in

Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir?

Gönderi paylaş:

Hamileliğin ilk belirtileri özellikle tüp bebek yaptıranlar için hayatlarında en çok merak edilenler arasında yer almaktadır. Bunun en büyük nedeni tüp bebek yaptıranların yıllarca  bebek bekleniyor oluşudur. Evet her evli çift için en çok merak edilenler konular arasında yer alsa da tüp bebek yaptıranlar için bu belirtiler çok fazla merak uyandıran ve heyecanla beklenen bir konudur.

Hamileliğin İlk Belirtileri

 1. Yerleşme kanaması
 2. Adet gününde gecikme
 3. Göğüslerde hassasiyet
 4. Meme uçlarındaki renk değişiklikleri
 5. Baş dönmesi
 6. Yorgunluk ve uyku isteği
 7. Baş ağrısı
 8. Mide bulantısı ve kusma
 9. Kokulara karşı aşırı hassasiyet
 10. Sık idrara çıkma ve kasık ağrıları
 11. Aşırı hassas ruh hali
 12. Tat alma duyusunun gelişmesi
 1. Yerleşme kanaması hamileliğin belirgin ilk belirtisidir. Yerleşme embriyonun anne rahmine yerleşmesi sonucu oluşan çok hafif bir kanamadır. Rengi koyu kırmızı yada kahverengidir. Yerleşme kanaması adet kanamasıyla karıştırılabilir. “Yerleşme kanaması hakkındaki yazımızı buradan okuyabilirsiniz.
 2. Hamileliğin ilk belirtilerinden biriside elbetteki adet günü gecikmesidir. Bir çok kadının adet döngüsü saat gibi işler. Eğer adet gününde 1 günlük bir gecikme oluşmuşsa bu hamileliğin ilk en net belirtisidir. Bazı kadınlarda ise adet döngüsü değişiklik gösterdiğinden hamilelik belirtisi olarak bu durum bir anlam ifade etmez. Zaten adet döngüsünün nasıl çalıştığını bilen kadınlar bunu hemen anlayacaklardır. Ancak hamile olduğunu düşünenler yada tüp bebek yaptıranlar adet gününü beklemeden erken gebelik testi yaptırabilirler. Bu test regl döngüsünden -6 gün öncesine kadar doğru sonuç verir. ” Erken gebelik testi ile ilgili yazımızı okumak için tıklayın.
#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir