Hamilelik

Anne Karnında Bebeğin Çok Hareketli Olmasının Sebepleri

Anne karnında bebeğin çok hareketli olması her anne adayını bir nebzede olsa endişeye sürüklediğini söyleyebiliriz. Anne karnında hareketli olan bebek anneyi, acaba yanlış bir şey mi var? neden sürekli hareket ediyor? sağlığına bir zarar gelir mi gibi bir çok endişeye sürüklüyor. Endişeye mahal yok gelin hep birlikte konuya bir göz atalım.

Bu endişelerin yanı sıra anne karnında bebeğin hareket etmesi her anneye ayrı bir mutluluk verdiği aşikar. Özellikle güçlükle hamile kalanlar veyahut tüp bebekle hamileliği tadanlar bu mutluluğun tarif edilemez bir duygu olduğunu çok iyi bilirler. Rabbim tüp bebek yaptıran, yaptırmak isteyen yada evladı olmasını isteyen herkese bu mutluluğu yaşatsın.

Peki anneye hem endişe hemde mutluluk yaşatan anne karnında bebekler neden çok hareketli olurlar. Gelin bebeğin anne karnında çok hareketli olma sebepleri nelerdir bir bakalım.

  1. İlk olarak annenin duygu durumunu sayabiliriz. Anneler özellikle hamilelik döneminde aşırı duygusal olurlar. Bazı durumlarda çok mutlu, bazı durumlarda ise çok hüzünlü olabilirler. Bununla birlikte ani duygu patlamaları yaşanır. Bu durum anne karnındaki bebeğin anne karnındaki hareketlerini de  etkilemektedir.
  2. İkinci husus annenin hormonları. Annelik döneminde kadın hormonları özellikle çok değişkenlik gösterir. Anne ile bebek arasındaki kan akışı söz konusu olduğunu hepimiz biliyoruz. İşte anne karnındaki bebek de anne adayının hormonlarından etkilenmektedir.
  3. Annenin yediği yiyecekler. Özellikle anne çikolata gibi şekerli ürünler tükettiğinde veyahut portakal suyu, süt gibi sindirimi hızlandırıcı ürünler tükettiğinde bebeğin anne karnındaki hareketleri artacaktır.
  4. Hamileliğin son haftalarında yeri iyice daralan bebeğin hareketleri iyice artar. Bunun en önemli nedeni ise aslında anne rahmindeki suyun içinde bebek küçükken hareket ettiğinde anne bunu hissedemez ama büyüdükçe bebeğin anne karnındaki hareketleri daha çok hissedilir.
  5. Bebeğin son haftalarda iyice büyümüş olması ve gelişimini tamamlaması da  bebeğin hareketlerini artırma sebepleri arasındadır.
  6. Işık özellikle tv karşısında yada ışıklı bir ortamda anne karnına direk gelen ışıklar yine bebeğin hareketli olmasının sebeplerinden birisidir.
  7. Sesler bebekler özellikle son haftalarda dışarıdan gelen seslere tepki verir ve hareketlenirler.
  8. Genetik yapıda anne karnındaki bebeğin hareketlerini etkiler. Bunu şöyle ifade edelim. Her bebeğin genetik yapısı ve davranışları çok farklıdır. Bazı bebekler anne karnında çok sakinken bazıları aşırı hareketli olur. Bu durum onun genetik yapısıyla oluşan kişiliğiyle de alakalıdır.

Anneler Dikkat

Evet değerli anne adayları. Bebeğin anne karnında hareketli olma sebeplerini sizlere sıraladık. Gördüğünüz üzere anne karnında bebeğin hareketli olması onun sağlıklı olduğunu gösterir. Anne karnında bebeğin hareketli olmasının sebepleri içinde her hangi sağlıksız bir durumun olmadığını gördünüz.  Bebeğiniz karnınızda çok hareketliyse gayet sağlıklı ve gelişimi yerinde demektir. Endişe etmenize gerek yoktur. Çünkü sağlıklı bir bebek anne karnında her zaman hareket halindedir.

Şöyle bir uyarı yapalım. Anne karnındaki bebeğin 32. haftadan sonra günde 2-3 defa hareketlerinin hissedilmesi gerekir. 12 saat boyunca bebeğinizin hareketini hissetmiyorsanız  hekiminize hemen danışmanız gerektiğini hekiminize ulaşamazsanız bir kadın doğum aciline gidip muayene olmanız gerektiğini unutmayın.

Değerli anne adayları, anne karnındaki bebeği hareket ettirmek için dikkatli olunması gerektiğini unutmayın. Bırakın her şey rutininde ilerlesin. Unutmayın her şey doğallığıyla güzel. Doğal organik ürünler dışında farklı ilaç ve uygulamalara yönelmeyin. Bebeğinizin sağlığının anne karnında başladığını aklınızdan çıkarmayın.

Bununla birlikte anne karnındaki hareketli bebek doğunca nasıl olur diye merak ediyorsanız emin olun anne karnındaki bebek ne kadar hareketliyse doğunca da çok hareketli oluyor diyebiliriz.

Hekiminize danışmadan bir ilaç yada tedavi uygulamamanız gerektiğini unutmayın. Sağlıcakla Kalın.


Konuyla Alakalı Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılarımız

Anne Karnında Bebeği Hareket Ettirmek İçin Ne Yapmalı?

Anne karnında hareketli bebek doğunca nasıl olur?

Bebeğin Anne Karnında Hareketli Olması


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu