in

Hamilelik Öncesi ve Hamilelikte Alınması Gereken Vitaminler

Gönderi paylaş:

Bu yazımızda hamilelik öncesi ve hamilelikte alınması gereken vitaminlerden bahsedeceğiz. Bir bebek taşımak zorlu bir süreçtir, bu yüzden vücudunuz önümüzdeki aylarda çok fazla enerjiye ihtiyaç duyacaktır. Hamilelik düşünen ya da hamile olan kadınlar, vücutları için gerekli vitamin içeren besinleri mutlaka öğünlerinde bolca tüketmelidirler. Yaptırılan testler sonucunda yeterli vitamin değerlerine sahip olmayan kadınlar doğum öncesi vitaminlerini kullanabilirler. Takviye vitamin alımları mutlaka doktor kontrolü altında yapılmalıdır.

Hamilelik öncesi uyguladığınız diyetinizden memnun değilseniz, vücudunuz için gerekli vitaminleri almadığınızı düşünüyorsanız bir uzman yardımıyla diyetinizi tekrar düzenlemelisiniz. Hamilelik öncesi alınan her vitaminin bebeğin gelişimini doğrudan etkilediğini unutmayın. Bu yazımızda hamilelik öncesi ya da hamilelik sırasında neden doğum öncesi vitaminleri almanız gerektiğini ve bu vitaminlerin bebeğiniz için ne kadar önemli olduklarını açıklıyoruz. Sizde bebeğinizin gelişimine doğrudan katkı sağlayan vitaminlerle ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız mutlaka okumaya devam edin.

Hamilelik Öncesi yada Hamilelik Sırasında Neden Doğum Öncesi Vitaminler Kullanılmalı?

Doğum öncesi vitaminler denildiğinde, bir kadının hamilelikten önce ya da hamilelik sırasında ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminleri içeren takviyeler kastedilmektedir. Genel olarak, folik asit, kalsiyum ve demir gibi ek bir element temini önerilir.

Gebe kadınların çoğunluğu, hamilelik döneminde normal yaşamlarındaki iştahlarını sürdüremezler. Mutlaka hamile kadınların diyetleri vitamin ve mineraller yönünden desteklenmelidir. Gerek mide bulantıları gerek dönemsel ağrıları sebebiyle yeterince beslenemiyor olmaları doğaldır. Bu sebeple vücutlarındaki mineral ve vitamin değerleri de düşüş yaşayacaktır. Hamilelik öncesi vitamin alımı bebek ve anne sağlığı açısından önemli ve ihmal edilmemesi gereken bir noktadır.

 

Hamilelik Öncesi Alınacak Doğum Öncesi Vitaminler

Hamilelik Öncesi Alınacak Doğum Öncesi Vitaminler
Hamilelik Öncesi Alınacak Doğum Öncesi Vitaminler
  1. Folik asit: Folik asit, vücut hücrelerinin büyümesi ve gelişmesini destekleyen bir B vitaminidir. Bebeğin beynindeki ve omurgasındaki sorunların riskini, spina bifida ve anensefali gibi nöral tüpteki anormallikleri önlemeye yardımcı olur.

Bu vitamin yarık dudak (damak) ve bazı kalp komplikasyonları gibi diğer doğum problemleri riskini de azaltabilir .

Nöral tüp defektleri, gelişimin çok erken bir aşamasında meydana gelir, çoğu kadının hamile olduklarını bilmemelerine rağmen folik asit almalarında fayda vardır.

  1. Demir: Birçok kadın hamileliği sırasında yeterli miktarda demire sahip değildir ve bu da kansızlığa neden olur. Erken doğumdan kaçınmak için yeterli miktarda demir alımı çok önemlidir. Vücudunuzdaki demir düzeyiniz düşükse erken doğum riskini tetikleyecektir. Erken doğum yaşamamış olmanıza rağmen demir düzeyiniz bebeğinizin ağırlığına da yansıyabilir. Bebeğiniz düşük ağırlıkla doğar.

Çevremizde hamile kadınların çoğunun demir takviyesi aldıklarına şahit oluruz. Bunun sebebi hamile kalınmadan önce düşen demir değerleridir. Hamilelik gerçekleştikten sonra demir düzeylerinizi öğrenmek için sık sık kontrole gitmelisiniz.

  1. Kalsiyum: Bazı doğum öncesi vitamin kompleksleri kalsiyum içerir, ancak çoğu vücudunuz için gerekli miktarda kalsiyumu içermez. Kalsiyum bebeğin güçlü kemikler, dişler, sinirler ve kaslar geliştirmesi için büyük rol oynayacaktır.

Ayrıca kalsiyum, annenin hipertansiyon veya preeklampsiden muzdarip olma olasılığını da azaltır (preeklampsin sadece gebelik sırasında ortaya çıkan bir durumdur. preeklampsinin bazı semptomları, gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkan idrarda yüksek tansiyon ve proteindir).

Hamile kadınlar, öğünlerinde yeterli miktarda kalsiyum almazlarsa, bebek gelişimi için ihtiyacı olan kalsiyumu annenin kemiklerinden alacaktır. Bu durum anne adaylarına büyük sorunlar yaşatabilir. Kalsiyum alımı ve kontrolü mutlaka bir uzman tarafından takip edilmelidir.

Hamilelikte İhtiyaç Duyulan Diğer Besinler

Hamilelik öncesinde ya da hamilelikte unutmamanız gereken diğer önemli besinler ise temel yağ asitleri, C ve D vitaminlerini içerir.

Esansiyel yağ asitleri arasında omega-3, bebeğin beyni, sinir sistemi ve göz dokusunun gelişimi için gerekli olan DHA (decosaheksaenoik asit) ve EPA’yı (eicosapentaenoic asit) sayabiliriz .

Öte yandan, D vitamini, vücuttaki kalsiyum ve fosfor seviyelerinin korunmasında, bebeğin kemik ve dişlerinin oluşumununda görev almaktadır.

A Vitamini İçeren Besin Grubundan Uzaklaşın!

Gebe kalmaya çalışıyorsanız, A vitamini içeren bir multivitamin veya balık yağı takviyesi almadığınızdan emin olun. A vitamini bebeğinizin gelişimi için önemli olsa da günlük almanız gereken miktardan daha fazlasını almak gebeliğinizi etkileyecektir.

Çok fazla A vitamini doğum kusurlarına ve karaciğer toksisitesine neden olabilir, bu nedenle A vitamini açısından zengin yiyecekleri kesmeyi deneyin. Kullandığınız herhangi bir vitamin varsa A vitamininin bunlar üzerindeki etkisini doktorunuza sormayı ihmal etmeyin.

Bununla birlikte unutmayın ki hamilelik öncesi ve hamilelikte her kadın kendine has fizyolojik özelliklere sahiptir. Alacağınız vitaminleri mutlaka hekiminize danışmanız gerektiğini unutmayın.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir