in

Adetim Gecikti Hamilemiyim?

Gönderi paylaş:

Kimi hamileliği çok ister kimi istemez gerçekten zor bir durum. Adetim 1-2-3-4-5…gün gecikti hamilemiyim? veyahut adetim gecikti ama adet oldum hamilemiyim? diye bir çok soruyla karşılaşıyoruz soru cevap bölümümüzde. Bu soruya bir açıklık getirelim istedik. Gerçekten kafaları karıştıran bir durum çünkü bu. Gerçi kadın vücudu her zaman tıbbın kafasını karıştırmıştır çünkü bazen adetken bile hamilelik görülen vakalar mevcuttur. Neyse kafanızı çok karıştırmadan hemen duruma kısa öz bir açıklama getirelim.

Şimdi hamile kalmanın siyah ve beyaz gibi kesin net bir sonucu yoktur. Yani her zaman bir olasılık vardır. Bu nedenle gri bölgeler çoktur. Kimi kadınlar hemen hamile kalırken, kimileri çok zor hamile kalırlar.

Misalen yumurtlama döneminde hamile kalma olasılığın yüzde 90’dır. Ancak bu dönemde bile bazı kadınlar hamile kalamaz. Adet döneminde hamile kalma olasılığı bin de birdir. Ancak bazı kadınlar adet döneminde bile hamile kalabilir. Bu nedenle adetim erken oldu, adetim gecikti gibi bir sonuca bakıp hemen hamileyim gibi bir yanılgıya düşülmemelidir çünkü her zaman bir olasılık vardır. Durumu biraz daha açıklayalım.

Bazı kadınların adet döngüleri saat gibidir ve adetleri tam birebir gününde gerçekleşir. Bu kadınlarda adet gecikmesi çok büyük bir ihtimal hamilelik göstergesidir. Bazı kadınlarda ise adet döngüleri düzensizdir. Bazen erken bazen geç adet olurlar. Bu kadınlarda adet gecikmesinde hamilelik ihtimali düşüktür daha çok adet dengesizliğinden adetin gecikmesi söz konusudur çünkü.

Hemen özetleyecek olursak adet döngünüz eğer düzenliyse ve adetiniz geciktiyse hamile olma olasığılığınız çok yüksek hemen bir hamilelik testi yaptırmalısınız. Ancak adet döngünüz düzensiz ise yinede hamile olma olasılığınız vardır yine hamilelik testi yaptırarak duruma vakıf olmanız mümkün. Unutmayın hamilelik testlerinde yanılma payı olabilir o nedenle hamilelik testi pozitif çıkarsa hemen kan testi yaptırıp durumu netleştirin.

Yani adetim gecikti hamileyim diye ortalarda dolanmayın. İllaki hamilelik testi akabinde kan testi yaptırarak daha net bilgiye ulaşabilirsiniz.

Konuyla alakalı aşağıdaki yazılarımızı da okuyabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

İmplantasyon (Yerleşme) Kanaması Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar?

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.