in

Enteresan Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Gönderi paylaş:

Enteresan hamilelik belirtileri farklı özellikler gösterebilir. Enteresan hamilelik belirtileri gösterdiğini düşünen her kadın merak edip araştırır.  İlginç olan gebelik belirtilerinin her zaman kesin net sonuçlar ile karşımıza çıkmayacağıdır. Çünkü yüzde yüz hamileyim diyebilmeniz için kan testi yaptırmanız mutlak hamile olduğunuzu kanıtlayan tek şeydir.

Hamileliğin bir çok belirtisi olsa da bu belirtiler yüzde yüz hamile olduğunuzu göstermez ancak kuvvetle muhtemel  hamileliğinizin işaretidirler.  Aaaa midem bulanıyor başım dönüyor, kusuyorum demek hamile olduğunuzun önemli bir göstergesi olsa da yüzde 20 ihtimalle hamile olmayabilirsiniz.

Peki gelin enteresan hamilelik belirtilerini gözden geçirelim. Ancak bu belirtilere bakıp aaa hamilemiyim diye korkmanıza gerek yok. Bu belirtiler hamile olduğunuzu gösterir ama kanıtlamaz.

Enteresan Hamilelik Belirtileri

 1. Uyku hali (Sürekli uyuklama isteği hamileliğin önemli bir göstergesidir. )
 2. Gözün beyaz kısımlarında oluşan sarılaşma.
 3. Ağızda oluşan metalik tat.
 4. Sık sık idrara çıkma isteği.
 5. Fazla gaz çıkarmak.
 6. Bazı besinlere karşı aşırı istek.
 7. Kısa kısa baş dönmeleri
 8. Aşırı duygusal duruma bağlı duygu patlamaları.
 9. Göğüslerde aşırı hassasiyet, sızı ve ağrı şeklinde olabilir.
 10. Sürekli yorgunluk hali.
 11. Ciltte güzellik oluşması.
 12. Kuyruk sokumunda bel ağrısı yine hamilelik belirtisi olabiliyor.
 13. Enteresan gelişen baş ağrıları.
 14. Regl tarihinin gecikmesi.
 15. Karında şişkinlik.
 16. Kokulara karşı aşırı hassasiyet.
 17. Basenlerde genişleme.
 18. Hafif kanamalar.

Enterasan hamilelik belirtilerini yukarda ifade etmeye çalıştık. Göreceğiniz üzere yukarıda bir çok belirtiyi saydık. Bunların bir çoğu size enteresan gelebilir. Genelde bu belirtilerin biri yada bir kaçı bir arada görülebilir. Bu belirtiler sizin kesin hamile olduğunuzu göstermese de büyük ihtimalle hamile olduğunuzun işaretidir.

Enteresan hamilelik belirtileri her zaman görülmeyeceğini unutmayınKesin hamile olduğunuzu anlamanın en temel yolu gebelik testi sonrasında ise kan testi yaptırmanızdır. Gebelik testinin de bazen yanılabildiği göz ardı edilmemeli ve kan testine başvurulmalıdır.

Bu test eğer pozitif çıkarsa hamilesinizdir. Ancak yine kan testi yaptırarak kandaki beta hcg değerine baktırmanın gerekir. Beta hcg değeriniz 50 değerinin üzerinde ise kesin hamile olduğunuz belgelenmiş olur. Yani eşe dosta komşuya yada kocanıza hamileyim diyebilmeniz için kan testi yaptırmanız gerekli olduğunu unutmayın.

Enteresan olan ise bazı durumlarda bu belirtilerin hiç birinin görünmeyeceği bazen hepsinin görünebileceği bazen de bir kaçının bir arada görüneceğidir. Hamilelik belirtilerinin ilk ortaya çıktığı durum ise yerleşme kanamasıdır diyebiliriz. Yerleşme kanaması hamileliğin ilk habercisi olarak ortaya çıkar. Çünkü yerleşme kanaması regl tarihinden önce görünür ve embriyonun rahim duvarına yerleştiğini bize haber verir. Bu da hamileliğin ilk göstergesidir diyebiliriz.

Hamilelikle ilgili bilimsel kesin kanıt olarak sayabileceğimiz tek şey kan testi ve ultrasondur. Çünkü bir çok belirtinin farklı nedenleri olsada son aşamada mutlaka kan testi yaptırarak hamile olunduğu kesinleştirilir. Daha sonra üzülmemek adına bu mutlaka gereklidir.

Sağlıcakla Kalın.


Aşağıdaki Konuyla İlgili Yazılarımızı da Okumalısınız

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar?

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Erken Adet Görme Hamilelik Belirtisi Midir?

İmplantasyon (Yerleşme) Kanaması Nedir? Nasıl Hesaplanır?

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

17 Comments

Leave a Reply
 1. Harika bir site. Herkese foruma katılıp bilgilenmesini öneriyorum bir bayan olarak. Kadınca herşeye ulaşabilir bilgi edinebilirsiniz. Tavsiye ederim

 2. Bu belirtileri aldığım zaman neler olacağını anlamış oldum ve önceden bilgilenmis oldum teşekkür ederim

 3. Bu belirtileri aldığım zaman neler olacağını anlamış oldum ve önceden bilgilenmis oldum teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.