Hamilelik

Ella Ertesi Gün Hapı Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli?

Olanlar oldu ve korumasız cinsel bir ilişki yaşadınız. Ella ertesi gün hapı kullananlar arasına girdiniz yada yeni gireceksiniz. Peki ella ertesi gün hapı kullananların bilmesi gerekenler nelerdir? gelin birlikte fikir sahibi olalım. Yazımıza başlamadan önce ertesi gün haplarının bir doğum kontrol yöntemi olmadığını hatırlatalım. Yani aklınızda şu varsa silin. İşte korumasız cinsel ilişki yaşarım sonra bir ertesi gün hapı kullanırım ve hamile kalmam gibi bir düşünce sizi hüsrana uğratır. Bunun nedeni doğum kontrol yöntemleri sizi hamilelikten yüzde 99 korurken ertesi gün hapları bu koruma oranını yakalayamazlar ve büyük sağlık sorunlarına yol açabilirler.

Şimdi öncelikle ella ertesi gün hapı hangi zaman diliminde kullanılmalıdır ona bakalım. Ella ertesi gün hapı korumasız cinsel ilişkiden hemen sonra ilk 5 saat içinde kullanılması hamileliği önemli ölçüde önleyecektir. Yine 72 saate kadar bu ilaç kullanılabilir ancak korunma yani hamile kalma oranı ilerleyen saatlerde artacaktır. Yani korumasız cinsel ilişkiden hemen sonra bu ilacın ilk 5 saat içinde alınması oldukça önemlidir.

Peki bu ilaç nasıl etki ediyor ona bakalım. Ella ertesi gün hapı Ulipristal Asetat denen bir madde içerir ve bu madde spermin kadın rahminde yer alan yumurtayı döllemesini önler. Burdan hemen şunu anlıyoruz. Eğerki cinsel birleşmeden hemen sonra ertesi gün hapı aldınız ancak sperm yumurtayı döllediyse bu hap hiç bir işe yaramayacaktır. Bu nedenle bu hap ilk 5 saat içinde alınmalıdır ki koruma oranı artsın. Yoksa yine 5 güne kadar kullanılabiliyor ancak korunma oranı oldukça düşüyor. Yani saatler ilerledikçe hamile kalma olasılığınız artıyor.

Peki ella ertesi gün hapı kullananların yaşadıkları sıkıntılar nelerdir gelin onlara bakalım. Öncelikle bu ilaç bir doğum kontrol hapı değildir ve sürekli kullanılamaz. Bunun nedeni ella adet düzensizliğine, bulantı kusmalara ve hormon bozukluklarına yol açar. Ancak doğum kontrol hapı ise adetinizi düzene sokarken çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaz. Bu nedenle ertesi gün hapı bir doğum kontrol yöntemi olarak tercih edilmemelidir.

Ella ertesi gün hapı kullandınız ve yarım saat bir saat sonra kustunuz ne yapacaksınız? Eğer bulantı kusma yaşadıysanız ilk saat içinde ilacı tek doz ve tekrar almanız gerektiğini unutmamalısınız. Eğer aradan 2-3 saat geçtikten sonra kusma görüldüyse hekiminize danışıp ilacı ona göre kullanmalısınız. Eğer 7-8 saat sonra kusmuşsanız ilacı tekrar almanıza gerek yoktur. Hamilelikte de bu ilacın kullanılmaması gerektiğini unutmayın.

Ella ertesi gün hapının yan etkileri nelerdir? Bu ertesi gün hapı kullananların yaşadıkları sorunlara göz gezdirelim. Yan etkilerinin yanı sıra bu hapa güvenenlerin yüzde 50-60’a yakınının hamile kaldığını unutmayın. Yani önleminizi önceden alın ve yukarıdaki hususlara dikkat ederek ilacı kullanın. Yan etkilerine gelecek olursak;

  1. Baş ağrısı ve baş dönmesi
  2. Bulantı kusma
  3. Kasık ve karın ağrıları
  4. Duygu durumunda görülen ani değişimler
  5. İştah açılması neticesinde kilo alımı
  6. Göğüs hassasiyeti
  7. Odaklanma sorunları
  8. Halsizlik ve bitkinlik gibi yan etkileri yaşamanız muhtemeldir.

Bu ilaçla beraber alkol ve uyuşturucu benzeri ilaçların kullanılmaması gerektiği, bir haftada birden fazla kez kullanmamanız gerektiğini, karaciğer rahatsızlığı olanların bu ilaçtan uzak durması gerektiğini, hamilelikte kullanmamanız gerektiğini unutmayın. Ve en önemlisi hekiminize danışarak bu ilacı kullanın yada daha iyisi bu ilaç hiç bulaşmadan doğum kontrol yönteminizi titizlikle uygulayın.

Ella ertesi gün hapı çok acil durumlarda kullanılabilecek ve ilk saatlerde kullanılmasıyla çok etkili olan acil durum doğum kontrol yöntemi diyebiliriz. Fiyatı 2020 yılı için iyice artmış ve şu an 100 TL civarlarında satılıyor. 100 TL ye zaten bir adet hap verildiğini unutmayın.  Sağlıcakla Kalın.

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar?

Doğum Kontrol Hapları Hakkında Aklımıza Takılanlar ve Cevapları

 

 


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu