in

Hamilelik Haftası Hesaplama

Gönderi paylaş:

Hamilelik haftası hesaplama hamileliğe her adım atan annenin kaç haftalık hamile olduğunu takip etmesi açısından önemlidir. Her kadın çocuk sahibi olup anne olmayı arzular. Allah’ın kendisine verdiği annelik vasfı ile kadınlar doğuştan itibaren bu özelliğe sahiptirler. Küçük yaştan itibaren çoğu kadın ilerde sevdiği biriyle evlenmeyi ve boy boy çocuklarının olmasını hayal eder. Bunun dışında Kur’an-ı kerimde geçen “Cennet annelerin ayakları altındadır” ayeti de kadınları çocuk sahibi olmaya iten ve teşvik eden bir faktör olmuştur. Bu nedenle gerek yaradılış özelliği gerekse dış etmenlerin etkisiyle her kadın annelik hissini yaşamayı ve bebeğini kendi içinde büyüterek doğurup bu manevi hazzı yaşamayı istemektedir.

Hamilelik Haftası Hesaplama Yöntemi

Kadın için hamilelik çok mucizevi, uzun ve bir o kadar da muhteşem bir duygudur. Çünkü sevdiğin, aynı yuvayı, hayatı paylaştığın eşinle arandaki bağı sağlayan, aşkının meyvesi olan çocuğunu taşıdığın güzel bir süreçtir. Yaklaşık 9 ay ile en geç dokuz buçuk ay arasında değişen bir süresi vardır. Hamilelik haftasının ilk başlangıcının hesaplanması adet takvimine göre belirlenir. Yani kadının son adet gördüğü tarihin ilk günü baz alınarak hesaplama yapılır. Örneğin ayda bir düzenli adet gören bir kadın için son adet tarihi 10 Ekim ise ve sonraki ay artık adet görmedi ise hamilelik başlangıcı 10 Ekim olarak kabul edilir.

Böylece hamilelik haftası bu tarihe göre hesaplanır. Doktor kontrolünde yapılan ultrason sonuçlarına göre de hamileliğin ilerleyen haftaları tespit edilerek hesaplamalar yapılır. Bunun dışında akıllı telefonlara indirilen gebelik haftası hesaplama uygulamaları ile de düzenli ve güvenli bir şekilde hamilelik haftası hesaplanabilmektedir. Hamilelik süresi boyunca doktor tarafından yapılan muayenelerde bebeğin gelişimi aylık olarak değil haftalık olarak belirlenmektedir. Yani kişilere kaç aylık hamile olduğu değil de kaç haftalık hamile olduğu söylenmekte ve böylece hamilelik süreci hafta hafta ilerlemektedir.

Hamileliğin Dönemsel Aşamaları

Hamilelik Haftası Hesaplama

Hamilelik üç temel aşamadan oluşmaktadır. Toplamda 9 ay süren hamilelik sürecinin ilk 3 ayı birinci trimester dönemi olarak adlandırılır. Bu dönem hamileliğin en zor dönemidir. Çünkü mide bulantıları, kusmalar, kilo kaybı, kokulara karşı hassasiyet bu dönemde yaşanmaktadır. Sonraki 3 ila 6 ay arası dönem ise ikinci trimester dönemi olarak bilinir. Bu dönem hamileliğin en rahat olduğu, kilo almaya başlandığı dönemdir. En sondaki 6 ila 9 ay arası ise üçüncü trimester dönemidir. Bu dönem de yine hamileliğin en zor ve ağır geçtiği, kilo almanın hızlandığı ve doğumun yaklaştığı dönemdir.

Sizde hamilelik haftanızı hesaplamamızı istiyorsanız hamilelik hesaplama aracımızı kullanarak kaç hafta olduğunuzu hesaplayabilirsiniz. Hamilelik Haftası Hesaplama Aracımıza Gitmek İçin Tıklayın.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir