultrason teknisyeni boynun arkasındaki kıvrımı ölçer. Ölçümler daha sonra bazı doğum kusurlarındaki risk faktörlerini hesaplamak için de kullanılır. Genellikle 10 ila 14 haftalık gebeliklerde yapılır ve ayrıca doğum kusurlarını da tarayan bir kan testi yapılır.

Hamilelik Öncesi Kan testleri nelerdir?

  • Tam kan sayımı ( CBC )
  • Kan grubu, Rh durumu ve antikor testi
  • Tiroid testi
  • İdrar kültürü
  • Frengi testleri
  • HIV testi
  • Hepatit B testleri
  • Alfa fetoprotein testleri veya Dörtlü Ekran Testi: Dörtlü Ekran dört spesifik maddeyi arar: Alfa fetoprotein, insan koryonik gonadotropin , Estriol (bir östrojen) ve Inhibin-A
  • Kültür testleri

Sağlıcakla Kalın.

Benzer Yazılar

Yorum Bırak

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız. Kabul Ediyorum Gizlilik ve Çerez Politikasını Oku