in

Erken Adet Görme Hamilelik Belirtisi Midir?

Gönderi paylaş:

Erken adet görme bir çok kadının aklını karıştırır. Erken adet gören kadınların aklında hamilelik belirtisi şüphesi uyanabilir. Aslına bakılırsa adet görme hamile olunmadığını gösterir ancak burda bahsettiğimiz erken adette tam adet görülmez. Bu durumda da hamileliğin oluştuğunda görülen hafif adet belirtileri görülebilir. Bu da acaba hamilemiyim diye yoksa adet mi oldum diye kafa karışıklığına neden olur. Gelin durumu biraz açıklayalım.

Adet görmeye başlayan her kızda ilk iki yıl adet düzenindeki düzensizlikler normal olarak kabul edilir. Normal şartlarda yirmi sekiz günde bir gerçekleşmesi gereken periyot bir hafta daha kısa sürebilir ya da uzayabilir. Ancak iki yıldan sonraki adet düzensizlikleri akıllarda bazı soru işaretleri bırakabilir. Çok ciddi hastalıkların da habercisi olabilecek adet düzensizliği hafife alınmaması gereken bir durumken, aynı zamanda hamilelik gibi mükemmel ve kutsal bir şeyin de habercisi olabilir.

Ancak genelde adet gecikmesi hamilelik belirtisi olarak algılanır. Çünkü hamile kaldıktan sonra kadınlarda yumurtlama hamilelik süresi boyunca duraksar ve dolayısıyla regl olunmaz. Ancak son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan bir şey var ki, erken adet görmenin de hamileliğin habercisi olabileceğinden söz ediliyor. Peki, gerçekten erken adet görme hamilelik belirtisi mi?

Erken Adet Görmenin Sebepleri Nelerdir?

İlk adet görmeye başlayan kişilerde normalde yirmi sekiz günde bir gerçekleşen adet düzeni daha tam düzenine oturmadığı için yirmi bir ila kırk beş gün arasında değişen zaman aralıklarında da görülebilmektedir. Bu durum ilk yıllarda normal olarak kabul edilir. Yetişkin kadınlarda ise yirmi bir gün ile otuz beş gün arasında süren adet düzenleri yine olması mümkün olarak kabul edilir ancak otuz beş günlük periyod gecikme, yirmi bir günlük periyod ise erken adet görme olarak adlandırılır.

Erken adet görme stres seviyesinin aniden ve hızlı bir şekilde yükselmesinden, hava değişikliğinden, herhangi bir başka hastalıktan, hastalığa ya da diğer nedenlere bağlı olarak kullanılan ilaçlardan, yaşam düzeninin bir anda değişmesinden kaynaklanabileceği gibi erken adet göme hamilelik belirtisi mi sorusunun cevabı kesinlikle evet olmamakla birlikte bu da ihtimal dâhilindedir.

Erken Adet Görme Gebeliği Nasıl Etkiler?

Erken adet görmenin gebelik belirtisi olarak algılanmasının en önemli sebebi erken görülen adet döneminde normal düzendeki yirmi sekiz günlük düzene göre düşünüldüğünde kadındaki yumurtlama miktarının ve yumurtaların kalitesinin maksimum düzeyde olmasıdır. Yanlış bir algı olarak erken adet görmek gebe olduğunuz anlamına gelmez, adet görüyorsanız gebe değilsinizdir ancak hamile kalmak istiyorsanız bu aşamayı iyi değerlendirebilirsiniz.

Eğer gündelik hayatınıza baktığınızda çok uzun zamandır düzenli bir şekilde adet görürken birden erken adet görmeye başlamışsanız ve erken adet gördüğünüz dönemde de periyodunuz yalnızca birkaç gün sürüyorsa, bu dönemdeki kanamanız vücudunuzun çocuk sahibi olmak için fazla hazır olmasından ve gereğinden çok hormon salgılamasından kaynaklanabilir.

Bu dönemde çocuk sahibi olmak isterseniz eşinizle yaşayacağınız çiftleşmenin hamilelikle sonuçlanma ihtimali oldukça fazladır. Ancak bu yine de kesinlikle hamileliğin gerçekleşeceği, sürecin bu yönde gelişeceği anlamına gelmemektedir. Birçok çift tam da bu noktada yanılgıya düşerek erken adetin kesinlikle hamilelik sonucu kaynaklanan küçük bir kanama olduğu, ya da bu dönemde cinsel birliktelik yaşarlarsa kadının kesinlikle hamile kalacağı gibi bir yanlış anlamaya sahiptir. Ancak bu durum doğruluk payı olan bir durum değildir. Bunlar yalnızca ihtimal dahilindedir. Erken adet görme ile birlikte bu belirtiler de varsa:

Erken adet göme hamilelik belirtisi mi sorusunun cevabı bir yana eğer vücudunuzda erken adet görmenin yanı sıra meme uçlarında hassasiyet, ekşi ya da tatlı şeylere karşı aşırı bir istek, yorgunluk, vajina kısmında renk değişimi, genellikle renkte koyulaşma, sabahları ilk kalktığınızda midenizin bulanması gibi belirtiler de gözleniyorsa vücudunuz hamile olmasa bile hamile olmak için hazır bir durumda demektir. Bu dönemi verimli kullandığınızda çocuk sahibi olma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Bu konuyla alakalı olarak yerleşme kanaması nedir? yazımızı da okumalısınız. Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

2 Comments

Leave a Reply
  1. Merhaba ben ağustos 20 rengle olmuştum ama gnum gelmeden eylülde gene oldum eylül 2 de bu hamilelik belirtisi olabilirmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.