in

Adetliyken Hamile Kalınır Mı? Belirtileri Nelerdir?

Gönderi paylaş:

Bazı kadınlar adet döneminde cinsel ilişki yaşıyorlar ve buna bağlı olarak adetliyken hamile kalınır mı? Adetliyken hamile kalma belirtileri nelerdir? diye merak ediyorlar. Aslında genel olarak adetliyken cinsel ilişki tercih edilmez. Ancak bazen cinsel ilişkiden hemen sonra adet görülmesi veyahut tam adet bitmeden cinsel ilişki yaşanabiliyor. Adetliyken de bazen cinsel ilişki yaşayan kadınların da olduğunu söyleyebiliriz. Peki bu durumda yaşanan cinsel ilişki de hamile kalınır mı?

Şimdi kafamızı çok karıştırmadan çok fazla detaya girmeden bir açıklama yapalım. Bildiğiniz gibi hamileliğin oluşabilmesi için kadının yumurtlama döneminde olması gerekir. Adet ise bu yumurtaların her ay dışarı atılması ve yeniden yapılması döngüsüdür.

Peki Adetliyken Hamile Kalınır Mı?

Normal adet gören bir kadında adetliyken yumurtaların tamamı dışarı atıldığından hamile kalması mümkün değildir. Ancak yumurtlama dengesizliği yani adet döngüsü dengesiz olan, adet düzeni olmayan veya hormonal dengesizlik yaşayan kadınlarda bu yumurtlama döngüsü değişebilmektedir. Bununla birlikte cinsel birleşmede kadın rahmine giden spermler 72 saat canlı kalabilmektedirler. İşte gördüğünüz üzere tüm bu dengesizliklerin bir araya gelmesiyle adetliyken de hamile kalabilirsiniz. Ancak bu çok düşük bir olasılıktır.

Bununla birlikte bazen vajinal lekelenmeler yada kanamalar adet kanamasıyla karıştırılabilmektedir. Vajinal lekelenmeniz vardır adet başladığını zannedebilirsiniz ancak aslında adet değilsinizdir. Bu tür durumlarda da cinsel ilişkiye girilmesi yine hamilelik oluşumuyla sonuçlanabilir.

Yani özetle adetliyken kesinlikle hamile kalınmaz diyemeyiz. Düşük bir olasılıkta olsa hamile kalma olasılığınız vardır. Bu nedenle hamilelik düşünmüyorsanız her durumda korunarak cinsel ilişkiye girmeniz en doğrusudur.

Peki adetliyken hamile kaldığınızın belirtileri nelerdir?

Elbette hamile kaldığınızda görünen hamilelik belirtileri bu durum içinde geçerlidir. Ancak bu belirtilerin hemen kendini göstermeyeceğini bilmelisiniz. Çünkü hamilelik belirtileri cinsel ilişki yaşanır yaşanmaz veyahut bir kaç gün sonra hemen kendini gösteren belirtiler değildir.

Bu belirtileri en yakın bir sonraki adet tarihinize bir kaç gün kala yerleşme kanamasının görünmesiyle ortaya çıkar. Yerleşme kanaması hamileliğin ilk göstergesidir. Ancak yerleşme kanaması her zaman görülmez. Eğer yerleşme kanaması yaşamaz iseniz adet tarihinizde adet olmamışsanız hamileliğin ikinci ve en önemli göstergesidir diyebiliriz. Bu konuyla alakalı aşağıdaki yazılarımızı okuyabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

İmplantasyon (Yerleşme) Kanaması Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Erken Adet Görme Hamilelik Belirtisi Midir?

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar?

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.