Anne Karnında Bebeği Hareket Ettirmek İçin 8 İpucu

Rüzgar Toprak
Anne Karnındaki Bebeği Hareket Ettirmek İçin Ne Yapmalı?

Hamile anne adayı, bebeği karnında hareketsiz kalınca endişelenir. Peki anne adayı bebeğini hareket ettirmek için ne yapmalı hangi yöntemlere başvurmalıdır? sorusuna cevap vermeye çalışalım.  Hamile kadınların hemen hemen hepsi karnındaki bebeği hareket ettirmek için uğraşmıştır. Özellikle ilk kez hamile kaldıysa, bebeğinin hareket etmesi anne adaylarına eşsiz bir mutluluk hissi verir.

Biz tüp bebek yaptırdığımız dönemde hamile kalınca bazen 1 saat bebeğin hareket etmesini beklerdik. Bakardık ki olmuyor onun hareket etmesi için bir çok yol denerdik. Hareket edince, tekmelerini görünce sevinçten birbirimize sarılırdık.  Gerçekten eşsiz bir mutluluk ve sevinç kaynağı olurdu bu bizim için.

Peki bebeği hareket ettirmek için ne yapmalıyız?

  1. Ev dışında, parkta bahçede veyahut ev içinde çok hızlı olmamak kaydıyla yapacağınız yürüyüşler bebeğinizin hareketlenmesini sağlayacaktır.
  2. Özellikle 21-22. haftadan sonra bebeğinizin görme duyusu gelişeceği için karnınıza tutacağınız bir ışık kaynağı yine bebeğinizin hareketlerini artırır.
  3. Bağırsakları çalıştıran süt, portakal suyu gibi yiyecekler tüketmekte sizin bağırsak hareketlerinizi artırdığından bebeğinizin de hareketlerini artıracaktır.
  4. Özellikle karnınıza hafifçe tık tık şeklinde dokunmanız da bebeğinizi hareketlendirir.
  5. Badem, fındık, fıstık gibi enerji veren yiyecekler yine bebeğinizin hareketlerini artırır.
  6. Karnınıza kulaklıkla müzik dinletmek yada bebeğinizle konuşmak bebeğinizin hareketlenmesini sağlar.
  7. Yatağınıza özellikle sol tarafınıza yatmak, bebeğin alanını daraltacağı için yine bebeğinizin hareketlenmesine neden olur.
  8. En çok tercih edilen yöntemlerden biriside çikolata yemektir. Çikolata yüksek enerji ve tatlı içerdiğinden bebeğinizi hareketlendirmenin en kolay yoludur.

Unutmayın ki bebeğinizin hareketli olması onun sağlıklı olduğunun bir göstergesidir. Bu hareketlik bazen azalabilir bazen artabilir ancak tamamen ortadan kalkmaz. Bir anne adayı bebeğinin hareketlerini 2 saat içinde en az 10 kez hissetmelidir. Özellikle son aylarda bu sayı artar ancak azalmaz.  Bebeğiniz dinlendiği yada uyuduğu zamanlarda anne karnında pek hareket etmez bu sizi korkutmasın. Anne adayı dinlenirken bebekte dinlenir çünkü. Bununla birlikte değerli anne adayları eğer yukarıdakilerin hepsini yada bir kaçını yaptıysanız ve bebeğinizde hareket hissetmiyorsanız hekiminize başvurmanızda fayda vardır.

Karnınızdaki bebeği hareketlendireceğim diye farklı yollara girmenize, farklı şeyler denemenize gerek yok. Yukarıda bahsettiğim yollar hem sizin için hemde bebeğiniz için hem güvenlidir hemde anne ve bebeğin sağlığına zararlı değildir. Bu yöntemler dışında yöntemlere başvurmayın.

Sağlıcakla Kalın.

Benzer Yazılar

Yorum Bırak

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız. Kabul Ediyorum Gizlilik ve Çerez Politikasını Oku