in

Adet Olacakmışım Gibi Karnım Ağrıyor Hamilemiyim?

Gönderi paylaş:

Bazen kadınlar adet olacakmış gibi kasık ve karın ağrısı yaşarlar. Bu kişiler adet olacakmışım gibi karnım ve kasıklarım ağrıyor, adet sancısı var ama adet olamıyorum, hamilemiyim? ne yapmalıyım? gibi endişe duyarlar. Bu endişeler bir çok kadının yaşadığından ve bu tür sorular sorduğundan emin olabilirsiniz. Peki gerçekte durum nedir gelin biraz konuya açıklık getirelim.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, adet dönemine girmeden ve adet döneminde kasık ve karın ağrıları görülebilir. Ancak bu bu ağrıları hamilelikle bağdaştırmak her zaman doğru değildir. Karnım ağrıyor hamilemiyim yada kasıklarımda adet olacakmışım gibi ağrı var acaba hamilemiyim diye kesin yargıda bulunmak doğru değildir. Çünkü hamilelik için ağrı bir belirti olarak kendini göstermez.

Hamileliğin en kesin belirtisi adet gününün geçmesidir. Kadının adet döngüsü düzenliyse eğer bir gün bile geçse hamileliği kesindir diyebiliriz. Ancak adet döngüsü düzgün olmayan kadınlarda adet gününün geçmesi hamilelik düşündürmez. Çünkü zaten düzensiz bir döngüsü var.

Ayrıca adet ağrısı karın ve kasık ağrılarıyla karıştırılabilir. Bazı durumlarda apandisit ağrısıyla veyahut fıtıkdan dolayı ortaya çıkan ağrılarla bu ağrı karıştırılmaktadır.

Bununla birlikte unutulmamalıdır ki adet ağrısının temel nedeni rahimin kasılmasıdır. Ağrıda bundan dolayı oluşur. Onun dışında hamilelikte bu kasılmalar olmayacağından bu kasıntılara bağlı ağrılarda görülmez. Bu yüzden ağrılar hamilelik göstergesi olarak düşünülmez.

Hekiminize başvurduğunuzda, bu ağrıları adet ağrılarına, rahimdeki sorunlara, fıtığa veyahut apandisit ağrılarına yorulur ancak hamilelik en son düşünülen şeydir.

Unutmayın ki adet ağrıları dışındaki tüm ağrılar sağlıklı bir bireyde görülmez. Hamilelikte sağlıklı olmanın bir göstergesidir ve kolay kolay hamilelikte de ağrı görülmez. Eğer ağrı görülüyorsa ve adet gününüz gelmemişse bu ağrıların kaynağı başka sorunlardır diyebiliriz.

Bununla birlikte hamileliğin kesinleşmesinden itibaren yani ilk 3 ay yine hamileliğe bağlı adet olduğunuz döneme benzeyen belirtiler görebilirsiniz. Ancak bunlar hamilelik ortaya çıkması ve bebeğin büyümesiyle kendini gösteren belirtiler olup ilk etapta görünen belirtiler değildir. Konuyla alakalı bir kaç yazı linkini aşağıda bulabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili tarafımıza oldukça çok soru gelmektedir. Forum bölümümüze gelerek aklınıza takılan tüm soru ve sorunları bizlere aktarabilirsiniz. ANNEMCE FORUM. Gerek uzmanlarımız gerekse diğer forum üyelerinin bilgilerinden yararlanabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın.

Enteresan Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar?

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir?

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.