in , ,

Gebeliğin 6. Haftası Belirtiler Nelerdir?

Gönderi paylaş:

Gebeliğin 6. Haftası, Boyu 2,5 mm civarındadır. Bu haftada yaşanan değişimlerin başında sinir yolu bebeğinizin omurilik yapısının üzerine kapanmaya başlamaktadır. 6. Haftalık hamilelik belirtilerinde kan akışının artması nedeniyle anne adaylarının göğüs bölgelerinde karıncalaşma görülebilir.

Endişe etmenize gerek yok, bu durum vücudunuzun bebeğinizi emzirmeye hazırlamasından dolayıdır. Gebelik 6. Hafta “progesteron” hormonunun artması nedeniyle sindirimde yavaşlama olabilir. Sindirimin yavaşlamasından dolayı kabızlık sorunları gözükebilir.

Gebeliğin 6. Haftası Belirtiler Nelerdir?

Gebeliğin 6. Haftasında belirtiler çok sık bir şekilde hissedilmez. Anne adayları için en belirgin belirti mide bulantısı olarak karşımıza çıkar. Bunun yanı sıra aşağıda yer alan belirtiler de 6. Hafta itibarıyla kendini gösterir:

 • Mide bulantısı ile birlikte kusma şikayeti gerçekleşir.
 • Anne adayları kendini halsiz hisseder.
 • Baş dönmesi şikayetleri başlayabilir.
 • Göğüslerde ağrı başlar. Şişme meydana gelebilir ve hassasiyet oluşur.
 • Anne adayları gebeliğin 6. Haftasında sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyar.
 • Baş ağrısı hissedilebilir.
 • Karın bölgesinde şişlik ile birlikte hazımsızlık şikayetleri de artar.
 • Hızlı duygu değişiklikleri meydana gelebilir.
Gebeliğin 6. Haftası Belirtiler Nelerdir
Gebeliğin 6. Haftası Belirtiler Nelerdir

6 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi:

 1. haftada bebeğinizden büyük değişimler görülebilir. Bebeğinizin omuriliği gelişmesi ile beraber bebeğinizin yüz kısmında yanaklar, çene, gözler ve burun oluşturan kısımlar oluşmaya başlar. Hamilelik 6. Hafta itibari ile kolları, bacakları, yüz yapısı oluşmaya başlar. Bebeğinizin 6. Haftada kalp atışları 100-160 arasında olmaktadır. Normal insana göre 2 kat fazladır. Ayrıca kan dolaşımı vücudunda başlar, hipofiz bezi, beynin kalan kısmı, kemikler ve kasları şekillenir. Bebeğinizin akciğerleri tüp şeklini alır ve zamanla ilk nefes alışına hazır olması için hızla gelişir.

Hamileliğin 6. Haftasında Kanama Olur Mu?

Gebeliğin 6. Haftasında kanama meydana gelebilir. Bu yüzden anne adayları tedirgin olabilir. 6. Haftada kanama meydana gelmesi bebeklerin yerleşme dönemi ile meydana gelen hareket sebebi ile rahimde biriken kanın dışarı çıkmasıdır.

Bu dönemde kanama meydana gelmesi korkutucu bir durum olmasa da anne ve baba adayları dikkatli olmalıdır. Eğer gebeliğin 6. Haftasında kanama meydana geliyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Aksi söylenmediği sürece de doktor gözetimi aksatılmamalıdır.

6. Haftada Bebeğin Büyüklüğü:

Bebeğinizi çok merak ettiğinizi biliyoruz. Hamileliğin 6. Haftası ile birlikte bebeğinizin büyüklüğü nar tohumu, tahmini 2,5 mm civarındadır.

Gebelik Yaşı (Hafta)Uzunluk (cm)
6. hafta2-4 cm
6. Haftada Bebeğin Büyüklüğü:

6 Haftalık Bebek Hareketleri

Hissedebilmeniz mümkün olmasa da 6 haftalık bebek hareketleri nasıldır, merak edebilirsiniz.

Bebeğinizin henüz belirgin bir hareketi yoktur. Embriyo rahim içerisinde C pozisyonunda durmaktadır. Uzuvları belirginleşip büyüdükçe hareketleri de belirgin bir hal alacaktır.

6 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Oluyor?

Gebelikte her 4 hafta bir aylık olarak ifade edilir. Gebeliğin fark edilmesi de eğer planlı değilse ya da kan testi yapılmadıysa 5 ila 6. haftada kendini gösterir. 6. Haftalık gebe bir kişi de hamileliğinin 1.5 ayının içerisindedir.

6 hafta= 6×7 = 42 günlük

42/30= 1 ay 12 gün

Bu hesaba göre gebeliğinizde 2. ayın içerisinde bulunuyorsunuz.

Gebeliğin 6. Haftası Belirtiler Nelerdir
Gebeliğin 6. Haftası Belirtiler Nelerdir

Gebeliğin 6. Haftası Annelerdeki Değişiklikler:

Hamileliğinizin 6. Haftasında hormonlarınız hızlı şekilde çalışmasından dolayı duygu karmaşıklığı yaşayabilirsiniz. Günden güne değişen ruh haliniz olabilir. Bir gün mutsuzken bir gün çok mutlu hissedebilirsiniz. Bu sizi çift karakterli bir kişiye dönüştürebilir.

Fakat unutmamalısınız ki bu durum gebelikte çok normaldir. Sağlıklı gebelik sürecinde hafif kanama ve lekelerin olması doğal karşılanır. Fakat bu kanamaların sebebi bazen dış gebelik ve düşüğün ilk belirtileri olabilir. Bu tarz durumlarda doktorunuza danışmanızı öneririz.

6. Hafta Gebelikte Kontrol Listesi

Hamileliğin 6. haftası için yapmanız gerekenleri şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Hamilelik süreci ile ilgili bilgi edinin ve henüz yeterli vaktiniz varken bol bol gebelik ve annelik kitapları okuyarak kendinizi hazırlayın.
 • Sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklarınız varsa bunlardan vazgeçmek için kendinizi motive edin.
 • Gebelik takibinizi yapacak kadın doğum uzmanını seçin.
 • Hala gitmediyseniz en yakın zamanda doktorunuzdan bir randevu alarak ilk gebelik muayenenizi olun.
 • Bu hafta yaptırmanız gereken testleri ve tetkikleri unutmayın.

Gebeliğin 6. haftası her şeyin henüz yeni başladığı, fiziksel ve ruhsal değişimlerin yeni yeni kendini gösterdiği zamanlardır. Uzun gibi görünse de 9 ayın hızla geçtiğini göreceksiniz. Bu yüzden anın tadını çıkarın.

6 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler:

Gebeliğinizin 6. Haftasında sağlıklı beslenmeye dikkat etmelisiniz. Doğal ve organik ürünler tüketmelisiniz. Örneğin; meyveler, yoğurt ve diğer sağlıklı gıdalar bebeğinizin sağlıklı beslenmesine yardımcı olmaktadır. Kabızlık sorununu önlemek için yüksek lifli besinler kabızlığı önlemeye yardımcı olur.

 • Toksik Maddeler : Uyuşturucu, sigara, alkol ve teratojen içeren bazı ilaçlardan uzak durmalısınız.
 • Enfeksiyonlar : Bu dönemde bebeğinize zarar verebilecek virüs ve bakterilerden uzak durulmalıdır. Bebeğinizin enfeksiyon kapması anne aracılığı ile olmaktadır.Gebelik döneminde birçok zararlı enfeksiyona karşı korunmalısınız.
 • Radyasyon : Hamilelik döneminde gerek duyulmadıkça röntgen, mr, tomografi çektirmemek en doğru davranış olacaktır. Çok gerekli durumlarda doktorunuz ile konuşarak karar vermelisiniz.

6 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Hamilelik döneminde kanda bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir.  Hamilelik döneminde düşük yapmayı engelleyen progesteron hormonunun düzenli seviyede üretilmesini sağlamaktadır. Sağlıklı gebelik ilerleyişinde sürekli yükseliş olmaktadır.
6 haftalık hamilelikte “Beta HCG” değeri 1,080 – 56,000 mIU / ml arasındadır.

6 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri:

Gebeliğinizin 6. Haftasında bebeğiniz hızla büyümektedir. Bebeğinizin kalbi 2 mm civarında ve kalp atışı hızlıdır. Bebeğinizin büyük kısmı kalpten oluşur. Henüz ultrasonda görülmese bile bebeğinizin yüz bölgeleri oluşmaktadır.

6 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri
6 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri
6 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri
6 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri
6 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri
6 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri
#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.