Hamilelik

Cinsel İlişkiden Sonra Kanama Olursa Hamile Kalınır Mı?

Cinsel ilişkiden sonra nadir de olsa vajinal kanama görülebilir. Peki ilişkiden sonra kanama olursa hamile kalınır mı sorusu aklınızı kurcalıyor olabilir. Aslına bakarsanız ilişki sonrası vajinal kanama çok nadir görülür ancak görüldüğünde kanama yaşayanların da kafalarının karışması normal. Peki vajinal kanama neden olur ve kanama olursa hamile kalınır mı sorularına biraz açıklama getirelim. İlk olarak ilişki sonrası vajinal kanama neden olur sorusuna bakalım?

Cinsel İlişki Sonrası Neden Kanama Olur?

Konuya vakıf olmayanlar için hemen durumu açıklayalım. Cinsel ilişki sonrası kanama görülmesi bir sorunun habercisidir. Normal durumlarda hiç bir şekilde kanama olmaz. Eğer kanama olduysa mutlak süretle bir sorun olduğunu gösterir. Tabi ilk gece kızlık zarının bozulması nedeniyle oluşan kanama bu durumun dışındadır.

Peki ilişki sonrası kanama nedenlerine bakalım?

  1. İlk olarak ilişki sırasında yaralanmalar ve sert cinsel ilişki nedeniyle ilişki sonrası kanamalar olabilir.
  2. Cinsel kuruluk nedeniyle sürtünmeye bağlı yine kanama olabilir.
  3. Vajinal enfeksiyonlar yine kanamaya neden olabilir.
  4. Serviks veya rahimde oluşan polipler nedeniyle kanama olabilir.
  5. Endometriyoz ve servikal displazi gibi hastalıklarda da yine kanama görülebilir.
  6. Yine kan hastalıkları nedeniyle kanama görülebilir.
  7. Son olarak ta kanser türevlerinde yine bu tür kanamalar görülebilir.

Yukarıda görüldüğü üzere cinsel ilişki sonrası kanama nedenlerinin hiç biri normal bir süreç değildir ve mutlaka bir sorunu bizlere gösterir. Şimdi gelelim asıl sorumuza;

Cinsel ilişki sonrası kanama olursa hamile kalınır mı?

Cinsel ilişki sonrakı kanama nedenlerine baktığımızda bizlere açık ve net olarak herşeyi söylüyor aslında. Cinsel ilişki sonrası kanama olursa elbetteki hamile kalınabilir. Çünkü hamileliği engelleyen her hangi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenler cinsel ilişki yaşadıktan sonra kanama olduysa hamile kalabilirsiniz. Ancak bu yüzde yüz hamile kalacağınız anlamı taşımaz.

Peki ya ilişki sonrası adet kanaması olursa hamile kalınır mı?

Bazen cinsel ilişkinin hemen ardından adet kanaması yaşanabilir. Bu tür durumlarda hamile kalma olasılığınız oldukça düşüktür ancak bu hamile kalmayacağınız anlamına gelmez. Böyle bir durumla karşılaşmanız durumunda hamile kalma olasılığınız vardır diyebiliriz.

Bu nedenle cinsel ilişkiden sonra kanama yaşamışsanız hamile kalmam diye düşünmeyin ve ertesi gün hapı alın. Hamilelik düşünüyorsanız ertesi gün hapı almanıza gerek yoktur. Adet kanaması içinde aynı durum geçerlidir.

Son olarak şunu söyleyelim. Eğer cinsel ilişki sonrası kanama oluşmuşsa bu kanamaların nedeni büyük bir sorunun habercisi olabilir bu nedenle mutlaka hekiminize başvurmanızda yarar vardır.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu