Hamilelik

Gebeliğin 1. Haftası

Gebelik yaklaşık 40 hafta yani ay hesabıyla 9 Ay 10 Gün devam eden bir süreçtir. Tıbbi açıdan bakıldığında hamileliğinizin başlangıç tarihi son adet tarihinizin ilk günüdür. Yani hamile olduğunuzu öğrendiğiniz ay, son adet tarihiniz gebeliğinizin başlangıç tarihi olarak kabul edilir. Bundan dolayı gebeliğinizin ilk haftası aslında daha hamile kalmadığınız dönemdir. Yani aslında bu haftada gebe olduğunuzu bile bilmiyorsunuzdur.

Tıbbi olarak gebelik haftası hesabına göre yumurtlama son adet gününden itibaren 14. günde olduğu varsayılır. Gebelikte yapılacak olan tahliller, sağlık kontrolleri, muhtemel doğum tarihiniz san adet tarihine göre hesaplanmaktadır.

Bu nedenlerden dolayı, gebeliği bildiğimiz ay hesabıyla değil tıbbı olarak ifade edilen hafta hesabıyla yapmalıyız. Bu hesaba göre de gebelik 40 hafta sürmekte ay hesabıyla da 9 ay 10 güne tekabül etmektedir. Gebeliğin ay hesabıyla da yapılamayacağını da bilmemiz gerekir. Çünkü her 4 hafta 28 güne tekabül eder ama aylar bugünlerden daha fazladır. Bu nedenle gebelik ay hesabıyla 9 ay güne denk gelmektedir.

Esasen siz gebeliğinizi öğrendiğinizde ben 3 haftalık gebeyim diye ifade etseniz de hafta hesabına göre tıbben ilk adet tarihiniz baz alındığından aslında 5 haftalık hamile sayılırsınız. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bunun nedeni son adet tarihinizin baz alınmasıdır.

Tıbben gebeliğin aylarla ifade edilmesiyle, ultrason cihazları gibi teknolojik cihazlarda ölçümlerini hafta hesabına göre yapmaktadırlar.

Şunu da hatırlatmakta fayda var. “Gebelik” kelimesi daha çok hekimler tarafından kullanılırken “Hamilelik” kelimesi daha çok halk arasında yaygın kullanıma sahiptir. İki kelimede temelde aynı ifadedir diyebiliriz.

Gerek tıbbi açıdan gerekse sizin açınızdan karışıklıklara mahal vermemek adına her zaman hafta hesabı ile gebeliğinizi ifade edin. Yani hekiminiz sorduğunda yada bir sağlık kontrolünde yine gebeliğinizi hafta hesabıyla ifade etmeniz doğru olacaktır.

Bununla birlikte gebelik tıbbi açıdan 3 döneme ayrılmıştır. Bu dönmeler, 1-3 aylık döneme 1. trimester, 3-6 aylık döneme 2. trimester, 6-9 aylık döneme ise 3. trimester adı verilir.

 

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu