Hamilelik

Hamile Kalmak Kolay Mı? Yoksa Çok Mu Zor?

Yeni evli çiftler yada yeni evlenecekler hamile kalmak kolay mı? yoksa hamile kalmak çok mu zor gibi soruları kendilerine soruyorlar. Aslında bu soru kendi içinde bir çok değişkeni ve unsuru barındıran her kişi için ayrı ayrı cevabı olabilecek bir soru. Aslına bakılırsa hamile kalmak kimisi için çok kolay kimisi için çok zor olabiliyor. Yani hamilelik kişiden kişiye değişen önemli bir durumdur. Gelin tama olarak ne demek istediğimize bir bakalım.

Hamile kalmanın çok kolay olduğu düşünülse de aslında bunun hiç bu kadar kolay olmadığı bilinmelidir. Biz bu durumu tüp bebek tedavisine başladığımızda anlamıştık. Doktorumuz hamile kalmanın kolay olduğu düşünülse de aslında hamilelik bir mucizedir demiştik. Araştırdıkça öğrendikçe bizde durumun böyle olduğunu görmüştük. Gelin hamileliğin kimileri için neden çok kolay kimileri için neden çok zor olduğuna bakalım.

Öncelikle hamileliğin sadece kadına bağlı olmadığını aynı zamanda erkeğe de bağlı olduğu bilinmelidir. Örneğin erkeklerin sperm sayısında eğer bir anormallik varsa kadın ne kadar sağlıklı olursa olsun hamileliğin zorlaşacağı bazı durumlarda imkansız hale geleceği bilinmelidir.

Hamiliğin kolay olması için hem doğru zamanlama, hem kadın sağlığınız tamamiyle yerinde olması hemde erkek sağlığının yerinde olması gereklidir. Bu 3 unsur tamamiyle normal olduğunda tek seferde yaşanacak bir cinsel birliktelikte hamilelik kolay bir şekilde gerçekleşir. Şimdi bu 3 unsur hakkında bilgi verelim.

Kolay Hamile Kalmak İçin Kadın Sağlığının Önemi

Öncelikle kolay hamilelik için kadın adet döngüsünün tamamiyle normal olması, herhangi bir myom tarzı hastalığa sahip olmaması, hormonal düzeylerin tamimiyle normal olması şarttır. Bu unsurların en iyi şekilde bir araya gelmesiyle kolay hamile kalınır. Bunu dışarıdan bakarak bilmek imkansızdır. Miyom, hormonal hastalıklar gibi bir çok unsur ancak hekime muayenesi ve testlerinden sonra anlaşılabilir. Bu nedenle dışardan bakıp hımm sen çok kolay hamile kalırsın demek oldukça güçtür.

Kolay Hamile Kalmak İçin Erkek Sağlığının Önemi

Aslına bakılırsa hamilelik için erkek sağlığının da tam anlamıyla yerinde olması gerekir. Erkek sağlığından kastımız erkek sperm sayısının yeterli ve sağlıklı olmasıdır. Erkek spermleri alkol, genetik faktörler, radrasyona maruz kalma, sigara gibi bir çok nedene bağlı olarak bozulabilir. Bazen erkek sperm sayısı yeterli olsa da spermlerde görülen şekil bozuklukları da görülebilmektedir. İşte hamilelik için bu gibi sorunlar hamileliği güçleştirebilir.

Kolay Hamile Kalmak İçin Zamanlama

Kadınlar aslında durumu daha iyi anlayacaktır. Çünkü kolay hamilelik için adet döngüsünde yumurtlama zamanında yapılacak bir cinsel birliktelikte hamilelik çok daha kolay gerçekleşecektir. Bunun dışındaki zamanlarda hamilelik çok daha zor gerçekleşir.  Yumurtlama testi hesaplaması yazımızda konuyla ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Değerli ziyaretçimiz gördüğünüz üzere hamilelik bir çok unsura bağlı bir durumdur. Bu unsurlarda bir sıkıntı olmaması durumunda hamilelik çok kolayken bir noktada görünen sorunda hamilelik oldukça zorlaşır. Örneğin erkek spermlerinde yapısal bozukluk varken hamilelik oldukça zor gerçekleşir. Ancak bir sağlık sorununun olmaması durumunda hamilelik daha kolay gerçekleşecektir.

İşte yukarıda yazdığımız gibi kimileri için hamilelik çok kolayken kimileri için oldukça güçtür. Bunun nedeni de yukarıda saydığımız unsurlardır. Eğer sağlıklı iki bireyseniz hamilelik çok kolay bir yerlerde küçük bir sorun varsa hamilelik oldukça zordur. Konuyla ilgili bir kaç yazı linkini aşağıya ekliyoruz.

Sağlıcakla kalın.

Kolay Hamilelik İçin Diz Dirsek Pozisyonu Hangisidir? (Resimli Anlatım)

Denenmiş Yüzde Yüz Hamile Kalma Yöntemleri

Kolay Hamile Kalmak İçin Yastık Nereye Konur?

Yumurtlama Tarihi (Günü-Dönemi) Hesaplama

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu