Hamilelik

Bebeğin Anne Karnında Hareketli Olması

Bebeğin anne karnındaki yeri daraldıkça anne bebeğin hareketlerini daha da hisseder. Anne adaylarının bu anı sabırsızlıkla beklerler. Bütün anne adayları bebeklerini ilk kez hissedecekleri anı büyük bir sabırsızlıkla beklerler. Bebeğin ilk tekmelerini hissetmek onlara her şeyin yolunda gittiğini gösterir. İlk kez anne olacak kadınlar, bebeğin ilk vuruşlarını hemen ayırt edemeyebilir. Gebeliğin 17. haftasından sonra bebek artık tekmelemeye başlar. Fakat bebeğin bu belli belirsiz hareketlerini ancak daha önceden anne olmuş kadınlar hissedebilir.

Yeni anne olacak olanlar ise ancak 20. haftadan itibaren beklerinin kıpırtısını duyabilirler. Aslında bebek yedinci haftadan sonra hareketlenmeye başlar. On altıncı haftada da karnınızı okşamanızı hisseder. Bebeğiniz henüz çok küçük olduğu için onun hareketlerini algılayamazsınız.

Ama minik bebeğiniz taklalar atarak, sağa sola dönerek, geniş hareket alanını sonuna kadar değerlendirir. Karnınız büyüdükçe bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başlarsınız. Altıncı aydan itibaren bebek ayağını, dizini veya poposunu hareket ettirdiğinde karnınızdan görülebilecek duruma gelir.

Hamileliğin son ayında hareketler daha çok hissedilir

Gebeliğin son ayında artık bebeğin anne karındaki yeri daralmaya başlar. Bu nedenle de bebek daha az hareket etmeye başlar, ama hareketleri daha çok hissedilir. Çoğu bebek gebeliğin 34. haftasında artık doğum pozisyonundadır; yani başını aşağıya doğru vermiştir. 34. haftadan itibaren bebek tekmelediği zaman daha çok diyaframınıza doğru tekmeleyeceği için nefes alma ihtiyacı duyarsınız. Ya da bebeğin başı aşağı yani mesaneye doğru basınç yapar.

Bütün anneler bebeklerinin tekmelemelerinden mutludur, ama bir de gece tam uyurken tekmelemeseler! Bir çok gebe kadın bundan şikayetçidir. Tam günün stresinden kurtulup dinlenecekken bebek birden hareketlenmeye başlar.

Bebeğin neden özellikle annesi dinlenmek için uzandığında tekmelediğinin açıklamasına gelince; Gündüz, anne hareket ettiğinde çocuk karında sallanır, bu da sakinleşmesine neden olur. Ama anne yattığı zaman çocuğun alışık olduğu sallanma durur. Çocuk da alışkanlığını devam ettirebilmek için kendisi hareket etmeye başlar.

Neyse ki bebeklerin çoğu gebeliğin 32. haftasından itibaren bir nebze de olsa annelerinin uyku düzenine uyum sağlar. Bebeğinizin hareket etmesi sağlığının yerinde olduğunun göstergesidir. Bazı doktorlar doğanın, dönme, gerinme, parmakları kıpırdatmak gibi hareketleri, uzuvların dengeli gelişmesi için gerekli gördüğünü ve doğmadan önce ki bu antrenmanın bebeği hayata hazırladığını düşünüyor.

Değerli anne adayları anne karnında bebeğin hareketli olmasının bir takım sebepleri olduğunu unutmayın. Bu konuyla ilgili;

  1. Anne karnında hareketli bebek doğunca nasıl olur?
  2. Anne karnında bebeğin çok hareketli olmasının sebepleri

yazılarımızı da okuyabilirsiniz.  Sağlıcakla Kalın.

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu