in , ,

Gebeliğin 5. Haftası Belirtiler Nelerdir?

Gönderi paylaş:

Gebeliğin 5. Haftası, Zaman ilerledikçe hamilelik belirtileri daha fazla görülmektedir. 5. Haftada anne adayında; aşırı salya, sık idrar, yiyeceklerden tiksinme ve aşerme durumları yaşanabilir. Bu haftada bebeğiniz 2 mm. Civarındadır.

5. Hafta ile birlikte anne adayları belirtileri daha sık ve net bir şekilde hissetmeye, deneyimlemeye başlar. İşte 5 haftalık hamileliğin belirtileri:

 • Kusma isteği ve yoğun mide bulantısı meydana gelir.
 • Anne adayı kendini yorgun ve halsiz hisseder. Sürekli uyuma isteği oluşur.
 • Göğüslerde ağrı ve dolgunluk meydana gelir.
 • Hamilelik akıntısı denilen beyaz akıntılar yaşanır.
 • Ağızda metalik bir tat hissedilir.
 • Deride ve genellikle yüzde lekelenmeler olabilir.
 • Kasık ağrıları artabilir.
 • Saç tellerinde kalınlaşma başlayabilir, daha parlak bir görünüm oluşabilir.
 • İdrara çıkma sıklığı artar.
 • Kokuya karşı hassasiyet artar.
 • Yeme isteği artar.
Gebeliğin 5. Haftası Belirtiler Nelerdir
Gebeliğin 5. Haftası Belirtiler Nelerdir

5 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

5 haftalık bebek susam tanesi kadar büyüklüktedir. Hamilelikte bu haftada bebeğinizin gelişimi hızla devam etmektedir. Bu dönemde ektoderm, endoderm ve mezoderm katmanlar oluşmaya devam etmektedir.

 • Ektoderm : Ekto dış yüzeyi ifade etmektedir. Bu katman; deriyi, gözleri, saçları ve sinir sistemini oluşturmaktadır.
 • Endoderm : Endo iç yüzeyi ifade etmektedir. Bu katman; karaciğer, akciğer, sindirim sistemini oluşturmaktadır.
 • Mezoderm : Mezo orta yüzeyi ifade etmektedir. Bu Katman; Kalp, cinsel organ, böbrek, kemik ve kasları oluşturmaktadır.

5. hafta itibariyle göbek bağı ve plasenta görevini yerine getirmeye başlamaktadır.

ÇİN TAKVİMİNE GÖRE CİNSİYET TAHMİNİ YAPMAK İÇİN HESAPLAMA ARACINI KULLANIN.

Gebeliğin 5. Haftası Neler Olur?

Gebeliğin 5. Haftası fiziksel değişimlerin de yaşandığı döneme giriştir. Burada saç yapısından cilt lekelerine kadar farklı değişimler anne adayları üzerinde görülmektedir. Bunun yanı sıra anne adaylarının aşerme ve iştah durumu da daha fazla artar. 5. Haftada adet sancısını anımsatan kasık ağrıları da belirtiler arasında yer almaktadır.

5. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Bebeğinizi çok merak ettiğinizi biliyoruz. Hamileliğin 5. Haftası ile birlikte bebeğinizin büyüklüğü susam tanesi tahmini 2 mm büyüklüğünde embriyodur.

Bedeninizde Neler Oluyor?

 • Hamileliğe bağlı bazı rahatsızlıklar yaşamaya başlamış olabilirsiniz. Hamileliğin ilk haftalarında birçok kadında göğüslerin hassaslaşması, bitkinlik ve idrar sıklaşması görülmeye başlar. Bunların dışında, ilerleyen haftalarda mide bulantısı yaşayabilirsiniz.
 • Miktarı tam olarak bilinmese de hamilelikte alkolden uzak durmak önemlidir. Alkol bebeğin gelişimine zarar verebilir.
 • Bir egzersiz rutinine başlamak isteyebilirsiniz. Ekstra bir yük taşıyacağınız için egzersizler, vücudunuzu güçlendirmek ve dayanıklılığınızı arttırmak adına faydalı olacaktır.
 • Birçok anne adayı egzersizin hamilelik ağrılarını hafiflettiğini ve stresi azalttığını söylüyor. Bunun yanı sıra egzersizler sizi doğum sancılarına hazırlamak konusunda da yardımcı olur.
 • Hamilelik sırasında herhangi bir şekilde egzersiz yapmaya devam ettiyseniz, doğum yaptıktan sonra ayağa kalkmak daha kolay olur. Yapmaktan keyif alacağınız, güvenli ve orta derecede dinamik bir aktivite seçmenizi öneririz. Yürüyüş ve yüzme hamile kadınlar için iyi seçimlerdir.

5 Haftalık Gebelik Kesesi:

5 haftalık gebelik kesesi rahim içerisinde vajinal yolla yapılan ultrason sonucu net şekilde görülebilir. Koyu renkli bir halka şeklinde görülen gebelik kesesi içerisinde kalp atışı olan embriyo da görülebilir. Ancak minik embriyo hala hızla büyüyen ve gelişen bir hücre kümesi şeklinde olduğundan ultrasonda minik bir beyaz nokta halindedir.

5 haftalık gebelik kesesi ultrason görüntüsü ortalama 8-10 mm boyutunda olur. Görüntü eşliğinde doktorunuz gebelik kesesinin çapını ölçer. İçerisinde embriyo olan kesenin ortalama çapı ise 1,5 – 2 cm civarındadır. Bu hafta içerisinde bebeğinizin kalbi de atmaya başlar ancak ultrasonda sesi henüz duyulmaz. Bebekte çalışmaya başlayan ilk organ olan kalp, dakikada ortalama 90-110 arasında atış yapar.

5 Haftalık Gebelik Kaç Aydır?

Hamile olduğunu öğrenen her kadın ‘Acaba kaç haftalık kaç aylık hamileyim?’ sorusunun cevabını öğrenmeye çalışır. Gebelik süreci toplam 40 hafta veya başka bir deyişle 9 ay 10 gündür. Buna göre 5-8 haftalar arası gebelik, 2. aya denk gelir.  Siz de eğer hamileliğinizin 5. haftasındaysanız, 2 aylık hamilesiniz demektir.

Gebeliğin 5. Haftası Belirtiler Nelerdir
Gebeliğin 5. Haftası Belirtiler Nelerdir

Gebeliğin 5. Haftası Annelerdeki Değişiklikler:

Genelde bu haftalar bazı belirtilerin başladığı haftalardır. Göğüslerde hassasiyet, mide bulantısı ve duygu değişiklikleri yaşanabilir. Bu durumlar normal olarak kabul edilmektedir. Duygu değişiklikleri ilerleyen haftalarda devam edebilir. Ailenizin desteği önemlidir ve sakin kalmalısınız gerekirse doktor desteği almalısınız. Hamileliğinizin 5. Haftasında aşırı salya, sık idrara çıkma, yiyeceklerden tiksinme ve aşerme gibi durumlar yaşanabilir.
Anne adaylarının çoğunda duygusal yönde değişiklikler tespit edilir. Emin olun bunu bir tek siz yaşamıyorsunuz. Gebelik sürecinin tadını çıkarmalısınız.

5 Haftalık Bebek Anne Karnında Hissedilir mi?

5 haftalık bebek anne karnında hissedilemez. Anne karnında bebek genellikle 7. haftadan itibaren hareket etmeye başlar. Henüz boyutu 2 cm civarında olduğu için bu hareketler ultrasonografik olarak görülebilir. Ancak anne adayının bu hareketleri hissetmesi mümkün olmaz. Anne adayları, bebek hareketlerini genellikle 16-20. hamilelik haftaları arasında hissedebilir.

5 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler:

5 haftalık gebelik dikkat edilmesi gereken listesi mevcuttur. Bebeğinizin en savunmasız olduğu dönem 5. ve 10. haftalar arası olmaktadır.  Bu haftalarda bebeğinizin organları oluşmaktadır. Embriyoya gelecek zarar doğum kusuruna neden olabilir. Gebeliğin 5. Haftasında yapılmaması gerekenler;

 • Toksik Maddeler : Uyuşturucu, sigara, alkol ve teratojen içeren bazı ilaçlardan uzak durmalısınız.
 • Enfeksiyonlar : Bu dönemde bebeğinize zarar verebilecek virüs ve bakterilerden uzak durulmalıdır. Bebeğinizin enfeksiyon kapması anne aracılığı ile olmaktadır.Gebelik döneminde birçok zararlı enfeksiyona karşı korunmalısınız.
 • Radyasyon : Hamilelik döneminde gerek duyulmadıkça röntgen, mr, tomografi çektirmemek en doğru davranış olacaktır. Çok gerekli durumlarda doktorunuz ile konuşarak karar vermelisiniz.
 • Yetersiz Beslenme :  Yetersiz ve dengesiz beslenme gebelik süresince bebeğinize zarar verecektir. Hamilelikte dengeli ve doğru beslenme bebeğiniz için oldukça önemlidir.

5 Haftalık Hamilelikte “beta hcg” Değeri Düzeyinde Kaç Olmalıdır?

Hamilelik döneminde kanda bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir.  Hamilelik döneminde düşük yapmayı engelleyen progesteron hormonunun düzenli seviyede üretilmesini sağlamaktadır. Sağlıklı gebelik ilerleyişinde sürekli yükseliş olmaktadır.
5 haftalık hamilelikte “Beta HCG” değeri 20 – 7300 mIU / ml arasındadır.

5 Haftalık Gebelikte İlişkiye Girilir mi?

Hamilelik döneminde birçok anne adayı bebeğinin zarar göreceği endişesiyle cinsel ilişkiden kaçınabilir. Halbuki her şeyin yolunda gittiği hamileliklerde doktorun onayıyla cinsel ilişkiye girilebilir. Ancak bazı durumlarda cinsel ilişkiye girmeniz sıkıntılı olabilir. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayı içinde düşük riski de olabileceği için doktorunuz 5 haftalık gebelikte cinsel ilişkiye girmeye izin vermeyebilir. 5 haftalık gebelikte cinsel ilişkiye girme konusunda mutlaka doktorunuzun tavsiyesini almalısınız.

5 Haftalık Hamilelik Ultrason Görüntüleri:

5 haftalık hamilelikte ultrasonda bebek görülür mü? Bebeğiniz artık susam tanesi büyüklüğündedir. Bebeğiniz hızlı gelişimine devam etmektedir.

5 Haftalık Hamilelik Ultrason Görüntüleri
5 Haftalık Hamilelik Ultrason Görüntüleri
5 Haftalık Hamilelik Ultrason Görüntüleri
5 Haftalık Hamilelik Ultrason Görüntüleri
Gebeliğin 5. Haftası Belirtiler Nelerdir?
5 Haftalık Hamilelik Ultrason Görüntüleri
#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.