Hamilelik

Hamile Kalmak İçin Şişman Mıyım?

Kadınlar bazen kilolarını hamilelikten önce bile istedikleri gibi koruyamazlar. Eğer bir kadın hamileyse, karnı gittikçe yuvarlaklaşır. Kilo alması normal, hatta gereklidir. Ne de olsa bebek sağlıklı ve güçlü olarak dünyaya gelmelidir. Fakat anne adayları daha Hekimleriyle olan ilk randevularında muayene odasına bir kaç fazla kilo ile girdiklerinde, çoğu Hekimin gözleri adeta yerinden fırlar.

Hekimin söylediği ilk sözler genelde şöyledir: “Fazla kilolarınız var! Daha fazla kilo almamanız için dikkat etmemiz gerekir.” Gözle görülen fazla kilolar hekim tarafından risk olarak kabul edilir. Fakat çoğu doktorlar kilolar konusunda çok katı davranırlar. Kadının sağlıklı olup olmadığını veya kendini nasıl hissettiğini dikkate almadan, fazla kilolara tepki gösterirler. Çoğu zaman tartının gösterdiği kiloları ve İstatistikleri göz önünde bulundururlar ve bu fazla kiloları bir deftere not ederler.

Böylece anne adayı riskli hamile ve “şişman” olarak nitelendirilir. Çok az kadın kendisine “şişman” denilmesine tepki göstermeyecek kadar öz güvene sahiptir.

Hekimlere göre, eğer bir kadın hamilelikte aldığı fazla kilolarla bir bebek dünyaya getirirse, bu riskli olabilir. Peki, bunun ne gibi riskleri vardır?

Yapılan araştırmalar ve istatistikler, insanların gereksiz yere fazla kilo taşıdıklarım göstermiştir. Fazla kilolara bağlı olarak da çoğu zaman sağlık problemleri ortaya çıkar: Yüksek tansiyon, metabolizma şikâyetleri, dolaşım sistemi zorlukları gibi rahatsızlıklar fazla kilolu insanlarda zayıf olan insanlara oranla daha sık görülür.

Fazla Kilolar Risk Olabilir

Eğer bir kadın hamileyse, vücuduna bir de hamilelik metabolizması eklenir. Damarlardan daha fazla kan akmaya başlar ve kalbin de eskisine oranla daha çok çalışması gerekir. Dolayısıyla kilo artışı da gözlenir. Bununla birlikte hamilelik zehirlenmesi (yüksek tansiyon, su birikmesi) veya diyabet (şeker) gibi sağlık riskleri de artar. Bu tür şikâyetler anne karnındaki bebeği de tehlikeye sokar, çünkü bu sayede bebek yeterince beslenemeyebilir.

Fazla kilolu hamileler kiloları yüzünden daha az hareket ederler ve bir doğuma hazırlık kursuna gitmekten de çekinirler, çünkü zayıf anne adaylarının bakışlarıyla karşılaşmak istemezler. Fazla hareket etmedikleri için de bacaklarında varis oluşur ve varis çorabı giymek zorunda kalırlar.

Hareketsizlik ve fazla kilolar doğumu da etkileyebilir. Bazen doğum sancılan yeterince şiddetli olmaz ve bebekler sezaryenle doğurtulmak zorunda kalır. Bu tür bir operasyonda emboli ve tromboz riski vücut ağırlığı ile birlikte artar.

Bu yüzden de fazla kilolu kadınların hamilelik döneminde daha sıkı kontrol altında tutulmaları gerekir. Fakat bundan dolayı onları korkutmak veya kırıcı sözler söylemek gerekmez, çünkü kendilerini baskı altında hissederler. Genelde jinekologlar hastalarının fazla kilolu olduklarını bir yere not etmek yerine, anne adaylarına doğum için cesaret vermeyi tercih ederler.

Bebek Az Beslenirse Yeterince Gelişemez

Çoğu fazla kilolu kadınların öyle ciddi anlamda sağlık sorunları yoktur, tam aksine onlar kendilerini çok iyi hissederler. Bebeklerinin gelişiminde hiçbir sorun yoktur ve bebek gayet sağlıklı olarak dünyaya gelir. Buna karşın hamileliğe çok zayıf olarak başlayan, özellikle de hamile kaldıktan sonra çok az kilo alan kadınlara dikkat etmek gerekir.

Hemen hemen hiçbir kadına, hamile kalmak için çok zayıf olduğu söylenmez. Oysaki az kilo da risk faktörü olarak kabul edilir. Eğer bebek çok az kalori ve gıda maddesi alırsa ve annenin yediği besinlerden faydalanamazsa çok küçük kalır ve gerektiği kadar gelişemez. Böyle bir durumda çoğu zaman hamilelik tehlikeye girer ve bebekler erken dünyaya gelirler.

