Hamilelik

Anne Karnındaki Bebek İçin Folik Asitin Önemi Nedir?

Folik asit, hücre bölünmesi ve merkezi sinir sistemi için çok önemli bir yapıtaşıdır. Anne rahmindeki bebek, gelişimi için neye ihtiyacı varsa hepsini annesinden alır. Göbek bağı ve plasenta anne ile bebeğini birleştirerek, bebeğin gıdasız kalmasını engeller. Gebelikte bebeğin besin ihtiyacını karşılamak için genelde dengeli ve sağlıklı bir beslenme yeterlidir.

Bol enerji veren karbonhidratlar (tahıl ürünleri), vitaminler (sebze ve meyveler), hazmı kolay protein (et ve balık) ve biraz yağ ile dengeli bir beslenme planı şekillenmiş olur. Ancak beslenme uzmanları, bu beslenme planının hamile kadınlar için yeterli olmadığını söylüyorlar. Çünkü yapılan beslenme planlarının içine çok önemli bir vitamin dahil edilmez. Bu, doğmamış bebek için çok önemli olan folik asittir.

Folik asit nedir?

Folik asit, suda çözülen bir B grubu vitaminidir. Özellikle ıspanak, brokoli, marul gibi yeşil sebzelerde bolca bulunan folik asit aynı zamanda tahıl ürünlerinde, ciğerde, mayada ve bazı peynir çeşitlerinde yer alır. Doğada bu kadar sıkça rastlanmasına karşın folik asit ışığa ve ısıya karşı çok duyarlıdır. Folik asit, pişirildiği taktirde çözülerek suya karışır.

Eğer yemeğin suyu tüketilmez, hatta dökülürse bu vitaminin vücudumuza hiçbir yararı olmayacaktır. Ancak sebzeleri taze olarak yemek de çok fazla yarar sağlamaz. Çünkü sebzelerin muhafaza edildikleri materyaller sayesinde folik asit kolayca yok olur. Bu nedenle bebek beklemeyen kadınların bile folik asit alma oranları yüzde 80 kadar. Oysa anne adaylarının folik as ihtiyacı yüzde 100 daha fazla (400 mikromiligram’dan 800 mikromiligram’a artar).

Folik asit ne işe yarar?

Folik asit, hücre bölünmesi ve merkezi sinir sistemi için çok önemli bir yapıtaşıdır. Anne karnında bebek, bu vitamin sayesinde sağlıklı gelişebilir. Annenin ise, bu vitamin sayesinde damarları genişler, göğüsleri ve rahmi kolayca büyür. Çok önemli işlevleri olan bu vitaminin büyük oranda eksikliği ise, bebeklerin omurgalarının tam olarak kapanmadan doğmasına yol açar. Aynı zamanda eksikliği merkezi sinir sistemi anomalilerine sebep olur.

Folik asitin bu doğuş anomalilerine nasıl yol açtığı henüz tam olarak bilinmiyor. Ancak yapılan araştırmalar, hamilelik döneminde folik asiti ilaç şeklinde alan kadınların bebeklerinin omurgalarında doğuş anomalilerine rastlanmadığını ortaya koymuş. Aynı zamanda erken doğum ve düşük gibi, diğer gebelik komplikasyonları da folik asit eksikliğinde ortaya çıkabiliyor.

Folik asit ilaçları anne ve bebeği koruyor

Tüm bu nedenlerden dolayı jinekologlar ve çocuk doktorları gebelikte folik asit ilaçlarının alınmasını önemle vurguluyorlar. Özellikle gebeliğin başından itibaren folik asit ilaçları alınmalıdır. Çünkü omurga döllenmenin 23. ila 28. gününde kapanmaya başlıyor. (Bu dönemlerde doğmamış bebek henüz 12 mm uzunluğunda oluyor.) Bazı anne adayları folik asit ilaçlarının yan etki yapmasından korkar. Oysa tam tersi, folik asit doğuş anomalilerini engellediği gibi aynı zamanda çocuğun ileride kireçlenmeye ve belirli kanserlere yakalanmasını da önlüyor.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu