Hamilelik

Gebelikte Egzersiz Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelikte egzersiz dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur. Özellikle egzersiz yaparken aşağıda belirtilen hususlar göz önüne alınmalı ve dikkatli olunmalıdır. Gebelik çoğu kadının hayatındaki en güzel zaman dilimlerinden biridir. Bu dönemde, iyi beslenme ve stresten uzak durmanın yanı sıra doğru egzersiz yöntemleri uygulamak çok önemlidir.

Ayrıca, egzersiz yapmak bebeğin ve anne adayının sağlıklı kalması açısından zorunlu bir faaliyettir. Bu nedenle, hamile kadınların anneliğe iyi bir şekilde hazırlanmaları için düzenli bir şekilde egzersiz yapmaları gerekir. Peki, gebelikte hangi egzersizler yapılmalı? Egzersiz yaparken nelere dikkat edilmeli? gebelikte egzersiz yapmanın püf noktaları nelerdir? İşte, cevapları:

  1. Egzersiz Öncesi Isınma Hareketleri Yapılmalı

Hamile kadınlar, egzersiz yapmadan önce enerjilerini doğru şekilde kanalize etmeleri için mutlaka ısınma hareketleri yapmalıdır. Uygun ısınma hareketleri yapılmadığında, anne adayının vücudu fazla yorulacağı için bebek de olumsuz bir şekilde etkilenecektir. Ayrıca, bazı hamile kadınlarda egzersiz sonrası çarpıntı görülebilir. Bunu önlemek için, anne adaylarının egzersizin ardından vücutlarını doğru bir şekilde soğutmaları ve kalp atışlarını kontrol altına almaları gerekir.

  1. Sadece Kalifiye Bir Eğitmenden Yardım Alınmalı

gebelik döneminde egzersiz için profesyonel yardım alınabilir. Ancak, bunun için risk almaktan kaçınmalı ve tecrübeli bir spor eğitmeni ile çalışılmalıdır. Birlikte çalışılacak eğitmene gebelik dönemi hakkında genel tıbbi bilgiler verilmelidir. Eğitmenin de gebelik sırasındaki tıbbi durumları göz önünde bulundurarak egzersiz planı yapmasına izin verilmelidir.

  1. Sağlıklı Beslenmeye Özen Gösterilmeli

Egzersiz yaparken sağlıklı beslenme çok önemlidir. Ayrıca, bu kurala gebelik döneminde daha fazla özen gösterilmelidir. Hamile bir kadının günde en az 300 kalori alması gerekir. Dolayısıyla sağlıklı ve güvenli bir gebelik için hem doğru bir şekilde egzersiz yapılmalı hem de sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir.

  1. Sırt Yaralanmaları İçin Önlem Alınmalı

Gebelik döneminde vücudun herhangi bir yerine zarar vermekten kaçınılmalıdır. Bu nedenle, egzersiz yaparken oluşabilecek sırt yaralanmalarını önlemek için sadece düz bir yüzeyde egzersiz yapmak şarttır. Pürüzlü bir yüzey anne adayının sırtına zarar verebilir ve bazı ciddi yaralanmalara neden olabilir. Diğer yandan, hamileliğin 16’ncı haftasından itibaren, çok uzun bir süre boyunca sırt üstü yatmamaya özen gösterilmelidir. Anne adayının bu pozisyonda kalması, bebeğe giden kan akışının yavaşlamasına sebep olabilir.

  1. Bol Miktarda Su İçilmeli

Vücudun nemli kalması ve günlük alınması gereken sıvı miktarının karşılanması için bol miktarda su içilmesi gerekir. Ayrıca, su gebelikte baş dönmesi olasılığını önlemek için gerekli olduğundan, egzersiz esnasında daima su tüketilmelidir. Ayrıca, bebeğin sağlığı için de suyun yeterli miktarda alınması hayati bir zorunluluktur.

  1. Sık Nefes Alıp Verilmeli

gebelik döneminde egzersiz yaparken mümkün olduğu kadar sık nefes alıp vermek çok önemlidir. Bu, anne adayının nefes darlığı yaşamasını önleyebilir. Ayrıca, hamilelerin egzersiz yaparken nefessiz kalmaları halinde, bulundukları konumu korumaları ve hareketlerini yavaşlatmaları gerekir.

  1. Pelvik Egzersiz Yapılmalı

gebelik ve doğum pelvik kaslarını zayıflatır. Pelvik kasları; zıplarken, hapşırırken, öksürürken, ağır bir şeyler kaldırılırken ve bebek dünyaya gelirken ihtiyaç duyulan organları destekler. Pelvik egzersizler hamile kadınlar için bir zorunluluktur. Çünkü doğumun daha kolay ve sağlıklı bir prosedür haline gelmesine yardımcı olur.

Görüldüğü gibi, gebelik döneminde egzersiz yapmak hem anne adayı hem de bebeğin sağlığı açısından hayati bir öneme sahip. Bundan dolayı, doğru egzersiz yöntemleri belirlenmeli ve gebelik boyunca bu egzersizlere mutlaka devam edilmelidir.

Gebelikte egzersiz yapmaya başlamadan önce hekiminize danışmanız gerektiğini unutmayın. Hekiminizin sizi yönlendirmesiyle gebelik egzersizlerine başlayabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın.

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu