Hamilelik

Hamileliğinizde İstirahat Etmenin Önemi

Anne adaylarının bir kısmına, doktorları tarafından gebeliklerinin bir döneminde yatak istirahati önerilir. Anne adayları yatarak rahimlerini rahatlatabilirler, böylece kanama ve zamansız doğum sancılarını önlemiş olurlar. Bunun yanı sıra anne adayının yatması, karnındaki bebeğin gelişimi açısından da çok önemlidir, çünkü anne adayı eğer gebeliğinde kendini zorlarsa, bebeğe göndereceği kan oranında değişmeler olabilir. Bunu önlemek için de mümkün olduğunca ağır ve zorlu hareketlerden kaçınmak ve düzenli olarak sıvı almak gerekir. Böylece bebek hem rahat bir şekilde anne karnında gelişimini tamamlar, hem de zamanından önce dünyaya gelmez.

Hamilelikte istirahat etmek iyi de, ya sonrası?

İlk etapta, doktorun istirahati önermesi bütün anne adaylarının hoşuna gider. Ne de olsa, bebeklerinin dünyaya sağlıklı gelebilmesi için yapamayacakları hiçbir şey yoktur. Ayrıca bir – iki hafta yatakta veya koltukta yatmanın ne zararı olabilir ki? Bir – iki hafta dediğin hemen geçer, belki de yatarak istirahat etmek zevkli olacaktır. Bu süre içerisinde de ev işleri ve iş bekleyebilir.

Doktorun yatarak istirahati tavsiye etmesi, daha önceden çocuğu olan anneler için zor bir durumdur, çünkü anne yatarak dinlendiği sürece çocuk ile kim ilgilenecektir? Baba belki çocuk ile ilgilenmek için bir hafta izin alabilir, peki ya daha sonrası nasıl geçecektir?

Bu yüzden de birçok kadın uzun süreli yatma taraftarı değildir. Onların genel düşüncesi, bir hafta hastanede yattıktan sonra eve gidebilmek, hatta mümkünse tatile çıkabilmektir. Ama anne adayları genelde beklenmedik durumlarla karşılaşabilirler. Hatta daha önce birkaç kez düşük yapmış olan kadınlar, bütün gebelikleri boyunca yatmak zorunda bile kalabilirler.

İstirahat gerektiren sebepler

Peki anne adaylarını, gebeliklerinde yatmaya zorlayan sebepler ne olabilir? Bu sebepler arasında;

  1. Bir tür düşük yapma
  2. Rahimdeki servikal yetmezlik
  3. Kanamalar
  4. Zamansız doğum sancıları
  5. Rahim çıkışındaki iyi huylu bir miyom gibi hastalıkları sayabiliriz.

 Bu gibi rahatsızlıkların oluşmasını önlemek için, doktorlar anne adaylarına gebeliklerinde yatarak istirahat etmelerini önerirler.

Doktorların anne adaylarına yatmalarını önermelerinin nedenleri:

Yatarak istirahat etmenin amacı – ki bu istirahat esnasında çoğu zaman ilaç tedavisi de önerilir aşağıda görülen sebeplerden dolayı erken doğumu veya düşük yapmayı önlemektir.

  • Kanamalar
  • Zamansız doğum sancılan
  • Servikal yetmezlik (rahim ağzının erken açılma tehlikesi)
  • Zamansız su kesesinin patlaması

Eğer anne adayının kalp rahatsızlıkları varsa, o zaman gebe olması onun İçin artı bir yük getirecektir. Anne adayı en ufak bedensel bir zorlanmada hemen nefessiz kalacak ve oksijensiz kaldığı için de morarmaya başlayacaktır. Bu durum sadece ona değil, kamındaki bebeğe de zarar verir. Bu yüzden de kalp hastası kadınların, güvenlik için gebeliklerinin son üç ayını -hastanede doktor kontrolü altında geçirmeleri tavsiye edilir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu