in

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Gönderi paylaş:

Hamilelik her anne adayının yaşamak isteyeceği en güzel duygulardan birisi diyebiliriz. Bu nedenle hamileliğin ilk belirtileri anne adayları tarafından üzerinde durulan önemli bir konudur. Erken hamilelik belirtisi yaşayanların yapmaları gereken ilk şey ise bu durumu hekime giderek doğrulatmak olacaktır.  Anne adayları için hamilelik serüveni en özel anlardır. Bu nedenle anne adayları hamileliği düşündüğü ilk andan itibaren her şeye dikkat ederler. Hayatlarının en anlamlı olan bu zamanlarında hamileliğe dair her şeyi bilmek ve öğrenmek istemektedirler.

Anne adayları hamileliği düşündükleri ve hamileliğe hazırlandıkları bu zamanda her şeye dikkat ederler. Günümüzde artık anne adayları hamilelikle ilgili çoğu bilgiye sahip olsa da yine de araştırma yoluna gitmektedir. Kesin hamilelik bilgisini jinekolog tarafından alacaklarını bilseler de erken hamilelik belirtilerini takip ederek hamilelikleri hakkında fikir sahibi olmak isterler.

Normal şartlarda anne adayları için hamileliğin en önemli belirtisi adet tarihinin 10 günden daha fazla gecikmesi olsa da bu zamanı bekleyemeyen ve sağlıklı bir cinsel hayatı olan anne adayları daha adet vaktine günler kala vücutlarındaki değişimleri izleyerek hamilelik belirtilerini gözlemlemek isterler.

Erken hamilelik tahmini hakkında fikir sahibi olmak, hamilelik şüphesi ile adet gününün gelmesini daha doğrusu gecikmesini beklemek için takip edilecek vücut tepkimelerini bilmek gerekir. İşte erken hamilelik belirtileri ve bilinmesi gerekenler;

Öncelikle konunun hassasiyetine binaen hemen ifade etmemiz gerekir ki, kesin ve yüzde yüz hamilelik bilgisi için mutlaka jinekolog doktoruna giderek kan verip tahlil sonucu almanız gerekmektedir. Hamilelik testi her ne kadar güvenli bir yol olsa da en kesin bilgi ancak kan tahlili ile ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle erken hamilelik belirtileri olarak anlatacağımız hususlar ancak hamilelik beklentisi için bir gösterge olabilir ve hamilelikten şüphelenmenize haklı bir sebep olabilir. Ancak bu belirtileri yaşamanıza rağmen hamile olmadığınızı duymaya hazırlıklı olmalısınız. Şimdi bu kadar ön bilgiden sonra gelelim erken hamilelik belirtileri nelerdir?

Öne Çıkan Erken Hamilelik Belirtileri

 • Adet gecikmesi

En belirgin erken hamilelik belirtisi adet gecikmesidir. Hamilelik beklentisi içerisinde olan anne adaylarının eğer adet günü 10 günden fazla gecikirse hamilelik beklentisi içine girebilir.

 • Hafif kanama ve akıntı

Gebeliğin ilk haftalarında lekelenme şeklinde kanama veya süt veya beyaz renkte vajinada meydana gelen kanama ve akıntılar embriyonun rahme tutunmasına bağlı olarak meydana gelebildiği için hamilelik belirtisi olarak değerlendirilebilir. Ancak hamileliğin devam ettiği zamanlardaki kanama tehlike arz edeceği için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

 • Göğüs ağrısı ve meme hassasiyeti

Östrojen, prolaktin ve progesteron hormonlarının salgılanması gibi hamileliğe bağlı olarak meydana gelen hormonsal değişikliklerden dolayı göğüs ağrısı ve memelerde hassasiyet ve duyarlılık meydana gelir. Bu göstergeler tek başına hamilelik göstergesi olmasa da gebelik belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Süt kanalları bu dönemde açılmaya başlamaktadır.

 • Yorgunluk ve uyku isteği

Hamileliğin özellikle ilk 3 ayı içerisinde artan progesteron hormonu nedeniyle hamilelerde yorgunluk ve uyku isteği ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle hamileliğin ilk 3 ayı içerisinde anne adaylarının normalden fazla uyuması ve yorgun hissetmeleri normaldir. 3 aydan sonra bu durum normale dönmektedir.

 • Mide bulantısı ve baş dönmesi

Hamileliğin yine ilk ayında yoğun olarak görünen mide bulantısı daha sonraki zamanlarda azalmaktadır. Sabah hastalığı olarak ta adlandırılan bu durum asla kendi başına hamilelik göstergesi olarak söylenemez. Ancak hamilelik yaşayan kadınların 4’te 3’ü mide bulantısı ve kusma yaşamaktadır. Baş dönmesi de erken hamilelik belirtileri arasında yer almaktadır.

 • Koku hassasiyeti

Koku hassasiyeti çoğu hamilede görünen bir durumdur. Sadece rahatsız edici kokulara değil parfüm gibi kokulara karşı da duyulan bu hassasiyet çoğu zaman mide bulantısı ve kusmaya da sebep olmaktadır.

 • İdrar kaçırma ve sık idrara çıkma

Hamileliğin ilk zamanlarında ve bebeğin baş kısmının mesaneye baskı uygulamasına bağlı olarak son zamanlarında ortaya çıkan bu durum da hamilelik belirtisidir.

 • Yoğun hissetme

Hamileliğin bir diğer belirtisi de olaylara karşı normalden fazla gösterilen reaksiyondur. Bu dönemde duygusal anlamda da oldukça hassaslaşan hamileler bu durumun normal olduğunu bilmelidirler.

 • Cilt problemleri

Gebelik lekeleri olarak ta adlandırılan cilt problemleri çoğu zaman kahverengi lekeler olarak kendini göstermektedir. Göğüs uçları, kasık, göbek ve meme uçlarında görülen bu lekeler hamile kadınların yüzde 70’inde görülebilmektedir.

 • Kabızlık

Hamilelik nedeniyle yavaşlayan sindirim sistemi kabızlığa da neden olabilmektedir. Böyle bir durumda doktorunuzdan izinsiz müshil gibi ilaçlar kullanmamalısınız.

 • Kasık Ağrıları

Hamilelerin yürümesini veya hareket etmesini engellemeyecek derecede kasık ağrıları 4 ve 5’nci haftalarda olabilmektedir. Embriyonun rahmin iç duvarına yerleşmesine bağlı olarak normal kabul edilen bu ağrılarla birlikte eğer vajinada kanama meydana geliyorsa bu durumda mutlaka doktora bilgi vermek gerekmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi anlattığımız durumların her biri kendi başına asla hamilelik teşhisi için yeterli değildir. Ancak hamilelikten şüphelenmeniz için geçerli nedenlerdir. Bu nedenle hamilelik beklentisi içinde olan kadınların bu durumları yaşaması halinde kesin hamilelik bilgisini almak için doktora gitmeleri ve kan testi ile kesin sonuç almaları gerekmektedir.

Bu konuyla alakalı olarak yerleşme kanaması yazımızı da mutlaka okumalısınız. Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.