Hamilelik (Gebelik) Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hamilelik (Gebelik) Hakkında Sık Sorulan Sorular


Soru: Hamilelikte spor yapmaya devam edebilir miyim?

Cevap: Hamilelikte düzenli egzersiz yapılması hiç egzersiz yapmamaktan ya da aralıklı egzersiz yapmaktan iyidir. Ancak hamilelik egzersizlerine başlamadan önce hekiminize danışmalı ve hekiminizin önerisiyle verilen hamilelik egzersizleri yapılmalıdır.


Soru: Hamilelikte sıcak basması neden kaynaklanır?

Cevap: Hamilelikte oluşan hormonal ve metabolik değişikliklerin etkisiyle bu tarz yakınmalar ortaya çıkabilir. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, beyinde vücut sıcaklığını düzenleyen merkezin değişikliklerin etkisiyle uyarım eşiğinin düşmesi bu tür belirtilere yol açmaktadır.


Soru: Hamile kalmak için orgazm olmak şart mı?

Cevap: Hamile kalmak için kadının orgazm olması elbette ki şart değil can erkek orgazm olması gerekli ki spermler anne rahmine ulaşabilsin.


Soru: Çocuğu olan kadınlar daha mı kolay hamile kalıyor?

Cevap: Çocuk sahibi olmak doğurganlık fonksiyonlarının yeterli olduğunun işaretidir. Ayrıca çocuk sahibi kadın mutlu ve huzurlu olduğu için hormonları daha dengelidir. Ayrıca çocuğu olduğu için de psikolojik olarak aile daha rahattır. Psikolojik rahatlık hamile kalınması için önem arz etmektedir.


Soru: Sürekli (Sık Sık) cinsel ilişki yaşamak hamileliği engeller mi?

Cevap: Sürekli yani sık sık cinsel ilişkiye girmek, sperm sayısının giderek azalmasına neden olarak gebe kalma olasılığını azaltabilmektedir. Bu azalma yumurtlama günlerine den geldiğinde, hamile kalmayı geciktirebilmektedir.


Soru: Kadınlar hangi günlerde hamile kalabilir?

Cevap: Kadınlar yumurtlama gününden hemen önceki ve sonraki günlerde hamile kalabilmektedirler. Düzenli adet kanaması olan kadınlarda, adetin ilk günü itibariyle hamile kalma olasılığı 13.-20. Günlerde daha yüksektir. Ancak bu kesindir diyemeyiz. Adet kanamalarına yakın günlerde hamile kadınlar olduğu gibi, adet kanaması hafta hamilelik sırasında tekrar hamile kalan kadınlarda olabilmektedir.


Soru: Hamilelikte anne grip olduğunda, anne karnındaki bebeğe grip mikrobu geçer mi?

Cevap: Grip anne karnındaki bebeğe geçse dahi anne adayından gelen koruyucu maddeler sayesinde, bebeği enfeksiyona yakalanmaktan korur ve bebek bu durumdan olumsuz etkilenmez.


Soru: Hamilelikte daha çok rüya görür müyüm?

Cevap: Hamileliğin son haftalarına doğru anne adayının beyin biyokimyasının değişmesi sonucu anne adayları daha çok rüya görürler.


Soru: Hamilelikte başım çok ağrıyor. Bu normal mi?

Cevap: Hamileliğin 8.-16. Haftaları arasında beyin damarları genişlemesine bağlı olarak anne adaylarında sıklıkla baş ağrısı görülmesi normaldir.


Soru: Bebeğim karnımda çok tekme atıyor. Organlarıma zarar verebilir mi?

Cevap: Bebeğinizin karnınızda yer aldığı rahim duvarı çok güçlüdür ve bebeğin bu duvarı aşıp iç organlarınıza zarar vermesi mümkün değildir.Soru: Hamileyken saçlarım daha mı hızlı uzar?

Cevap: Hamilelikte saçlar ve tırnaklar hem hızlı uzayabilir hem de kolay dökülebilir. Ancak bu geçici bir durumdur. Endişelenmeye gerek yoktur.


Soru: Hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verip düşüğe neden olur mu?

Cevap: Hamilelikte cinsel ilişkinin düşüğe neden olduğuna dair bilimsel bir veri yoktur. Ancak cinsel yaşantınızda extrem hareketlerden uzak durmanız gerektiğini unutmayın.


Abort (Düşük) Nedir?

Abort düşük anlamına gelir. Habitüel Abort ise, üç veya dört kez arka arkaya yapılan düşüktür.

Amniyosentez Nedir?

Burada amnios sıvısını kontrol ederek bebeğin irsi bir hastalığı olup olmadığı anlaşılır. Amniyosentez gebeliğin 16. haftasından itibaren 19. haftaya kadar yapılabilir. Ultrason kontrolünde karnın altından ince bir iğne ile amnios sıvısı alınır. Sonucu üç hafta sonra belli olur. Bebekte irsi bir bozukluk görüldüğünde erken doğum gerçekleştirilir ve böylece gebelik durdurulur. Amniyosentez 35 yaşını geçmiş kadınlarda veya aileden gelen irsi hastalığı olanlarda yapılır.

Amniyoskopi Nedir?

Amnios suyunun kontrolüdür. Vajinadan amnios sıvısının rengi ve miktarı tespit edilir. Amnios sıvısı normalde açik veya süte benzer bir sıvıdır. Bu rengin değişimi oksijen eksikliğinin belirtisidir.

Dış gebelik nedir?

Kadın cinsiyet hücresi sperm tarafından tüplerde döllenir ve rahim içine gelerek yerleşir. Döllenmiş yumurtanın rahim içi boşluğu dışında bir yere yerleşmesi dış gebeliktir. Bu yer tüpler, rahim ağzı veya yumurtalıklar ve karın boşluğu olabilir.

Gebelik şekeri nedir?

Gebelikten önce açlık ve tokluk kan şekeri değerleri normal olduğu halde gebeliğin ikinci yarısından sonra açlık ve özellikle tokluk kan şekeri değerlerinde normalin üzerinde değerler elde edilmesidir.

NST testi nedir?

Riskli gebeliklerde bebeğin anne karnında sağlığını değerlendirmek için yapılan bir testtir. Anne karnına bağlanan iki adet sensör yardımıyla bebeğin kalp atışları ve annenin rahim kasılmaları bir kağıt üzerine yazdırılarak değerlendirilir.

Embriyo nedir?

Gebeliğin ilk üç ay içersinde olan ve organları gelişen doğmamış bebektir.

Yumurtlama nedir?

Kadında her ay adet bitimiyle yumurtalıklarında dişi cinsiyet hücresi bir kese içinde gelişmeye başlar ve erkek cinsiyet hücresiyle birleşmeye hazır hale gelince bu kese çatlar ve cinsiyet hücresi dışarı tüplere doğru atılır.

Kan uyuşmazlığı nedir?

Annenin kan grubunun Rh negatif, babanın kan grubunun Rh pozitif olduğu durumlarda eğer bebeğin kanı Rh pozitif ise kan uyuşmazlığı söz konusudur.

Gebelik zehirlenmesi nedir?

Gebelikte tansiyon yükselmesi, idrarda · albümin denilen protein çıkışı ve ödem yani vücutta su tutularak şişmesi ile gelişen bir durumdur. Gerekli önlemler alınmadığı taktirde bilinç kaybı, havale, kanamaya eğilim ve anne fetüs ölümüne yol açar.

Hamilelikte mikrodalga fırın tehlikeli mi?

Mikrodalga fırın yalıtımlı ise bir sorun ortaya çıkmaz. Kapağı kapalı olduğu durumlarda yüksek manyetik dalgalar anne adaylarına zarar veremez. Zaten kapağı açıldığında fırın otomatik olarak durur.

Hamilelikte karın üstü yatabilir miyim?

İstediğiniz ve karnınız izin verdiği sürece karın üstü yatmanızda bir sakınca yok. Bebeğin karın üstü yatıldığında ezilmesi söz konusu değildir. Amnios suyu bebeği bir “airbag” gibi korur.

Hamilelikte otomobilde kemer bağlamalı mıyım?

Mutlaka otomobilde kemer bağlanmalıdır. Kemer, bebeği değil anneyi biraz sıkar. İstatistikler kaza sırasında anne kemerli olduğunda bebeğe hiçbir zarar gelmediğini gösteriyor. Kemerin yukarıdan gelen kısmı karnin üstünde olmalı. Aşağıya gelen kısmı ise karnin altında kalmalıdır.

Hamilelikte florlu dis macunlarından vazgeçmeli miyim?

Diş doktorları florlu diş macunlarının sadece küçük bir miktarının dişlere yapıştığını söylüyor. Dişlere yapışan bu oran ise bebeğe kadar ulaşmıyor.

Hamilelikte kavisli yollar üzerine yolculuk yapabilir miyim?

Kavisli yol üzerinde yolculuk, kanamalar ve erken sancılar söz konusu değilse bir problem yaratmaz. Aynı zamanda bu durumlar söz konusu değilse, anne adayının arnavut kaldırımı üzerinde bisiklete binmesinde de bir sakınca yoktur.

Hamilelikte alkollü çikolatalardan uzak mı durmalıyım?

Ölçüyü fazla kaçırmadığınız sürece alkollü tatlılardan yiyebilirsiniz. Ancak özellikle likörlü pastalar ve çikolatalar kalorileri açısından tehlike arz ederler.

Hamilelikte besinlerdeki boya maddeleri tehlikeli mi?

Günümüze kadar yapılan araştırmalar besinlerin içindeki boya maddelerinin anne adayları için tehlike taşımadığını göstermiş. Ancak alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir.

Hamilelikte kireç çözücülerle temizlik yapabilir miyim?

İyi havalanan bir odada ve eldivenle çalışıldığında bu maddeler kullanılabilir. Ancak bunların ağır kokuları kusmaya yol açabilir. Tabii bütün ev işleri sizin tarafınızdan halledilmemeli.

Hamilelikte cep telefonu tehlikeli mi?

Cep telefonlarının çevreye yaydığı ışınlar hâlâ tartışma konusu. Bu nedenle anne adayı olabildiği kadar az ve kısa bir şekilde cep telefonu ile konuşmalı. 0zellikle mobil telefon kullanılmamalı. Çünkü otomobilin metal çerçevesi cep telefonunun yaydığı  ışınları yansıtarak yoğunlaşmasına yol açar.

Hamilelikte diskoya ya da pop konserine gidebilir miyim?

Dozunu ayarlayarak gidebilirsiniz. Tabii gürültü ve hava sizi rahatsız etmezse istediğiniz kadar da sık gidebilirsiniz. Ancak karnınızdaki bebeğinizin kulaklarının çok iyi işittiğini unutmamanız gerekir. Aynı zamanda müziğin yarattığı basınç amnios suyunun vibrasyonuna yol açar. Bu olay, hem anne adayı, hem de bebek için rahatsızlık verici bir durumdur.

Hamilelikte otobronzan kullanılabilir miyim? Kullanmazsanız daha iyi olur.

Çünkü hamilelikte hormonlar pigmentlerin değişmelerine yol açtığından ciltte lekelenmeler ortaya çıkabilir. Aynı zamanda alerjik durumlar da söz konusu olabilir.

Hamilelikte saunaya gidebilir miyim?

Daha önce hiç saunaya gitmemiş bir anne adayı hamile kaldıktan sonra ilk olarak gitmemeli. Ancak saunaya aşina bir anne adayı bu alışkanlığına devam edebilir. Ancak sıcak, kalp dolaşım sistemi etkilediği için anne adayı sauna sırasında fenalık geçirebilir. Bu nedenle saunaya yalnız gitmemelidir.

Hamilelikte solaryuma gidebilir miyim?

Yukarıda da anlattığımız gibi hamilelikte cilt lekeleri çok sık ortaya çıkan bir durum. Solaryum bu lekelerin daha yoğun ve kalıcı bir şekilde görülmesine yol açabileceğinden anne adayı bundan kaçınmalıdır.

Hamilelikte genital bölgemi tıraş edebilir miyim?

Genital bölgedeki kılları bundan böyle makas ile kesin. Çünkü tıraş edildiklerinde kıl dönmesi tehlikesi ortaya çıkabilir. Bu nedenle kıllar tam olarak temizlenmemeli, uçları hafif cildin dışına çıkmış olmalıdır.

Hamilelikte grip salgınında maske takmalı mıyım?

Hayır, çünkü bu yöntem grip virüsünün bulaşmasını önlemiyor. Ancak hasta olan taraf maske takarsa gribi daha fazla yayması önlenebilir.

Hamilelikte eşim seks sırasında göğsümü emebilir mi?

Genelde emebilir. Ancak kadınlar hamilelik esnasında göğüslerine yapılan müdahaleden rahatsız oluyorlar. Ayrıca erken sancılar söz konusu ise erkek kesinlikle anne adayının memesini emmemeli. Çünkü bu eylem erken sancıların oluşumunu çabuklaştırır.

Hamilelikte motosiklet kullanılabilir miyim?

Kullanmak isteyen, ya da alışkın olan anne adayı son güne kadar kullanabilir. Ancak çok dikkatli olmak kaydı ile. Tabii ki doğru kıyafetler ve kaskı da unutmayın.

Hamilelikte amuda kalkabilir miyim?

Yüksek tansiyon ve tromboz riski söz konusu değilse, amuda kalkılabilir. Hatta bazen bu pozisyon omurgayı rahatlatmak için birebirdir.

Hamilelikte televizyon ve bilgisayar tehlike oluşturur mu?

Televizyona yaklaşık 2 metre uzak oturursanız tehlike oluşturmaz. Yeni çıkan bilgisayarlarda da tehlike söz konusu değildir. Ancak sık sık çalışmaya ara vererek dinlenmelisiniz.

Hamilelikte ağır taşıyabilir miyim?

En fazla 10 kilo yük taşıyabilirsiniz. Alışverişe gittiğinizde bir büyük torba yerine iki ufak torba taşıyın.

Saçlarımı boyatıp, perma yaptırabilir miyim? Saça bu tür işlemler yapılabilir. Çünkü bunların içindeki maddeler bebeğe ulaşamaz. Ancak zaten hamilelikte hormon değişimi yüzünden saçlar dökülmeye yatkındır, bu nedenle bu işlemleri yaptırmasanız daha iyi olur.

Hamilelikte diş doktorunda iğne olabilir miyim?

İğne olunabilir, ancak diş doktoru mutlaka hamilelikten haberdar olmalı. Çünkü ani tansiyon düşüklüğü söz konusu olabilir. Bunun gibi tehlikeli durumlarda gerekli ilaçları hazır bulundurmalı.

Hamilelikte eve böcek ilacı uygulayabilir miyim?

Vücuda sıkılan spreyler tehlikeli değildir. Oda spreyleri ya da böcek ilaçları solunum yollarını tahriş edebilirler. Aynı zamanda kusmaya da yol açabilirler.

Hamilelikte acılı ve baharatlı yiyebilir miyim?

Genelde istediğiniz baharatı yiyebilirsiniz. Ancak hamileliğin son aylarına doğru bebek mideye baskı yaptığından mide asidi sık sık yükselir. Baharatlar ve acılı gıdalar da buna yol açabileceğinden bundan kaçınılmalıdır.

Hamilelikte her gün sıcak banyo yapabilir miyim?

Hayır, çünkü sıcak sular erken sancılara ve dolayısıyla erken doğumlara yol açabilir. Ancak doğumdan kısa süre önce yapılan sıcak bir banyo doğumu kolaylaştırabilir. Aynı zamanda son dönemlerde sıcak banyo ile sancıların ne kadar gerçek olduğunu anlayabilirsiniz. Sancılar sıcak küvette yok oluyorsa bunun gerçek sancılar olmadığını görebilirsiniz. Araştırmalar 42 derece sıcak bir banyonun damarları genişleterek rahim ağzının daha kolay ve zahmetsiz açıldığını ortaya koymuş.

Hamilelikte manyetik kapılar tehlikeli mi?

Havaalanlarındaki gibi manyetik giriş kapıları ya da el tarama aletleri anne adayının gebeliğini riske sokmaz. Çünkü bu aletler ve manyetik kapılar minimum derecede manyetik işin saçarak sadece metal nesnelere karşı duyarlılar. Ancak valizlerin kontrol edildiği yerde röntgen ışınları mevcuttur. Ancak bu aletler, dışarıya röntgen ışığı saçmaması için kurşun kaplıdırlar.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu