in

Anne Karnındaki Bebek Ne Zaman Annenin Yediklerinden Beslenir?

Gönderi paylaş:

Yeni anne adayları anne karnındaki bebek ne zaman annenin yediklerinden beslenir diye merak ederler. Esasında hamilelik başlı başına bir mucize olduğu gibi anne karnındaki bebeğin de beslenmesi bu mucizenin bir parçasıdır.

Burada bebeğin anne rahmin bağlanmasından doğuma kadar olan beslenmesiyle alakalı net bilgi vereceğiz ki aklımızdaki bu soruyu da cevaplamış olalım. Gelin anne karnında bebeğin ne zaman annenin yediklerinden beslenir sorusunu cevaplayalım.

Öncelikle bebeğin anne karnında nasıl beslendiği hakkında bilgi verelim ki konuyu daha iyi kavrayabilelim.

Gebelik oluştuktan yani erkekten gelen sperm ve anne adayındaki yumurtalar döllendikten sonra hamilelik süreci başlar. Spermle yumurtanın birleşmesiyle birlikte oluşan embriyonun hayatına devam edebilmesi dışarı atılmaması için anne rahmine orada da anne rahminin duvarına tutunur.

Anne Karnındaki Bebek Ne Zaman Annenin Yediklerinden Beslenir?

İşte anne rahmine tutunan embriyo anne rahminin duvarından beslenmeye başlar. Daha sonra ise geliştikçe büyür ve anne rahim duvarından ayrılır.

Ayrılırken anne rahmiyle arasında bir bağlantı oluşur bu bağlantıya kordon bizim bildiğimiz adıyla göbek bağı oluşur.

Bebek önce rahim duvarından anneden gelen kanla beslenirken daha sonra bu kordon vasıtasıyla beslenmeye devam eder. Bu beslenme doğum olana kadar devam eder.

Anne rahminde yer alan bebeğin acıkma duygusu yoktur zaten tüm akciğerleri ve ağzı anne rahim sıvısıyla doludur.

Bu nedenle anne rahmindeki bebek yukarda anlattığımız gibi tamamıyla anneden kordon vasıtayla gelen kana beslenir. Sonuç olarak şunu net olarak bilmelisiniz ki hamileliğin başlamasıyla birlikte bebek anneden gelen kanla beslenir.

İhtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri anneden kordon vasıtayla gelen bu kan üzerinden alır. Buraya kadar zaten konuyu önemli ölçüde açıkladık peki gelelim sorumuzun özet cevabına.

Anne karnında bebek ne zaman annenin yediklerinden beslenir sorusuna vereceğimiz cevap esasında hamileliğin başlamasıyla yani embriyonun rahim duvarına tutunmasıyla bu beslenme süreci başlar.

Daha sonra da göbek bağıyla bu beslenme devam eder. Doğumla birlikte kordon anneden kopar ve doğum gerçekleşir.

Aklımıza şöyle bir soru gelebilir. Tamam bebek hamileliğin başlamasıyla birlikte anneden besleniyor ama ne zaman annenin yedikleri bebeğe ulaşır ve bebek beslenir.

Onu da şöyle açıklayalım. Anne meyve olsun sebze olsun yedikleri anne midesinde sindirilip anne kanına geçer geçmez aynı zamanda anne kanıyla beraber bebeğe ulaşır ve bebek annenin yediklerinden beslenmeye başlamış olur.

Annenin yediklerine göre değişir misal hızlı emilimi olan çikolota gibi yiyecekler hemen kana karıştığı için doğrudan anne kanıyla bebeğe ulaşır.

Ama bağırsaklarda geç emilimi olan yağ protein gibi besinler 1-2 saat anne bağırsaklarından emilerek önce anne kanına daha sonra da bebeğe ulaşır.

İşte canımız yavrumuz bebeğimiz dünyaya gelene kadar herşeyiyle anne kanından gelenlerle bu şekilde beslenir. Bu nedenle hamilelikte yediklerimize ve tükettiklerimize çok dikkat etmeliyiz. İşte kilo almayayım diye beslenmemizi ihmal etmemeli yeterli ve dengeli beslenmeliyiz ki bebeğimiz de herşeyiyle gelişimini tamamlasın.

Burada unutulmaması gereken çok önemli bir hususta şudur. Bebeğin anne kanından gelenlerle beslendiğini söylemiştik.

Anne kanında olan yararlı besinlerin bebeğe ulaştığı gibi anne kanında olan zararlı şeyler de bebeğe ulaştığı unutulmamalıdır.

Nedir bunlar; işte alkol olsun, sigara olsun veyahut uyuşturucu maddeler olsun anne kanına karıştığı andan itibaren bebeğe de ulaştığı unutulmamalıdır.

Hamilelik süresince kesinlikle bu zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Özellikle alkol, uyuşturucu ve sigara gibi zararlı alışkanlıkların anne kanından bebeğe geçtiği unutulmamalı ve bebeğin gerek fiziksel gerekse beyinsel gelişiminin zarar gördüğü unutulmamalıdır.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.