Hamilelik

Gebelik Zehirlenmesi Nedir?

Anne ve bebeğinin yaşamını kaybetmesine sebep olabilen gebelik zehirlenmesi, preeklampsi olarak bilinir. Gerçek manada zehirlenme olmayan bu durum, hipertansiyon, el ve ayak ile yüzde ödem, idrarda fazla protein atılımı ile kendini gösterir. Gebelik zehirlenmesinin görülme oranı, tüm gebeliklerin yüzde 6’sıdır. Tek tedavi yöntemi ise doğumdur. Gebelik zehirlenmesinin fark edilmemesi durumunda anne ve bebek ölümlerine neden olabilir. Bu nedenle gebelik döneminde hekim kontrolünde olunması şarttır.

Gebelik Zehirlenmesi Nedenleri

Gebelik zehirlenmesinin nedeni, rahimde yetersiz kan akışı, kan damarlarında hasar oluşması, bağışıklık sisteminde sorun görülmesi ve belirli genlerdir ancak gebelik zehirlenmesinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Genellikle gebelik zehirlenmesi, hamilelik süresince plasentada başlamaktadır. Bu sorunun görüldüğü kadınlarda kan damarlarının uygun şekilde gelişmemesi ya da doğru bir şekilde çalışmaması söz konusu olabilmektedir. Aile öyküsünde bu rahatsızlık görülenler, kronik yüksek tansiyon hastaları, ilk gebelik yaşayanlar, 18 yaş altındaki ve 35 yaşın üstündeki anne adayları, ikiz ya da üçüz gebelik, önceki gebeliğinde hipertansiyonu hastası olanlar, gebelik şekeri ve gizli şeker, kronik böbrek hastası olanlar, bebekte su toplaması olan gebelikler, dört ve daha fazla doğum yapan annelerle obez anne adaylarında gebelik zehirlenmesinin görülme sıklığı fazladır.

Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri

Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri
Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri

Gebelik zehirlenmesinde belirtiler ise şu şekildedir: Gebelik süresince yüksek tansiyon, İdrarda protein kaybının oluşması, ani kilo artışının görülmesi, gebenin alyansının dar gelmeye başlaması, yüzde şişlik oluşması, halsizlik ve zihin bulanıklığı, unutkanlığın başlaması, bebek hareketlerinin azalması, karın ağrısı, ani gelişen görme bozukluğu, karaciğer bölgesinde hissedilen ağrı, bulantı ve kusma ile az idrara çıkma. Bütün bu semptomlar görüldüğünde gebelik zehirlenmesi akla gelmelidir.

Gebelik Zehirlenmesi Tedavisi

Gebelik zehirlenmesindeki tek tedavi yöntemi bebeğin doğurtulmasıdır. Hafif preeklampsi görüldüğünde anne ile bebeğin çok yakın izlenmesi gereklidir. İzlemede kan değerleri sık sık kontrol edilirken tansiyon düşürülmektedir. Hekim, bebeğin dış ortamda yaşayabileceğinden emin olduğunda ve belirtiler ağırlaşınca doğumun hemen yapılması gereklidir. Annenin ağır preeklampsi ve eklampsi yaşamaması için magnezyum tedavisi uygulanmalıdır. Doğum esnasında da anne yoğun bakıma alınmakta ve burada da ciddi takip edilmektedir. Hafif preeklampsinin tedavisi söz konusu olmakla birlikte ağır gebelik zehirlenmelerinde anne ve bebeğin hayatına mal olacağı unutulmamalıdır.

Genelde küçük kılcal damar olarak bilinen kapiller damarlardaki direncin artmaya başlaması, kapiller damarda oluşan hasardan dolayı bebekle anne arasında kan besin alışverişini sağlayan bölgede yani utero plesantal yatakta bir sorun meydana gelmekte ve bu da bebek için bir ciddi tehlike yaratmaktadır. Gebelik zehirlenmesinin yeniden ortaya çıkması da bazen söz konusu olabilir fakat bu risk yüzde 10 seviyelerindedir. Ancak gebelik zehirlenmesinin şiddetli görüldüğü annelerde risk yüzde 20’e yükselmektedir.    Aynı baba ile ikinci bir hamilelik dönemi geçirildiğinde preeklampsi insidansı azalır ancak farklı bir baba ile hamilelik oluşması durumunda preeklampsi riski artabilir.

Anne adayının gebelik zehirlenmesiyle ilgili riski azaltması için kilo vermesi gereklidir. İkiz gebeliklerde gebelik zehirlenmesinin görülme riski yüksektir. Bir önceki gebeliğinde gebelik zehirlenmesi yaşayan annelerin tansiyonlarının takip edilmesi ve kan tahlillerini aksatmaması önemlidir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu