Anne Karnındaki Bebeğin Hareket Etmesi İçin Ne Yapılmalı?

Rüzgar Toprak
Anne Karnındaki Bebeğin Hareket Etmesi İçin Ne Yapılmalı?

Hamilelikte anne karnında bebeğin hareket etmesi için ne yapılmalı? diye meraklanan annelerin, merak etme nedeni elbette bebekle ilgili endişeleridir.  Bu endişenin en temel nedeni elbetteki  hamile annelerin bebekleri belirli bir süre hareket etmemesi olabilir. Bazende bebeği hareketlendirerek bebeklerinin tekmelerini anneler hissetmek isterler. İlk kez anne olacak olan hanımlar bebeklerinin hareket etmesini dört gözle beklerler. Bu onlar için apayrı bir anneliğe adım atma heyecanıdır. Gelin hep beraber anne karnındaki bebeğin hareket etmesi için ne yapılmalı? sorusuna cevap verelim.

Bazı bebekler anne karnında hamileliğin 15. haftasından itibaren hareketlenmeye başlarlar. Hamileliğin 24. haftasına gelindiğinde ise bu hareketlilik iyice hissedilir hale gelir. Bu haftadan sonra bebek hareketleri dışardan da hissedilebilir. Sağlıklı bir bebek hamileliğin 24. haftasından itibaren 100-150 arası hareket eder ancak anne adayı bu hareketlerin hepsini hissedemez. Bebeğiniz 2 saatte en az 10 defa hareket ettiğini hissetmeli ve saymalısınız. Eğer rakam düşükse bir sonraki 2 saatte yine aynı şekilde bu sayımı tekrarlamalısınız. Eğer rakam 10 defadan az ise yada yoksa hekiminize başvurmanız gerektiğini unutmayın.

Peki bebeğinizin hareketlerini nasıl artırabilirsiniz?

 • Öncelikle çok hızlı olmamak şartıyla evin içinde veya dışarda yapacağınız bir yürüyüş bebeğinizin hareketlerini artıracaktır.
 • 22. haftadan itibaren bebeğinizin görme duyusu gelişeceği için karnınıza tutacağınız bir fener yine aynı şekilde bebeğinizin hareketlerini artırır.
 • Portakal suyu ve süt içmek anne sindirim sistemini hareketlendireceği için bebeğinizin hareketleri de artar.
 • Çok hafif bir şekilde karnınıza tık tık şeklinde dokunmanız da yine bebeğinizin hareketlenmesini sağlar.
 • Enerji miktarı yüksek tatlı özellikle çikolata gibi yiyecekler yemeniz yine aynı şekilde bebeğinizin hareketlenmesini sağlar.
 • Kulaklıkla müzik dinletmek yada bebeğinizle konuşmak ta yine onun hareketlerini artıracaktır.
 • Yatağa sol tarafınıza yatmak bebeğin alanını daraltacağından yine bebeğiniz hareketlenecektir.
 • Özellikle çikolata yemenin bebeğin hareketlerini artırdığını bilmelisiniz.

Bazı önemli noktaları hatırlatmakta yarar var, yorgun olduğunuzda yada dinlenmeye geçtiğinizde bebeğinizin de dinlenmeye geçtiğini yada uyuduğunu unutmayın. Bu durumda hareketlerin azalması normaldir. Özellikle 16-24 haftalar arası bebeğinizin daha küçük olduğunu ve hareketlerin hepsini hissedemeyeceğinizi unutmayın.

Son haftalarda bebeğinizin yeri daraldığından hareketlerini çok hissedersiniz. Eğer 2 saat bebeğinizin hareketlerini hiç hissetmesseniz yukarıdakileri deneyin yine hareket yoksa hekiminize başvurmayı unutmayın.  Rabbim sağlıkla ve huzurla evladınızı kucağınıza almanıza yardım etsin.

 1. Anne karnında bebeğin çok hareketli olmasının sebepleri
 2. Anne karnında hareketli bebek doğunca nasıl olur?
 3. Bebeğin Anne Karnında Hareketli Olması

Yazılarımızı da okumalısınız.  Sağlıcakla Kalın.

Benzer Yazılar

1 yorum

Bebeğin Anne Karnında Hareketli Olması Sağlıklı Olduğunu Gösterir 12 Şubat 2020 - 11:03 am

[…] Anne Karnındaki Bebeğin Hareket Etmesi İçin Ne Yapılmalı? […]

Yanıtla

Yorum Bırak

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız. Kabul Ediyorum Gizlilik ve Çerez Politikasını Oku