Anne Adayları En Fazla Kaç Kilo Alabilirler?

Tüm ansiklopedilerde anne adaylarının yaklaşık olarak 10 – 12 kilo kadar alabilecekleri yazar. Fakat ABD’li Hekimlerin yaptıkları araştırmalar, 15 – 18 kilonun da bir zararı olmadığını göstermiştir.

Eğer bir kadın hamileyse, fazla kilosu da olsa, eskisinden daha çok enerjiye ve gıda maddelerine ihtiyacı olur. Hamileliğin ilk yarısında günlük 2000 kalori normaldir. Hamileliğin son üç ayında ise, özellikle bebeğin beyni çabuk gelişmeye başladığında bu miktar 2600 kaloriye de çıkabilir. Gıda maddelerinin sağlıklı olması gerekir: Buğday ürünleri, taze meyve ve sebze, et ve balık hamilelikte tercih edilebilecek gıdalar arasındadır.

Fazla kilolu kadınlar zayıf kadınların yediği kadar yiyebilirler. Eğer kendilerini frenlemek isterlerse, o zaman karbonhidratlı gıdalardan, şeker, unlu mamullerden ve tatlılardan biraz uzak durmalarının hiçbir zararı yoktur. Bazı hamile kadınlar, eskisinden daha fazla yemelerine rağmen  kilo verirler.

Kilo vermek bir istisnadır. Aşırı kilolarda bile tek taraflı bir diyet kesinlikle yasaktır! Fazla kilolu hamileler de, normal kilolu hamileler kadar kilo alabilirler. Ne de olsa emzirme döneminden sonra kilo vermek için bol bol vakit olur.

Eğer Anne Yemek Yememekte Direnirse, Bebek De Aç Kalır

Özellikle yemek yememek için direnen kadınlar inadına kilo alırlar. Beslenme uzmanları bu durumu şu şekilde açıklıyorlar: Vücut gıdasızlığa karşı tepki verir ve dokularda sıvı depolar. En kötüsü ise, anne adayı yeterince beslenmezse, karnındaki bebek de aç kalır. Anne adaylarının midelerine bir anda yüklenmeleri de zararlıdır, çünkü bir anda yenen yemek normal insanlara bile ağırlık hissi verirken, hamile kadınlarda daha da bir ağırlık yaratır.

Pilav Diyeti Zayıflatmaz Aksine Hasta Eder

Bazı jinekologlar fazla kilolu kadınlara pilav diyeti yapmalarını önerirler. Böyle bir öneri sadece gereksiz olmakla kalmayıp, ayrıca da çok tehlikelidir! Pilav diyeti sadece anne ve bebeği aç bırakmakla kalmaz, vücudun suyunu da alır. Ayrıca böbreklere de zarar verir ve kan damarda jöle gibi akar.

Hamilelikte tuzun yasaklanması da çok yanlıştır, çünkü iyotlu tuz sadece bebeği bu önemli oligo elementle beslemekle kalmaz, bir olasılıkla bebeğin guatr ile doğmasını da önler. Ayrıca tuz, böbreklerin fazla etkilenmemesi için tansiyonu da dengede tutar. Su birikmesini önlemek ve kilo vermek için tuzdan vazgeçmenin zaten hiçbir yararı yoktur.

Eğitim ve asistanlık döneminde bu önemli konuya çoğu zaman değinilmez. Fakat günümüzün çoğu hekimleri artık bu konuya çok önem veriyor. Çoğu jinekologlar bu konu hakkında bilgi edinmek ve beslenme uzmanlarıyla irtibat halinde olmaktan yanalar. Hamilelikte kadının dış görünüşünü eleştirmek çok yanlıştır. İster fazla kilolu, ister zayıf hamilelerde olsun, konu hakkında aydınlanmış olan hekimler bile bir noktada kadının kendini frenlemesi gerektiği görüşünde birleşiyorlar.

Eğer ultrason bebeğin aşın kilo aldığını gösterirse, kadının kendini yavaş yavaş frenlemesi gerekir. 4 kilodan fazla olan be beklerin normal bir doğum için şansı az olur. Yine de fazla kilolu kadınların endişelenmelerine ve sezaryenle doğum yapmaları gerekirse kendilerini suçlu hissetmelerine gerek yok. Çünkü “şişman anne şişman bebek doğurur” tezi doğru değildir.

Tüm bunlardan şu sonuçları çıkarabiliriz: Her sağlıklı hamile ayda 1 – 1,5 kilo alabilir. Hamilelerin protein, karbonhidrat ve yağları dengeli yemeleri gerekir. Eğer hamilenin tansiyon vs. gibi bir hastalığı yoksa tuzu da dengeli olarak veya Hekim tavsiyesinde alabilir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu