Hamilelik

Anne Karnında Hastalık Tespiti Nasıl Yapılır?

Aileler genetik tetkik yöntemleriyle bebeklerinin sağlığının yerinde olup olmadığını öğrenebilirler. Artık birer anne baba olmaya karar veren herkes için doğacak bebeklerinin sağlığı büyük önem taşır. Ancak toplumdaki her canlının genetik bir hastalığa yakalanma riski olmakla beraber, bazı ailelerde bu risk çok daha yüksektir.

Dolayısıyla bu ailelerin bebeklerindeki risk varlığını araştırmak “Genetik Danışma” ile mümkündür. Henüz anne karnındayken saptanabilen bazı genetik hastalıklar tedaviye olanak vermektedir. Tedavisi olmayan durumlarda ise, gebeliğin yasal sürede sonlandırılması olanaklıdır.

Doğum öncesi (prenatal) tanı Günümüzde anne karnındaki bebeğin çeşitli kromozom anomalileri, omuriliğin kapanma kusurları ve genetik hastalıkların bir bölümü gebeliğin 8.- 9. haftalarından itibaren teşhis edilebilir. Araştırmalar çeşitli yöntemlerle anne karnındaki bebeğe ait dokularda veya bebeği çevreleyen sıvıda (amniyos sıvısı) yapılır. Bilinmesi gereken önemli bir nokta da bu yöntemlerle saptanmayan hastalıklar da olduğu için tümüyle sağlıklı bir çocuk için garanti verilemeyeceğidir.

Doğum öncesi tanı yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz:

Anne Karnında Ultrasonografi

Ultrasonografi ultra ses dalgaları veren bir alet yardımı ile fetüsün iç ve dış organlarının görülmesi ve varsa anomalilerin saptanması esasına dayanır. Bebeğin başındaki şekil bozuklukları, omurganın kapanma kusurları, el ayak, bağırsak, böbrek ve kalp gibi iç organlara ait anomaliler de bu yöntemle tanınmaktadır. Ultrasonografi bebek ve anne için hiçbir sakıncası olmayan güvenilir bir doğum öncesi tanı yöntemidir.

Anne Karnında Amniyosentez

Bebeğin rahimde, içinde yüzdüğü sıvının bir miktarının enjektör ile aspire edilmesine amniyosentez denir. Genellikle gebeliğin 15. – 18. haftaları arasında uygulanır. Ultrasonografi ile gebelik haftası hesaplandıktan sonra plasentanın yeri ve amniyotik sıvının aspire edileceği bölge belirlenir. Ultrasonografi eşliğinde ince bir iğne ile bebeğin kafa ve gövdesinden uzak bir yerden amniyotik keseye girilerek az bir miktar (yaklaşık 18 ml) amniyotik sıvı aspire edilir.

Amniyotik sıvıda fetüse ait hücreler özel ortamlarda kültür edilerek üretilir ve bu hücrelerde kromozom, enzim ve DNA analizleri yapılır. Uygulama anne ve bebeğe hiç bir rahatsızlık vermez. Amniyosenteze bağlı düşük riski yaklaşık yüzde 0, 5’tir. Rh – negatif gebelerde amniyosentezden sonra kan uyuşmazlığını önlemek için antiRh yapılması gerekir. Amniyosentez sonuçları 3 – 4 hafta içinde alınmaktadır. Patolojik bir sonuç saptandığında gebelik 24. haftaya kadar sonlandırılabilir.

Anne Karnında Koriyon Villus

Koriyon villus aspirasyonunda bebeği besleyen plasentadan bir miktar doku aspire edilir. Uygulama iki değişik yoldan yapılabilir.

1 – Transservikal yöntem: Bu yöntemde 9. – 12. gebelik haftaları arasında ince bir kateter ile vagina ve serviksten geçerek plasentaya ulaşılır ve bir miktar koriyon dokusu aspire edilir.

2 – Transabdominal yöntem: Bu yöntem uygun olgularda 9. gebelik haftasından sonra uygulanır ve ince bir iğne ile karın duvarından plasentaya girilerek koriyon dokusu aspire edilir. Hangi yöntemin uygulanacağı gebelik haftasına ve plasentanın yerleşme yerine bağlıdır.

Kordosentez

Göbek kordonu, plasenta ile fetüs arasındaki kan alış verişini sağlar. Kordosentez genel olarak 18. gebelik haftasından itibaren uygulanır. Bu yöntemde ince bir iğne ve ultrasonografi yardımı ile göbek kordonuna girilerek 2 – 3 ml fetal kan alınır. Kordosentez; kromozom analizi, DNA yöntemleri ile saptanamayan bazı kalıtsal hastalıkların tanısı ve gebenin fetusa zarar veren bir enfeksiyon geçirmesi halinde (kızamıkçık, toksoplazma vb.) enfeksiyonun çocuğa geçip geçmediğini saptamak için uygulanmaktadır. Kordosentez sonrası fetal kayıp oranı deneyimli ellerde yüzde 2 – 3’tür.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu