Hamilelik

Adet (Regl) Oldum Ama Kendimi Hamile Gibi Hissediyorum

Kadın gerçekten karmaşık bir dünya. Bazı kadınlar adet oldum fakat kendimi hamile gibi hissediyorum hissine kapılırlar. Gerçekten bu tür durumlarla karşı karşıya kalan çok kadın var. Elbetteki regl olup hamile olma durumu söz konusu olmaz genellikle. Ancak işin içinde kadın ve kadın hormonları olunca istisnai durumlar söz konusu olabilir. Bunun nedenlerini biraz açıklayalım.

Öncelikle regl olan bir kadının hamile olması mümkün değil fakat şu durumlar yaşandığında işlerin değiştiğini göreceksiniz. Kadın adet olduğunu düşünüp aslında yerleşme kanaması yaşıyor olabilir. Yerleşme kanaması adet kanamasıyla benzer özellikler gösterir. Eğer kadın yerleşme kanaması yaşamışsa hamile olması ve adet olmasına rağmen hamile gibi hissediyorum duygusu yaşaması gayet normaldir. Çünkü yerleşme kanaması zaten hamileliğin bir göstergesidir. Yerleşme kanamasıyla ilgili detaylı bilgiyi şu iki yazımızdan okuyarak öğrenebilirsiniz.

  1. İmplantasyon (Yerleşme) Kanaması Nedir? Nasıl Hesaplanır?
  2. Yerleşme Kanaması Hesaplayıcı

Birde adetliyken hamilelik durumu söz konusu değil demiştik ancak bazı durumlarda bu geçerli olmaz kişi adetliyken de hamile kalabilir. Bunun temel nedeni yine kadın adet olduğunu sanabilir ancak farklı bir vajinal kanama yaşıyor olabilir veyahut adet döngüsü o kadar bozulmuştur ki adetliyken bile hala dışarı atılmamış yumurtalar olacağından hamilelik söz konusu olabilir. Bununla ilgili adetliyken hamile kalınır mı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bunun dışında yine hamile gibi hissetmenizin başka bir nedeni de regl kanaması değil ancak benzer başka bir vajinal kanama yaşıyor olabilirsiniz. Aslında adet değilsinizdir ancak yaşadığınız bu farklı kanama adet oldum ama hamile gibi hissediyorum durumu söz konusu olabilir.

Ayrıca bir başka husus da, kadın hormonları ve duygu durumu çok dengesizdir. Bir önceki ay hamilelik planlamış ve kendinizi buna hazırlamışsınızdır. Ancak adet olmanıza rağmen duygusal durumunuz hamiyim gibi hissetmenize neden olacaktır.

Peki böyle durumlarda ne yapmak gerekir.

Bunun için ilk önce bir hamilelik testi yaptırmanız testin pozitif çıkması durumunda kan testi yaparak bunu onaylatmanız gerekir. Eğer hamilelik testiniz negatifse bu duygu durumundan sizi kurtaracaktır. Özetle hamile olup olmadığınızı kesinleştirmeniz sizi ruhen rahatlacaktır.

Kendinizi hamileliğe hazırlamanız ancak adet olmanız nedeniyle oluşacak bu psikolojik durumdan sizi fiziksel hamilelik kanıtları kurtaracaktır yani psikolojik olarak da hamile olup olmadığınızı kesinleştirmeniz sizi bu duygu durumunu yenmenizi sağlayacaktır.

Özetle şunları söyleyebiliriz. Hamileliğe hazırlanan kadınların bu tür durumları yaşaması gayet normal. Bazen bu tür durumlarda hamilelik olurken bazen hamilelik görülmez. Bu duyguların yaşanması nadir olsa da hekiminizle yapacağınız bir görüşme ve tahliller sonucunda hamile olup olmadığınızı öğrenebilir ve hekiminizin danışmanlığında ilerleyebilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu