in

Hamilelik Kaç Hafta Sürer?

Gönderi paylaş:

Hamile anneler hamilelik kaç hafta ne kadar sürer? kaç haftalık olduktan sonra doğum yaparım diye merak ediyorlar. Şunu belirtmekte yarar var ki normal ay ve hafta hesabıyla hamilelik ay ve hafta hesabı farklıdır. Çok karmaşık gibi görünse de bunun hesabını yapmak aslında çok kolay. Gelin şimdi hesabın nasıl yapıldığını anlatalım.

Hamilelik tam olarak 40 hafta olarak hesaplanır. 40 haftadan önce olan doğumlara erken doğum 40 haftadan sonra olan doğumlara geç doğum adı verilir. Günümüzde sezaryenle doğum yaygınlaştığından genelde 40 haftaya varmadan hekim sezaryen yapar. Genelde bu 38. haftada yapılır.

Normal doğum ise işin doğasına bırakılır ve bazen erken bazen geç doğum olur. Çünkü bu duruma müdahale edilemez bebek ne zaman isterse o zaman doğar diyebiliriz. 41. haftada hatta daha geç doğum yapanlarda vardır. 37 haftadan daha önce de normal doğum yapanlar vardır.

Gebeliğin ne zaman doğumla sonuçlanacağını bilmek için bilinmesi gereken ilk şey bebeğin kaç haftalık olduğu ve anne adayının son adet tarihinin ilk günüdür. Hamilelik haftası hesaplanırken son adet olduğunuz tarihin ilk günü esas alınır. Misal 1 Temmuz 2020 tarihinde adetiniz başladı ve sonra adet olmadınız ve hamile olduğunuzu öğrendiniz. İşte 1 temmuz tarihi gebeliğinizin ilk günü olarak hesaplanır.

Özellikle yeni anne adayları ay ay yada hafta hafta hamilelik hesaplarken yada takibini yaparken şunu unutmamalılar. Bir ayda 4 hafta yani 28 gün değil, 30 veya 31 gün bulunur. Bu farktan dolayı ilerleyen aylarda hesaplama zorlaşır. Mesela 7 aylık hamileliği hesapladığımızda 28 hafta olarak hamileyim gibi düşünebilirsiniz ancak bu gün farklarından dolayı aslında anne 30 hafta hamiledir.

4-5 hafta hamileliğe 1 aylık hamile denilir.
8-9 hafta hamileliğe 2 aylık hamile denilir.
12-13 hafta hamileliğe 3 aylık hamile denilir.
16-17 hafta hamileliğe 4 aylık hamile denilir.
20-21 hafta hamileliğe 5 aylık hamile denilir.
24-25 hafta hamileliğe 6 aylık hamile denilir.
28-29 hafta hamileliğe 7 aylık hamile denilir.
32-33 hafta hamileliğe 8 aylık hamile denilir.
36 hafta hamileliğe 9 aylık hamile denilir.
40 hafta bittiğinde  ise 9 ay 10 gün  toplamda 280 gün hamilelik süresi tamamlanmış olur.

Göreceğiniz üzere hamilelik 9 ay 10 gün, yani 40 hafta, yani 280 gün sürmektedir.  Rabbim sağlıkla sıhhatle evladınızı kucağınıza almayı nasip eylesin.

Sağlıcakla Kalın.

Önerilen Yazılar:

Kaç Haftalık Gebeyim (Hamileyim)

Bebek Doğum Tarihi Hesaplama

Normal Doğum mu? Sezaryen mi? Hangisi Daha Sağlıklı?

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir