Hamilelik

Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Erken gebelik testi, normal gebelik testlerinden önce regl gününe girmeden, regl gününüzden en erken 1 hafta önce yapılan ve hamile olup olmadığınızı gösteren hamilelik testidir. Erken gebelik testi normal hamilelik testleri gibi yine evde kendi başınıza yapılabilen bir hamilelik testidir. Erken gebelik testi idrardaki HCG hormonunuzu ölçümleyerek hamile olup olmadığınızı gösterir. Erken gebelik testi hamilemiyim diye merak eden kadınlara en hızlı sonucu veren testtir.

Erken gebelik testi ne zaman yapılmalı?

Erken hamilelik testi normal adet döngünüzde yer alan adet gününüz gelmeden 5-6 gün önce yapılmalıdır. Erken gebelik testini adet gününüzden 5-6. gününden daha erken uygularsanız doğru sonuç alamazsınız. En doğru sonuç adet gününüzden 5 gün önce yapılmalıdır. Negatif sonuç almanız durumunda adet gününüze 1-2 gün kala testi tekrarlayabilirsiniz.

Erken gebelik testi doğru sonuç verir mi?

Gebelik testlerinin hemen hepsi aynı mantıkta çalışır yani idrardaki HCG miktarına bakarlar. Ancak bazı durumlarda HCG hormonı idrara çok geç geçebiliyor. En kesin sonuç için her zaman kan testi yaptırmak gerekir.

Özellikle tüp bebek yaptıranlar bu testi çok yaptırmaktadırlar. Ancak unutmayalım ki test olumsuz sonuçlandı diye hemen ümitsizliğe kapılıp kendinizi boşa harap etmeyin. Çünkü tüp bebek tedavisinde hamilelik testinin doğru sonuç vermesi için 12 günlük bir süre var. Bugünden önce yapılan testlerin doğruluğu tartışmalıdır. Kesin olarak hamile olup olmadığınızı tüp bebek transferinden 12 gün sonra kesin öğrenebilirsiniz.

Eğer tek çizgi çıkarsa hamile değilsiniz, çift çizgi çıkarsa hamilesiniz, 1 çizgi net diğeri soluksa hamile olma olasılınığız muhtemeldir. Ancak unutmayın ki test sonucu ilk 5 dakika geçerlidir. Yani 2 saat sonra teste baktınız tek çizgiden çift çizgiye döndünyse bu bir anlam ifade etmez. Testiniz olumlu çıktıysa onaylatmak için hastaneye gidip kan testi yaptırabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu